InDesign de PDF kayıt seçenekleri

InDesign Soru ve Sorunlarınız - InDesign de PDF kayıt seçenekleri Sponsorlu Bağlantılar arkadaşlar şimdi benim takıldığım nokta indesignde pdf kayıt yaparken exportdan yada adobe pdf presets bölümünden kayıt almak arasında bi fark varmıdır?pdf kayıt alırken hangisinden almalıyım?...

pi_nar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pi_nar

Grafiker / Kayseri

Alt 09-11-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar şimdi benim takıldığım nokta indesignde pdf kayıt yaparken exportdan yada adobe pdf presets bölümünden kayıt almak arasında bi fark varmıdır?pdf kayıt alırken hangisinden almalıyım?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 09-11-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
ßen sürekli matbaaya iş gönderiyorum..
Dolayısıyla kullandığım yöntemi söylemem faydalı olabilir..
Export yapmaktan daha verimli bir sonuç bu..

Windows'un kendisinde olan
Xerox 4900 Postscript sanal dosya yazıcısını kuruyorum
Ve Acrobat Professional programını (reader olmayan (Sadece Acrobat olan programla birlikte Distiller programı geliyor)
Indesign'deki çalışmamı PostScript olarak yazdırdıktan sonra
Distiller programıyla açıyorum ve Ps uzantılı olarak yazdırdığım dosyayı PDF olarak aynı klasör içine çıkarıyor..

Eğer bu yöntemi kullanırsanız..
Distiller'i kullanmaya başlamadan önce "ayarlar"dan "renk" bölümüne gelip, seçeneklerden "renkleri değiştirme" seçeneğini işaretlemeniz gerek, aksi halde bu işleminizin sonucu çıkan pdf RGB renklerinden oluşacaktır..

İyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
pi_nar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pi_nar

Grafiker / Kayseri

Alt 09-11-2009 #3
tam olarak anlamadım desem:sadsmile: ilk defa indesign kullanıyorum ve bu program bazen çok karışık olabiliyo...:anlamadim: ilk aşamada bana hangi şekilde kaydetmem gerektiğini söylerseniz çok memnun olurum...
ayrıca siz renklerden bahsedince aklıma geldi indesignde yeni döküman açarken cmyk-rgb renk ayrımını sormuyo açılan sayfa rgb mi olarak açar cmyk mı bu baskıda problem yaratırmı içine aldığım resimleri rgb modundamı alır...

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 09-11-2009 #4
tam olarak anlamadım desem:sadsmile: ilk defa indesign kullanıyorum ve bu program bazen çok karışık olabiliyo...:anlamadim: ilk aşamada bana hangi şekilde kaydetmem gerektiğini söylerseniz çok memnun olurum...
ayrıca siz renklerden bahsedince aklıma geldi indesignde yeni döküman açarken cmyk-rgb renk ayrımını sormuyo açılan sayfa rgb mi olarak açar cmyk mı bu baskıda problem yaratırmı içine aldığım resimleri rgb modundamı alır...

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Müsait bi zamanımda resimli olarak açıklayacağım..

Sanıyorum ki dökümanı açarken renkleri soruyor olması plug in ile ilgili olabilir..
Bu bir sorun değil.. OK deyip geçebilirsiniz o bölümü
Bu mesajdan alıntı yap
seabis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Alt 09-11-2009 #5
Indesign'da PDF oluştururken posscript belge yaratarak distıllerden geçirmeye helede ayrı bir ps. yazıcı kullanmanıza gerek yok. Indesign'ın kendi PDF motoru hertürlü baskı ve digital medya için uygundur. Kullandığınız program Quark ve Freehand olsaydı Safari nickli arkadaşın dediği ps. dosyayı distıllerdan geçirmeyi tavsiye ederdim. File menüsünden Adobe PDF Presets açılır menüsünden High Quality seçeneği sizin işinizi görür. Bu menü altında yer alan seçenekleri forum da yada google'da aratıp araştırırsanız hangi seçeneğin ne işe yaradığını anlayacaksınızdır.
Bu mesajdan alıntı yap

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 10-11-2009 #6
Indesign'da PDF oluştururken posscript belge yaratarak distıllerden geçirmeye helede ayrı bir ps. yazıcı kullanmanıza gerek yok. Indesign'ın kendi PDF motoru hertürlü baskı ve digital medya için uygundur. Kullandığınız program Quark ve Freehand olsaydı Safari nickli arkadaşın dediği ps. dosyayı distıllerdan geçirmeyi tavsiye ederdim. File menüsünden Adobe PDF Presets açılır menüsünden High Quality seçeneği sizin işinizi görür. Bu menü altında yer alan seçenekleri forum da yada google'da aratıp araştırırsanız hangi seçeneğin ne işe yaradığını anlayacaksınızdır.
Herkes aynı yöntemi kullanacak diye birşey yok.. Ama bahsettiğiniz şekilde convert sorunu yaşanıyor..
ben yaklaşık 6 yıla yakındır hep bu yöntemi kullanıyorum ve hiç sorunum olmadı..
Tamam işlemler biraz uzun olabiliyor.. ana makinada in out oluşturduğumuz için "in" in içine attığımız dosya direk distillar'a yönlendiriliyor..
Yani "out"tan direk pdf olarak görebiliyoruz..
Ayrıca dediğiniz yöntemde yanlışlkla High Quality yerine diğer ayarlardan herhangi birini seçtiğinizde işiniz direk RGB oluyor..
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 10-11-2009 #7
Herkes aynı yöntemi kullanacak diye birşey yok.. Ama bahsettiğiniz şekilde convert sorunu yaşanıyor..
Şu convert sorununu biraz açar mısınız? Sadece Convert sorunu için bu kadar yolu uzatmaya gerek var mı? Başka sorunlarla karşılaştınız mı?
Bu mesajdan alıntı yap

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 10-11-2009 #8
Şu convert sorununu biraz açar mısınız? Sadece Convert sorunu için bu kadar yolu uzatmaya gerek var mı? Başka sorunlarla karşılaştınız mı?
Publisher'de yapılan bir işi hiç Indesign'den basmayı denediniz mi? yada Excel'den?
Yazıların tümünü bozuyor, bu şekilde daha sağlıklı buluyorum ve kullanıyorum. ßana bu yöntem daha basit geliyor.. İşin matbaadan dönmesinden iyidir en azından..
High Quality dışındakiler RGB,
Ama distiller ile bu ayarlarla oynayabiliyorsun..
Müşteriye göndereceğin Kağıt Çıkışı 100 MB ise ben bunu 5 MB'a kadar düşürebiliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Alt 10-11-2009 #9
Muhammed kardeş sorunun özü Indesign farkındaysan değil mi, kimse excel, publisherdan PDF nasıl alınır diye sormadı. High Quality seçeneği dışındakiler nasıl RGB onuda anlayamadım.PDF/X 1a-3-4 ve Press Quality ve Smallets File Size seçeneklerinin ne tip PDF ler üretilmek için o menüye yerleştirildiğini googleda aratıp bir okuyun. Vermiş olduğunuz cevaplar bazen çok kısa ve Indesign konusuna değişik anlamlar katmakta. Bilginizi ve bilgilerimizi paylaşırken bunlarıda göz önünde bulundurmamız gerekir.
Bu mesajdan alıntı yap

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Alt 10-11-2009 #10
Buyrun işte arkadaşlar, biz bilgilerimizi paylaşalım bilmediğimiz var ise bilgilenelim diye bazı arkadaşlara yardım etmek için buradayız. Yalnız Safari nickli arkadaşa herhangi bir yanlış cevap yada serzenişte bulunduğumu attığım postlardan görebilirsiniz. Yalnız bu arkadaş ne yaptı özelden bana bu mesajı attı aşağıya ekliyorum.

Arkadaşım her mesajıma muhalefet olmak zorundamısın?
ßen bu şekilde çalışıyorum.. Bu programla yapılacakları da biliyorum yapılmayacakları da..
Kimin kolayına nasıl geliyorsa onu yapsın..
Konu indesign evet ama senin konun ne ben çözemedim?
Mümkünse mesajlarıma cevap yazma herkesin ortasında kötü konuşmak istemiyorum ki bana uygun bir davranış olmaz.
Sadece bu mesajları okuyan sen değilsin.

İşte gördüğünüz gibi arkadaşlar. Hayır bu programı çok iyi bilirsiniz yapılmayacaklarıda bilirsiniz o sizin bileceğiniz iş ama benimde savunduğum bu mesajları okuyan arkadaşları yanlış bilgilendirmemek adına katkı sağlamak idi.

Evet Safari nickli kardeş Indesign bölümü senin olsun seni senle bırakmak lazım bana göre, herkeslere mesaj yaz. İstediğini yap banane... Sana ne diye muhalefet yapayım ki.

Soruyu soran arkadaştan özür diler, Muhammet arkadaşa da çalışma hayatında başarılar dilerim...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
pdf kayıt