Indesign ile ilk çalışmam (Gazete)

InDesign - Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) ...

AyyıldızMali isimli Üye şimdilik offline konumundadır

AyyıldızMali

Webmaster / Konya

Alt 04-12-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İlk kez matbaa için bir çalışma hazırladım ve nasip olursa da bundan sonra sürekli yapacağım Konyada haftalık olarak çıkan bir ekonomi gazetesi İndesign'i de daha yeni öğrendim arkadaşlar yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

C3ng0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C3ng0

Grafiker / Ankara

Alt 04-12-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İlk denemeniz olarak oldukca başarılı tebrik ederim...

Örnek olarak kullanığınız bir ulusal gazete var mı ? Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) (ZAMAN gibi Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) )
Sür manşet kalp grafiği gibi olmus sadece baslık ve sayfa numaraları olmamış... en asından bi kaç cümle spottan eklemeniz gerekirdi... Başlıkları mümkün mertebe blok yapmanız hoş görüntü verir... boşluklar göze batmaz...
Aynı şekilde manşet haberide bloklamanız gerekirdi ve fontu sanki zayıf kalmış.. Tombul tırnaksız karakter seçimi yapmalıydınız.
Bazı haberlerde bloklamayı yakalamak için kelime arası boşlukları almışsınız :S hoş görüntü olmamış...
Ama bana sürmanşeti yapan kişiyle alt kısmı yapan kişiler ayrıymış gibi izlenim bıraktı neden bilmem...
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Alt 04-12-2009 #3
Hiç fena sayılmaz ama üst taraftaki o mavilik pek bir boğdu bakarken Indesign ile ilk çalışmam (Gazete)

Bir de haberler bibirine girmiş gibi, alt alta olan haberleri farklı zeminlerle ayırabilirsin. Ya da ince çizgilerle vs.
Bu mesajdan alıntı yap

AyyıldızMali

Webmaster / Konya

Alt 04-12-2009 #4
İlk denemeniz olarak oldukca başarılı tebrik ederim...

Örnek olarak kullanığınız bir ulusal gazete var mı ? Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) (ZAMAN gibi Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) )
Sür manşet kalp grafiği gibi olmus sadece baslık ve sayfa numaraları olmamış... en asından bi kaç cümle spottan eklemeniz gerekirdi... Başlıkları mümkün mertebe blok yapmanız hoş görüntü verir... boşluklar göze batmaz...
Aynı şekilde manşet haberide bloklamanız gerekirdi ve fontu sanki zayıf kalmış.. Tombul tırnaksız karakter seçimi yapmalıydınız.
Bazı haberlerde bloklamayı yakalamak için kelime arası boşlukları almışsınız :S hoş görüntü olmamış...
Ama bana sürmanşeti yapan kişiyle alt kısmı yapan kişiler ayrıymış gibi izlenim bıraktı neden bilmem...
Eleştirilerin için Çok teşekkür ederim.
Zaman gazetesinin böyle bir mizanpajına inan denk gelmedim ve inan zamandan hiç esinlenmedim ekonomi gazetesi olduğu için böyle bir şey olmasını istedim. diğer önerilerini de dikkate alacağım üstad bir kez daha teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap

AyyıldızMali

Webmaster / Konya

Alt 04-12-2009 #5
Hiç fena sayılmaz ama üst taraftaki o mavilik pek bir boğdu bakarken Indesign ile ilk çalışmam (Gazete)

Bir de haberler bibirine girmiş gibi, alt alta olan haberleri farklı zeminlerle ayırabilirsin. Ya da ince çizgilerle vs.
Sizede sonsuz teşekkürler üstadım mavilikler firmanın kurumsal rengi gazete firmanın ismini taşıyor. Önerilerinizi dikkate alacağım
Bu mesajdan alıntı yap
C3ng0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C3ng0

Grafiker / Ankara

Alt 04-12-2009 #6
Ulusal gazeteleri incelemenizi tavsiye ederim oldukca işinize yarar ... Bu manşet haber zamanı anımsattı bana genelde bu tarz yapıyorlar çünkü
Bu mesajdan alıntı yap
darkdevill isimli Üye şimdilik offline konumundadır

darkdevill

Grafiker / Ankara

Alt 05-12-2009 #7
Gazete ve Dergi hazırlama eğitimi almıştım 4 sene önce yanlış hatırlamıyorsam resimlerin sıralanışları okuma açısından önem taşıyor alt alta ve yan yana ölmaması önemli idi gazetede z bakışımı görüşümü öyle birşey vardı gazeteyi eline alan kişi ilk önce başlıkları inceler diyorlardı ve ona göre takip edilir gibi şeylerdi bilen biri elbet yardım edecektir şu anlık güzel görünüyor ama baskıdan sonra bu kadar ii olacağını sanmıyorum renklerin ve göz alıcılığın Indesign ile ilk çalışmam (Gazete)
Bu mesajdan alıntı yap
Katsumoto isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Katsumoto

Grafiker / İstanbul

Alt 21-01-2010 #8
aga zaman gazetesinin tasarımından çalışmışsın Indesign ile ilk çalışmam (Gazete)
Bu mesajdan alıntı yap

AyyıldızMali

Webmaster / Konya

Alt 28-01-2010 #9
aga zaman gazetesinin tasarımından çalışmışsın Indesign ile ilk çalışmam (Gazete)
Üstad çalmak biraz ağır olmuş. İnan zaman gazetesine hiç bakmadım sadece gazete için sürekli ulusal gazeteleri inceledim ve wikipedide bulduğum yurt dışındaki gazeteleri inceledim. onlardan harmanlayarak böyle bir şey yaptım.
Bu mesajdan alıntı yap
FRTDESIGN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FRTDESIGN

Grafiker / İstanbul

Alt 28-01-2010 #10
GAZETEcilikte belirli kurallar vardır mesela yazı fontundan boyutundan aralıklarına kadar bır standartlama vardır kursa fln gıtmedım arastırırsan heryerde görursun bulursun ilke göre guzel olmus... basta manşet buyuk harflerle olmalı dıye dusunuyorum o kadar boşluk bırakmana gerek yok herşeyi çercevelemene gerek yok sonraa o kısa haberlerın basındaki ...... şeyi kaldır at Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) mavi bişey varya Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) onu sil gitsin ya bas harfi buyuk yap yada hiç bişey yapma zaten önemsız bır gazete oldugu ıcın çok dıkkat edılıcegını zannetmıyorum fazla özen göstermene gerek yok resımlerın ısık ve konstrat ayarlarına bak baskı hangı renkte hangı kalıtede çıkıyorsa ona göre ayarla resımlerı. Fazla buyuk resım kullanma. gazete çerçevesi çizgilerini sayfalarını ona göre ayarla öyle daha guzel olur işte böyle Indesign ile ilk çalışmam (Gazete) hadi bakalım basarılar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları