InDesign de PDF kayıt seçenekleri

InDesign Soru ve Sorunlarınız - InDesign de PDF kayıt seçenekleri ...

Cevapla
InDesign de PDF kayıt seçenekleri
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 10-11-2009 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Buyrun işte arkadaşlar, biz bilgilerimizi paylaşalım bilmediğimiz var ise bilgilenelim diye bazı arkadaşlara yardım etmek için buradayız. Yalnız Safari nickli arkadaşa herhangi bir yanlış cevap yada serzenişte bulunduğumu attığım postlardan görebilirsiniz. Yalnız bu arkadaş ne yaptı özelden bana bu mesajı attı aşağıya ekliyorum.

Arkadaşım her mesajıma muhalefet olmak zorundamısın?
ßen bu şekilde çalışıyorum.. Bu programla yapılacakları da biliyorum yapılmayacakları da..
Kimin kolayına nasıl geliyorsa onu yapsın..
Konu indesign evet ama senin konun ne ben çözemedim?
Mümkünse mesajlarıma cevap yazma herkesin ortasında kötü konuşmak istemiyorum ki bana uygun bir davranış olmaz.
Sadece bu mesajları okuyan sen değilsin.

İşte gördüğünüz gibi arkadaşlar. Hayır bu programı çok iyi bilirsiniz yapılmayacaklarıda bilirsiniz o sizin bileceğiniz iş ama benimde savunduğum bu mesajları okuyan arkadaşları yanlış bilgilendirmemek adına katkı sağlamak idi.

Evet Safari nickli kardeş Indesign bölümü senin olsun seni senle bırakmak lazım bana göre, herkeslere mesaj yaz. İstediğini yap banane... Sana ne diye muhalefet yapayım ki.

Soruyu soran arkadaştan özür diler, Muhammet arkadaşa da çalışma hayatında başarılar dilerim...
Sana yakışan bir davranış Tebrik ediyorum -1!
Bu mesajdan alıntı yap
seabis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 10-11-2009 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Muhammet Bey ile mahalle kavgası edecek bir tip değilim.

Aşağıda PDF ile ilgili alıntı bilgiler var. PDF konusunda bilinmeyenlere yardımcı olacaktır.

Adobe'nin geliştirdiği süper şahane bir format olup, açılımı Portable Document Format (Taşınabilir Dosya Formatı)'dır. Başta sadece ücretsiz Acrobat Reader programı tarafından açılabilen PDF belgeleri, günümüz itibariyle birçok pro yazılım tarafından tanınmaktatır. Gerek Acrobat Reader, gerekse grafik tasarım sektöründeki yazılımların farklı işletim sistemleri üzerinde çalışabilmeleri, PDF formatının "taşınabilirliği"ni pekiştirmiş; başta dosya paylaşımı olmak üzere, daha da ileriye taşınarak baskı ve prova teknolojilerind e yer bulabilmiştir.

PDF dökümanın taşınabilirliğinin en önemli özelliklerinden birisi de, orjinal dökümanda kullanılan bütün dataların (yazı karakterleri, image belgeleri, vektörel objeler vs.) PDF içerisine özelliklerini muhafaza ederek gömülebilmesidir.

Kullanıcıların hazırladıkları işleri gerek sunum, gerek baskı onayı hatta baskı için PDF formatına dönüştürmelerinin avantajları saymakla bitmez.
Ben birazını sayayım..

1- PDF'e çevrilen dökümanların hazırlandığı işletim sistemi / kullanılan program, fontlar, image belgelerinin paylaşılan platform için bağlayıcı bir niteliği yoktur. Tüm datalar özelliklerini (sayfa ebadı, çizgi kalınlıkları, mizanpaj, renk modu/değerleri vs.) dönüştüğü PDF belgesi içerisinde muhafaza eder. PDF belgesini açıp print etmek için Acrobat Reader yazılımı bile yeterlidir. İleri düzey edit / print işlemleri için daha donanımlı sürüm olan AcrobatPro yazılımı tercih edilmelidir.

2- Paylaşılan PDF belgelerinin açılışı, print ve edit işlemleri şifre ile koruma altına alınabilir. Özellikle müşteriler ve/veya grup içerisinde ilgili kişiler arasında paylaşılan PDF belgelerine notlar eklenebildiği gibi, düzeltmeler (tashih) de belirtilebilir.

3- Adobe Creative Suit paketine dahil olan tüm programlardan sağlıklı bir şekilde PDF oluşturulabildiği gibi, Mac OS X işletim sistemi üzerinde Print komutunun yer aldığı tüm programlardan PDF belgesi oluşturulabilir. İleri düzey PDF belgesi oluşturmak için ilgili yazılımların PDF yeteneklerinin de ileri düzey olması gerekir. Örneğin Adobe Creative Suite paketi dahilindeki yazılımlar ve QuarkXPress 6.x-7.x yazılımları baskıya uygun PDF belgesi oluşturabilirken, FH MX yazılımı bu konuda pek başarılı değildir. PDF yeteneği kısıtlı olan yazılımlardan sağlıklı PDF üretmek için, Adobe Creative Suite paketi ile sisteme yüklenen AdobePDF yazıcısından yararlanılabilir.

4- PDF belgeleri, üretildiği orjinal dökümanın toplam MB değerinden çok daha az yer kaplar. Bu konudaki başarının sırrı, döküman içerisinde yer alan dataların PDF belgesinin kullanılacağı amaca uygun olarak sıkıştırılabilmesidir. Örneğin 100 MB'lik bir dökümandan baskı için oluşturulacak PDF belgesi, (atıyorum) 15 MB ise, aynı PDF belgesi internet ortamı için optimize edildiğinde 1MB veya daha az yer kaplayabilir.
PDF'in bir diğer özelliği de, döküman içinde maskelenmiş image belgelerinin maske dışında kalan bölümlerini atarak, dökümanın hak ettiği MB değerine çekmesidir.

5- PDF belgeleri Photoshop ile "rasterize" edilerek açılabidiğinden, özellikle vektörel datalar içeren PDF'lerden yüksek çözünürlüklü image belgeleri üretilebilir. Image içeren PDF belgeleri Photoshop ile rasterize edilirken, orjinal dökümanda kullanılan image belgelerinin orjinal çözünürlüğünün üzerine çıkılmamalıdır.

6- Unicode (evrensel kod) font içeren PDF belgeleri Adobe Illustrator yazılımı ile açılarak yazılar edit edilebilir. Bu işlemi yaparken, PDF belgesindeki yazı karakteri veya dökümandaki özel karakterleri de ihtiva eden unicode bir font seçilmelidir. Belge daha sonra yeniden PDF olarak export edilebilir.
Bunun dışında, örneğin Arapça word belgesi illa non-unicode (unicode desteksiz) bir programa (mesela FH MX) aktarılmak isteniyorsa, en basit yöntem olan PDF export'a başvurulabilir. Bu PDF belgesi daha sonra Illustrator ile açılıp convert edilmek sureti ile .ai kaydedilir ve FH ile cillop açılır.

7- İnternet üzerinde ücretli/ücretsiz dağıtılan 3. parti programlar ve/veya Acrobat Pro kullanılarak PDF belgelerinde yer alan sayfalara ekleme/çıkarma yapılabilir.

8- Excel programında üretilen Chart'lar (özellikle pasta -pie-) PDF export edilerek, kusursuz bir şekilde (minimum point) vektörel yazılımlara aktarılabilir. Bu yöntem, klasik copy-paste ile kıyaslanamayacak sonuçlar almanızı sağlar.

Buda işin Indesign PDF kısmı ile ilgili alıntı bilgilendirme,

Adobe yazılımları söz konusu olduğunda dosyayı .ps kaydetmeye gerek yok. Zira Distiller'deki PDF motoru ile Photoshop, Illustrator ve InDesign'daki PDF motoru aynı.

Illustrator > Save as >PDF > Save komutu verin. Karşınıza göndereceğiniz platforma ilişkin PDF seçenekleri çıkacak.
Baskı için PDF/X-3:2002 formatında gönderin.

Diğer seçeneklere gelince;
High Quality Print, bildiğimiz masaüstü yazıcıları için kafi gelen seçenekleri sunar.
Press Quality, baskı öncesi digital prova baskısına yönelik seçenekleri sunar.
Standart, daha çok müşteri onayı için kullanabileceğiniz; print alındığında da iyi sonuçlar veren bir seçenek.
Smallest File Size ise, PDF dökümanlarınızı e-mail ve/veya internet için optimize eden, dosya boyutunu max. düşüren seçenektir.

******************
Bunlarda PDF profil seçeneklerini anlatıyor,


High Quality profili, digital provalar için kullanılıyor.

PDF X-3:2002 ise, ISO standartlarında komutları içeren bir baskı profilidir. Şayet, kalibre edilmiş çevre birimler kullanılıyorsa ve dokümanda kullanılan imajlar da bu kalibrasyon değerlerine göre etiketlenmişse (profil gömülmüşse) bunları aynen muhafaza eder. Anlaşılacağı üzere çok profesyonel çerçevedeki çalışmalar için tercih edilmelidir. Hedef baskı firmasının da aynı kriterlere göre çalışıyor olması şerhi var.

Bu şartlar sağlanamadığında kullanacağımız profil ise "Press Quality".
Spot/Pantone renkler hariç, RGB etiketli tüm renkleri CMYK'ya çevirir. Çevrimi de, pofilde tanımlı CMYK renk uzayı profiline göre (standardı US Web Coated'dır) yapar.

3 profil de, 300 PPI'ın üzerindeki imajları (450 PPI aralığına kadar) 300'e çeker. 300 PPI'dan daha düşük imajlar üzerinde değişiklik yapmaz.

Tüm profiller, ihtiyaç duyduğunuz baskı kriterlerine göre yeniden düzenlenebilir ve PDF desteği veren tüm yazılımlarda yeni oluşturulan pdf profilleri devreye sokulabilir.

Yeni profil oluşturmak veya mevcut (standart yüklenen) profilleri yeniden düzenlemek Adobe yazılımları içerisinden (Save as PDF / Export PDF sonrası çıkan pdf profilleri menüsünden) veya Distiller profil listesinden ilgili profili seçip, Settings > Edit Adobe PDF Settings komutu ile yapılabilir. Tavsiyem bu işlemi Distiller üzerinden yapın, daha rahat edersiniz.

Gerek yazılım içerisinden, gerekse .ps dosya üretip Distiller üzerinden PDF oluşturmak aynı şeydir. Zira, her iki yöntemde de aynı profiller (Adobe PDF Presets listesinde yer alan standart profiller ile birlikte sizin oluşturduklarınız) kullanılır.

Üsteki postların hepsi alıntıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
pi_nar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pi_nar

Grafiker / Kayseri

Standart
Alt 13-11-2009 #13
teşekkür ederim sebais çok açıklayıcı olduInDesign de PDF kayıt seçenekleri
Bu mesajdan alıntı yap
seabis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 13-11-2009 #14
Rica ederim. Tecrübe puanımı "0" lamışlar ama neyse...
Bu mesajdan alıntı yap
imacimac isimli Üye şimdilik offline konumundadır

imacimac

Grafiker / Adana

Standart
Alt 20-11-2009 #15
bosver sifirlasinlar...bana gore de 100 puanlik aciklama yapmissin..tesekkurler
Bu mesajdan alıntı yap
Maranello isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Maranello

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 05-01-2011 #16
Bende bir soru sorayım.....Renk paletinde RGB yada Pantone renk kalmışsa yada unutmuşsam :rofl: Adobe PDF presets bölümünden x3:2002 job options ile yaptığım PDF'te bu renkler otomatik olarak CMYK'ya dönüşürmü, dönüşmezmi.....

Örnek: Freehand'de postscript dosya oluştururken convert spot colors to process seçeneğini seçer bu riski ortadan kaldırırdık...Bunun benzeri bir seçenek indesign'da varmıdır?? Yoksa pdf oluşturmadan önce ben tek tek renk paletindeki renkleri process'e mi çevirecegim....

CS4 paketi kullanıyorum....

Teşekkürler....
Bu mesajdan alıntı yap
Maranello isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Maranello

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 06-01-2011 #17
Aşagıdaki seçenekleri kullanıyorum...

Kullanamıyorum çünkü fotoğraf eklemeyi anlayamadim....
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
pdf kayıt

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
cd kapak tasarım seçenekleri Ufuk Cebeci Kitap kapağı, broşür, menü vb. 21 17-07-2010 12:24:03
Veritabanına (Access) Yeni Kayıt Girmek. kayıt eklemek kocagöz Php, Asp, Perl, Html 2 30-07-2009 15:21:24
Kayıt Rehberi (2008 - 2009 eğitim öğretim yılı kayıt rehberi) mavi_mouse Kitap kapağı, broşür, menü vb. 8 06-04-2009 01:20:19
farklı renk seçenekleri el_chancho Web Tasarımı 3 24-03-2009 17:01:13
SQL DE "Kayıt Güncelleme,Kayıt Silme,Tabloyu silmek" İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR? [email protected] Php, Asp, Perl, Html 2 09-03-2009 20:39:13

Kapat
Şifremi Unuttum?