Indesign Master Page ( Şablon Sayfa)

InDesign - Indesign Master Page ( Şablon Sayfa) Sponsorlu Bağlantılar Teşekkür ederim arkadaşlar elimden geldiği kadar derslere devam etmeye çalışacağım İkinci kısımda birazda şablon sayfamızla (Master page) neler yapabildiğimize bakalım Birçok sayfalı bir çalışmamızda eğer cetvel çizgilerimizin hepsinin ...

Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Alt 22-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Teşekkür ederim arkadaşlar elimden geldiği kadar derslere devam etmeye çalışacağım

İkinci kısımda birazda şablon sayfamızla (Master page) neler yapabildiğimize bakalım

Birçok sayfalı bir çalışmamızda eğer cetvel çizgilerimizin hepsinin belge sayfalarımızın tümünde aynı hizada durmasını istiyorsak bunun için tek tek her sayfada ölçerek uğraşmak yerine master page den bir kerede bunu yapabiliriz işimizi daha da kolaylaştıracaktır...

Layout'tan create guides' ı seçtiğimizde çıkan kutucuk içerisinde cetvel çizgilerimiz için istediğimiz ölçüleri ayarlayabiliriz.
Şu ana kadar sayfaya eklediğimiz çizgiler bize çalışma sırasında yardımcı olacak çizgilerdir. Hiç biri baskıda gözükmeyecektir.
Ufak bir not hazır bunu söylemişken işimizin baskıda nasıl görüneceğini merak ediyorsak araç kutumuzun en altında sağda bulunan Preview mode (W) tıklayarak baskıda çıkacak olan kısmı görebiliriz

Şimdide Master sayfamıza isim verelim;
Aşağıdada gördüğünüz gibi birinci işlem olarak page paletimizde en sağda bulu ok' a tıklıyoruz ve acılan pencereden "Master options for A- Master seçeneğini tıkladıktan sonra karşımıza çıkan kutucuktan master sayfamıza yeni ismini verebiliriz...

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN

Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Biyolog isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Biyolog

Hiç Biri / Gaziantep

Alt 12-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Eline sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
venomaer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

venomaer

Grafiker / İstanbul

Alt 06-05-2008 #3
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
şablon sayfamızda yerleştirdiğim bir sabit yazı alanına bazı sayfalarda farklı metin yazmak veya rengini değiştirmek istiyorum. Quark'ta müdahale edebildiğim gibi burda da yapma imkanım var mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Alt 06-05-2008 #4
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
şablon sayfamızda yerleştirdiğim bir sabit yazı alanına bazı sayfalarda farklı metin yazmak veya rengini değiştirmek istiyorum. Quark'ta müdahale edebildiğim gibi burda da yapma imkanım var mı?
Indesign Sayfa Numaralandırma
burada anlatılanı uygularsanız master sayfada yaptıgınız herseyi bu uygulama sayesinde, istediginiz sayfada degiştirebilirsiniz kolay gelsin...

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN

Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap

venomaer

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2008 #5
Indesign Sayfa Numaralandırma
burada anlatılanı uygularsanız master sayfada yaptıgınız herseyi bu uygulama sayesinde, istediginiz sayfada degiştirebilirsiniz kolay gelsin...
teşekkür ederim.
verdiğiniz linki dün görmüştüm fakat olmamıştı.
tekrar aynı yere yönlendirince sıfırdan bir sayfa açtım ve istediğim oldu.
diğer sayfada olmamasının nedeni de sayfa numarasının üstündeki resimde text wrap olmasıymış.
bugün de text wrap olayını çözmeye çalışacağım beceremezsem gerekli başlıktan rahatsız edeceğim sizi

sevgiler...
Bu mesajdan alıntı yap

venomaer

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2008 #6
diğer sayfada olmamasının nedeni de sayfa numarasının üstündeki resimde text wrap olmasıymış.
aynı sorunla karşılaşan benim gibi ID acemileri için bulduğum çözümü bilgi amaçlı yazıyorum

text wrap a takılan kutumuza sağ tıklıyoruz "text frame options" (elma+b) penceresini açıp "ignore text wrap" ı tıklıyoruz.
Bu mesajdan alıntı yap
msavas isimli Üye şimdilik offline konumundadır

msavas

Sanat Yn. / Ankara

Alt 04-07-2011 #7
Selam indesign ile ilgili şöyle bir sorunum var 7000 sayfalık bir çalışmanın şablonunda bir kelime değişikliği var.. Fakat ben bunu şablonda uyguladım. Ama diğer sayfalara aktarmıyor. Önceden sayfaları override ile müdahale edilebilir hale dönüştürmüştüm.. Sanırım ondan kaynaklı acaba masterdaki bu değişikliği tüm sayfalara nasıl aktarırım.
Şimdiden teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 04-07-2011 #8
Selam indesign ile ilgili şöyle bir sorunum var 7000 sayfalık bir çalışmanın şablonunda bir kelime değişikliği var.. Fakat ben bunu şablonda uyguladım. Ama diğer sayfalara aktarmıyor. Önceden sayfaları override ile müdahale edilebilir hale dönüştürmüştüm.. Sanırım ondan kaynaklı acaba masterdaki bu değişikliği tüm sayfalara nasıl aktarırım.
Şimdiden teşekkürler
sekmeleri şu şekilde yaparsanız, tüm sayfalara master page inizi uygularsınız.
ben örnek olsun diye 7 sayfa açtım.

Bu mesajdan alıntı yap
dizaynator isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dizaynator

Grafiker / İstanbul

master page ve gradient

Alt 07-06-2013 #9
Mrb örneğin bir dergi çalışmasında tüm sayfalarda aynı gradienti kullanmak istiyorum arkaplan olarak bunu master pagede yaptığımda yazılar arkada kalıyor resimler görünüyor fakat yazıları ne yapıcam
master pagedeki gradienti nasıl arkaplan yaparım
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 07-06-2013 #10
master page ekran görüntüsü ekleyebilirmisiniz
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
page, master page, master, margins, kolon, indesign master page, indesign, guides, cetvel, sablon, sablon sayfa, sutun