İndesing ile ilgili 3 soru

InDesign - İndesing ile ilgili 3 soru ...

begümsoner isimli Üye şimdilik offline konumundadır

begümsoner

Grafiker / İstanbul

Alt 13-03-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba, 3 sorum olacak;
1. İndesing de katalog çalışırken cross koyuyor muyuz?
2. Bazı mozaik döşemeleri yapmam gerekiyordu ve bunları freehand de yaptım şimdi indesing'e taşımak istiyorum çözünürlüğü bozulur mu bozulursa bozulmadan nasıl taşıyabilirim ? (yeniden döşemek dışında, ayrıca freehand de kullandığım göreseller 300dpi çağırıldı)
3. Matbaaya yollarken pdf olarak yollamak mı daha doğru yoksa indesing dökümanı olarak mı? pdf e dönüştürürsem baskı kalitesinde sorun olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-03-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
1. ve 3 : cross kabaca tarifi , işin sınırlarını belirleyip nerlerelerden kesilecegi ve renklerin baskı sırasında üst üste binmesini saglamak içindir ve
hangi formatta yollamınız gerektiği çalışmanın basılacağı matbaa ile görüşmen sizin için daha sağlıklı bir sonuç doğurur

2. freehand indesing almanızın bence bir anlamı yok gibi çünkü tiff ai vs.. götürdüğünüzde çalışmanınızın içeriğinde bir değişiklik yapmanız olmayıyacak ve bence indesing çalışmanızı baştan sona kadar indesing yapmanız çok daha iyi olur, ve göreseller 300 dpi olması doğru bir işlem

INDESIGN ile Pdf kaydetme işlemi için

INDESIGN çalışmanızı paket halinde göndermek için : File > Package... (alt+ctrl+shift +P)
Bu mesajdan alıntı yap

begümsoner

Grafiker / İstanbul

Alt 13-03-2012 #3
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Birçok döşeme resmi var ve bunları hepsi freehand de hazır ama basılacak katalog çoklu sayfa çalışması olduğu için bunları indesing de aktarmayı düşündüm bu görselleri tek tek indesing de yeniden yerleştirmem çok zamanımı alabilir freehand halini göndersemde fazla görsel olduğu için sorun çıkabilir onun için indesing e aktarmayı düşünmüştüm.
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-03-2012 #4
Tabi freehand yapılmışsa ve zaman kaybetmek istemiyorsanız bence orada kalsın ve matbaaya paket halinde yollayın fontlarını , fotoğrafları ,freehan dosyasını hepsini bir klasöre yükleyin yollayın yada istenilen formata dönüştürün yollayın
Bu mesajdan alıntı yap

begümsoner

Grafiker / İstanbul

Alt 13-03-2012 #5
(collect for output) teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap