İndesign'da, doküman içerisindeki belli kelimeleri otomatik olarak italic yapma ??

InDesign - İndesign'da, doküman içerisindeki belli kelimeleri otomatik olarak italic yapma ?? Sponsorlu Bağlantılar Hazırladım çok sayfalı bir metindeki bazı kelime gruplarının italic olması istendi. Bunu otomatik olarak nasıl yapabilirim. Find/change menüsünde ne yapmam gerekiyor?...

İndesign'da, doküman içerisindeki belli kelimeleri otomatik olarak italic yapma ??
Atlanturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Atlanturk

Eğitimci / Konya

Alt 09-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Hazırladım çok sayfalı bir metindeki bazı kelime gruplarının italic olması istendi. Bunu otomatik olarak nasıl yapabilirim. Find/change menüsünde ne yapmam gerekiyor?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

fberber isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fberber

Grafiker / İstanbul

Find/Change... ile İtalik Yapma

Alt 18-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba Atlanturk

Öncelikle "Character Styles" panelinden İtalik bir yazı stili tanımlamalısın.
Bunu yaparken kullanacağın fontu, punto büyüklüğünü, yazı rengini vs. ayarları bu stile tanımlamalısın.

Sonrada bu stili kaydederken uygun bir isim vermelisin. Daha sonra rahatça tanıyabilmen için.
Örneğin "Italik Kelimeler" ismini verebilirsin.

Stili kaydettikten sonra stil "Character Styles" panelinde "Italik Kelimeler" adıyla listelenir.

Gelelim değiştirme işlemine:

Find/Change... penceresinde Text sekmeni açın ve Find what: alanına değiştirmek istediğiniz kelime yada
kelime gruplarını yazın.

Change Format: alanının yan tarafındaki "T" üzerinde büyüteç simgesine tıklayın.
Aşağıdaki resimde görülüyor...

Sonra açılan "Change Format Settings" penceresinde "Character Style" listesini açın.
Daha önceden oluşturduğunuz "Italik Kelimeler" isimli stilin orada listelendiğini göreceksiniz.
Aşağıdaki resimde görülüyor:

Onu seçin ve "OK" düğmesine tıklayın.

Find/Change... penceresinde "Change All" butonuna tıklatın. InDesign arattığınız bütün kelimeleri bulacak ve
istediğiniz stili uygulayarak toplam kaç adet değişikliğin yapıldığını gösteren bir pencere ile size rapor sunacaktır.

İşte hepsi bu...

Size acizane tavsiyem şudur ki:

InDesign ile çalışırken kendinizi "Character Styles" ile "Paragraph Styles" özellikleriyle çalışmaya iyice alıştırın.
Çok sayfalı tasarımlarda, uzun metin bloklarını kontrol etmenin en pratik şekli budur:
Bu mesajdan alıntı yap
Atlanturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Atlanturk

Eğitimci / Konya

Alt 18-07-2009 #3
Size acizane tavsiyem şudur ki:

InDesign ile çalışırken kendinizi "Character Styles" ile "Paragraph Styles" özellikleriyle çalışmaya iyice alıştırın.
Çok sayfalı tasarımlarda, uzun metin bloklarını kontrol etmenin en pratik şekli budur:
Teşekkür ederim açıklamalarınız için ve değerli vaktinizi yardım amacına harcadığınız için.

Saygısızlık olarak olmayın;
Ben paragraf ve karakter stillerini uyguluyorum zaten de, bir tek böyle bir özelliğin nereden açılacağını düşünememiştim. Çalışmalarınızda başarılar.

Gerçekten yardımcı oldunuz. O işi artık el yordamıyla hallederek teslim ettim. Bir dahaki böyle bir durumda çok faydası olacak.
Bu mesajdan alıntı yap