indesignde iç sayfa dizgisi

Kitap kapağı, broşür, menü vb. - indesignde iç sayfa dizgisi ...

karolla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

karolla

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 20-06-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhabalar..

Kitabım çıktı çıkacaktı amarenkli olması sebebiyle ciddi maliyet oldu. Ben de bu sebeple kitabımı şuan siyah beyaz ve gri renklerden oluşturmaya ve A4 ebatını 160 mm X 235 mm 'ye çevirmeye mecbur kaldım. Şuan tüm sayfaları yeniden boyutlandırıyorum. E tabi bu da kitabımın sayfa sayısını arttırıyor. Muhtemelen 80 Sayfa olacak kitap. Şimdi gelelim sorunuma. Kitabın sayfa özellikleri aşağıdaki resimdeki gibi olursa cilt payından yana bir sıkıntı yaşarmıyım Yoksa sayfanın içerden uzaklığını 15mm mi yapmam daha uygun olur. Ki bunu yapınca da masaüstü çıktımı alınca ne hikmetse cilt payı solda kalan sayfanın çıktısında cilt payı sağda oluyor buna da bir çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirm. 3. kez kitabı baştan yazmak istemiyorum indesignde iç sayfa dizgisi

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

karolla

Alt 21-06-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
yokmu cevap verecek. kimseye de özel mesaj atamıyoruz ki indesignde iç sayfa dizgisi
Bu mesajdan alıntı yap
dombalak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dombalak

Grafiker / Ankara

Alt 22-06-2012 #3
80 sayfalık bir kitabın sırt kalınlığını düşünerek bence 10mm olması yeterli

Not: programları bence orjinal dilinde kullanın
Bu mesajdan alıntı yap

karolla

Alt 22-06-2012 #4
80 sayfalık bir kitabın sırt kalınlığını düşünerek bence 10mm olması yeterli

Not: programları bence orjinal dilinde kullanın
peki bu durumda sayadaki yazılar çok içeride olamaycakmı?

birde şu var içerden uzakta yapıp çıktısını aşdığımda sayfanın iç kısmı solda olması gerekirken sağda çıkıyor. Bu nasıl bir sorun anlamadım.
Bu mesajdan alıntı yap
dombalak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dombalak

Grafiker / Ankara

Alt 22-06-2012 #5
sırttan uzaklık 1 cm şu durumda
80 sayfalık bir kitap için bence ideal ama tabi bu sizin isteğinize bağlı

sayfalarınızı kontrol edin başlarda boş bir sayfa olabilir
Bu mesajdan alıntı yap

karolla

Alt 22-06-2012 #6
sırttan uzaklık 1 cm şu durumda
80 sayfalık bir kitap için bence ideal ama tabi bu sizin isteğinize bağlı

sayfalarınızı kontrol edin başlarda boş bir sayfa olabilir
nasıl yani boş sayfa var diye mi kayma oluyor_ ama pdf formatında herşey düzgün. pdfde ne görüyorsa onu basması gerekmezmi yazıcının.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 22-06-2012 #7
Arkadaşlar merhabalar..

Kitabım çıktı çıkacaktı amarenkli olması sebebiyle ciddi maliyet oldu. Ben de bu sebeple kitabımı şuan siyah beyaz ve gri renklerden oluşturmaya ve A4 ebatını 160 mm X 235 mm 'ye çevirmeye mecbur kaldım. Şuan tüm sayfaları yeniden boyutlandırıyorum. E tabi bu da kitabımın sayfa sayısını arttırıyor. Muhtemelen 80 Sayfa olacak kitap. Şimdi gelelim sorunuma. Kitabın sayfa özellikleri aşağıdaki resimdeki gibi olursa cilt payından yana bir sıkıntı yaşarmıyım Yoksa sayfanın içerden uzaklığını 15mm mi yapmam daha uygun olur. Ki bunu yapınca da masaüstü çıktımı alınca ne hikmetse cilt payı solda kalan sayfanın çıktısında cilt payı sağda oluyor buna da bir çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirm. 3. kez kitabı baştan yazmak istemiyorum indesignde iç sayfa dizgisi

iç kısımdan 20 mm bırakırsanız bir sorun yaşamazsınız bunun dışındaki bir ölçü biraz riskli olabilir. Yeni 72 sayfalık bir kitap hazırladım iç kısım 20 mm bıraktım zımba gibi oldu.
Bu mesajdan alıntı yap

karolla

Alt 22-06-2012 #8
iç kısımdan 20 mm bırakırsanız bir sorun yaşamazsınız bunun dışındaki bir ölçü biraz riskli olabilir. Yeni 72 sayfalık bir kitap hazırladım iç kısım 20 mm bıraktım zımba gibi oldu.
peki 20mm yapayım bende o zaman. Çıktı alınca neden sol alması gekeren 20mm boşluk sağda çıkıyor? bunada çözüm bulursanız gelecek ay kitabımı çıkarıcam. Kitabı zaten bitirdim çok da güzel oldu maliyet sebebiyle sayfa boyutunu küçültmeye ve renksiz yapma yolundayım. Acaba ben mi pdf yi yanlış kaydediyorum?
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 22-06-2012 #9
peki 20mm yapayım bende o zaman. Çıktı alınca neden sol alması gekeren 20mm boşluk sağda çıkıyor? bunada çözüm bulursanız gelecek ay kitabımı çıkarıcam. Kitabı zaten bitirdim çok da güzel oldu maliyet sebebiyle sayfa boyutunu küçültmeye ve renksiz yapma yolundayım. Acaba ben mi pdf yi yanlış kaydediyorum?
Öncelikle teyit edelim her ne kadar eklediğiniz görüntüde "Karşılıklı sayfalar" seçeneği işaretli gibi duruyorsada şu anda çalıştığınız dokümanda da bu şekilde işaretli mi? Eğer değilse Pages panelinden master sayfaya sağ tık yapın ve açılan pencereden "Master Options for A-Master" kısmını seçin ve çıkan bölümde "Number of pages" bölümünü 2 olarak işaretleyin. Bütün sayfalarınız girdiğiniz margin değerlerine göre düzelecektir (Master sayfadan çalıştığınızı var sayıyorum aksi takdirde metin alanlarını marginlere elle oturtmanız gerekecektir).
Bu mesajdan alıntı yap

karolla

Alt 22-06-2012 #10
Öncelikle teyit edelim her ne kadar eklediğiniz görüntüde "Karşılıklı sayfalar" seçeneği işaretli gibi duruyorsada şu anda çalıştığınız dokümanda da bu şekilde işaretli mi? Eğer değilse Pages panelinden master sayfaya sağ tık yapın ve açılan pencereden "Master Options for A-Master" kısmını seçin ve çıkan bölümde "Number of pages" bölümünü 2 olarak işaretleyin. Bütün sayfalarınız girdiğiniz margin değerlerine göre düzelecektir (Master sayfadan çalıştığınızı var sayıyorum aksi takdirde metin alanlarını marginlere elle oturtmanız gerekecektir).
evet karşılıklı sayfalarla çalışıyorum. içerden uzaklığı 20mm yaptım. şimdi 1. sayfanın yani masterın içerden uzaklık kısmı kağıdın solunda olacak. ama ben çıktı aldığımda kağıdın sağına veriyor o 20 mm payı. ben bunu çözebilmiş değilim. acaba yazıcıdan mı kaynaklanıyor.

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları