İndesign'da Çalışma Bittikden Sonra Bleed nasıl ekleriz ?

InDesign Soru ve Sorunlarınız - İndesign'da Çalışma Bittikden Sonra Bleed nasıl ekleriz ? ...

RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

ünlem

Alt 25-01-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba Arkadaşlar

Normalde e-dergi fln hazırladımda fakat bu defa basılacak bir dergi hazırladım.

dergiyi normal a4 açtım faket sonradan traş payı eklemeyi unuttum :/

çalışma bitti 70 sayfa fln şimdi buna dikiş payı kesim payı nasıl eklerim ?

Acele cevap bekliyorum :C :C
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-01-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
1. ALT + CTRL + P açılan pecereden More Options tıklayın gerisini yaparsınız zaten

2. İşinizi PDF yolluyorsanız şayet , pdf oluşturma aşamasında Export Adobe PDF pecersinde bulunan Marks and Bleed bölümünden Bleed and Slug işaretini kaldırın aktif olacaktır buradnda istediğiniz değeri giriniz
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 25-01-2012 #3
Merhaba Arkadaşlar

Normalde e-dergi fln hazırladımda fakat bu defa basılacak bir dergi hazırladım.

dergiyi normal a4 açtım faket sonradan traş payı eklemeyi unuttum :/

çalışma bitti 70 sayfa fln şimdi buna dikiş payı kesim payı nasıl eklerim ?

Acele cevap bekliyorum :C :C
File>Document Setup
Bu mesajdan alıntı yap
RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

ünlem
Alt 25-01-2012 #4
1. ALT + CTRL + P açılan pecereden More Options tıklayın gerisini yaparsınız zaten

2. İşinizi PDF yolluyorsanız şayet , pdf oluşturma aşamasında Export Adobe PDF pecersinde bulunan Marks and Bleed bölümünden Bleed and Slug işaretini kaldırın aktif olacaktır buradnda istediğiniz değeri giriniz
şöyle anlatayım;

Dergiyi a4 sayfasında açtım

Bu Ayarlarda...

Çalışma İse Şöyle a4 Margins ler ise 12,7 mm

ama dergiyi a4 ebatına göre basılacak yani şimdi kağıt ebatı a4 olduğuna göre benim çalışmamda içe doğru bi 2 cm çalışmamı küçültmem lazım şimdi baştan yapmadan bunu yapmanın bir ayarı varmı indesign da ?
Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 25-01-2012 #5
Sizin sayfanızı küçültmeniz gerekmiyor. İşinizin A4 ebadına basılacak olması demek sizin işinizin bitmiş net ebadının A4 olması demek o yüzden herhangi bir küçültme yapmanıza gerek yok tek yapmanız gereken size söylediğim yerden "bleed" ayarlarınızı yapmanız (bu ayarı genelde 3mm'dir) bunu yaptıktan sonrada kenara sıfır olan alanlarınızı ayarlamanız gerekecek.
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-01-2012 #6
Sayın Melih Yongacı açıklamarı işinizi görür umarım işinizi görürür

indesign da tasşırmalar bleed hakkında soru?
Bu mesajdan alıntı yap
bennur975 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bennur975

Grafiker / Ankara

Alt 01-12-2012 #7
söylemek istediğin bleed ayarları ise file/document settings den bleed i 3 yada 5 mm verebilirsin. ama söylemek istediğin iç marjin ayarları ise layout/margin and columns u açarak oradan marjin ayarı yapabilirsin. ama o ayara göre dergini yeniden dizayn etmen gerekir maalesef. kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 01-12-2012 #8
söylemek istediğin bleed ayarları ise file/document settings den bleed i 3 yada 5 mm verebilirsin. ama söylemek istediğin iç marjin ayarları ise layout/margin and columns u açarak oradan marjin ayarı yapabilirsin. ama o ayara göre dergini yeniden dizayn etmen gerekir maalesef. kolay gelsin
Aslında gerekmeyebilir. Eğer çalışmada kullanılan objelerin en az iki kenarı marjinlere dayanıyorsa üst menülerden Layout>Layout Adjustment seçeneği açılarak "Enable Layout Adjustment" kutusu işaretlenirse dokümanın yatay/dikey özelliğini veya boyutlarını değiştirdiğiniz de dokümanda yer alan objeler de (text frame - graphics vs.) yeni boyutlaraya uygun olarak yeniden ölçülendiriliyor.
Bu mesajdan alıntı yap