Indesign Stroke Ayar

InDesign - Indesign Stroke Ayar ...

Cevapla
Indesign Stroke Ayar
ertares isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ertares

Grafiker / Ankara

Standart

Indesign Stroke Ayar

Alt 09-01-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba,

Belgenin içine fotoğraf atıyorum ve stroke veriyorum, sonradan fotoğrafın boyutu ile oynadığım zaman stroke ayarı gidiyor, Ben sabit bir oranda kalmasını istiyorum, nasıl ayarlayabilirim?

Şimdiden teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Melih Yongacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Melih Yongacı

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 09-01-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Selam,

Anladığım kadarıyla yanlış işlem yapıyorsunuz.

İzlemeniz gereken yol ve yöntem bence şu olmalı...

1- Açtığınız fotoğraf alanına öncelikle çerçeve (Stroke) rengi tanımlamayın.

2- Çerçeve rengi tanımladığınız ve çerçeve kalınlığı verdiğiniz bir fotoğraf alanını (Free Transform) aleti kullanarak büyütmeyin. Eğer büyütürseniz tanımladığınız çerçeve kalınlığı da büyür.

3- Açtığınız fotoğraf alanlarını Selection Tool ile manuel ya da Control panelinden nümerik olarak büyütün. Weight - Height (En ve Boy olarak). Bu tür büyütme veya küçültme yönteminde fotoğraf alanının içerisine aldığınız fotoğraf ve çerçeve kalınlığı ölçüleri değişmeyecektir. Bu anlamda fotoğraf alanınızı istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. İçerisindeki fotoğrafı ise ayrıca seçip belirlediğiniz alanın içerisinde kadrajlayabilirsiniz.

4- Fotoğraf alanını büyütme işleminden sonra içerisindeki fotoğrafı alana otomatik olarak sığdırabilirsiniz. Bunun için Object menü başlığı altında bulunan Fitting seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz.

5- Indesign programında çalışırken mutlaka önceden hazırlayacağınız çalışma için bir yöntem şeması belirlemeniz gerikiyor. Adobe'nin masaüstü yayıncılığa yönelik bütün programları akademik bakış açısı ve çalışma tarzına göre hazırlanmıştır. Bu anlamda tasarıma başlamadan önce mutlaka ilgili tasarımda kullanacağınız hazır şablonları öncelikli olarak hazırlamanız çalışma süresinin hızlanmasına ve çalışma disiplini sağlamasına yönelik önemli bir kolaylık olacaktır. Bu anlamda Paragraf Style ve Object Style panellerini inceleyip bu iki paneldeki kolaylıkları çalışmalarınıza uygulamaya özen gösterirseniz hazırlayacağınız tasarımlarda kısa sürede uzun yol katetmiş olursunuz. Bu aynı zamanda tasarım sonrası değişiklikleri de kolaylaştırır.

Bilginize,

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
ertares isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ertares

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 09-01-2012 #3
Tekrar merhaba Melih bey,

Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler, ancak şöyle bir problem var, magazin dergisi yapıyoruz ve son basım aşamasına kadar fotoğrafların büyüklükleri değişebiliyor ya da fotoğrafın kendisi değişebiliyor. Mesela 1 sayfa içerisinde 5-6 tane altlı üstlü fotoğraf kullanıyoruz ve dediğim gibi son aşamaya kadar değişebiliyor. Daha önceden dergiyi Quark da hazırlıyorduk ve böyle bir problemimiz yoktu. Ancak şimdi yeni gelen arkadaşımızda Indesign kullanıyor ve bu sebeple indesign'a geçtik. Ancak fotoğrafda stroke yapım aşamasında yapmamız gereken bir özellik. Quark'da bozulma yok idi, indesign'da da sabitlemenin bir yolu var mı acaba?

Teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 09-01-2012 #4
Sanıyorum, Açtığınız geometrik bir nesnenin içine fotoğraf çağırıp, sonra da buna stroke uyguluyorsunuz. Cillop gibi oluyor. Burda bi sıkıntı yok. ama ne zaman sağdan soldan, kulağından bacağından büyütüp küçülteyim dediğinizde, strokler da 3 punto oluyo, yer geliyor 35 punto oluyo... Vs...

Transfrom panelini açıyoruz, Sağ üstteki küçük düğmeciğe tıklayıp scale and transform stroke effect ya da öyle bişey olduğunu görüyoruz, yanındaki tiki kaldırıyoruz... dertlerimiz bitiyor...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
ertares isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ertares

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 10-01-2012 #5
Çok teşekkür ederim Grafink ve Melih Yongacı... Çözüm oldu, tekrar teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Bu İe Beni Ayar Edicek :D CryForLive Web Tasarımı 4 16-11-2011 23:20:51
roland mac ayarı yardım shimaric57 Folyo kesim 2 26-10-2011 10:53:31
Indesign Stroke renk ayarı maybailey InDesign 4 04-03-2011 17:54:53
indesign da stroke aynursengun InDesign 2 27-04-2010 11:15:25
Indesign a attıgım resimler oto stroke alıyor Remove InDesign 0 01-07-2009 15:34:59

Kapat
Şifremi Unuttum?