infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı)

Deneme Çalışmalar - infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı) ...

Cevapla
infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı)
computerboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

computerboy

Hiç Biri / Ankara

Standart

infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı)

Alt 31-10-2015 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar yayınevi olarak tasarlamış olduğumuz bir infografiği sizlerin yorumlarına sunarken; ayrıca bir infografiğin hazırlanmasında geçen süreçlerden bahsetmek istiyorum.

infografik için çok fazla örnek vermeden kendi çalışmamız üzerinden anlatacağımı öncelikle belirtmek isterim.

ilk adım;
hep bir infografik yapmak isteyen biz grafikçiler ilk info muzu yaptıktan sonra hep devamının geleceğiniz düşünürüz ve gerçekten devamı daha güzel fikirlerle gelir. infografiğimizi hazırlarken öncelikle editör ve grafik tasarımcı olarak toturduk ve fikir üzerine yorumlar yaptık. uzun bir fikir alışverişinden sonra editör ilk aşama olan yazı oluşturma(kaynak oluşturma) süreci için kendi kendine bir çalışma yaptı. yapılan çalışma kendisi tarafından onaylandıktan sonra tasarım bölümümüze aktarıldı.

infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı)

ikinci adım;
tasarım bölümü yazı ile olan kısımları inceledikten sonra neler yapılabileceği üzerine grafiksel olarak örnek araştırmalar yapmaya başladı ( kopyalama değil fikir araştırması ). sonrasında kaba taslak bir sketch ortaya çıkararak çalışmanın ilk temellerini atmış oldu.
G&#246rsel g&#246r&#252nt&#252leniyor Owjbv.jpg - Imageto image upload hosting - Imageto resim yükleme hizmeti
G&#246rsel g&#246r&#252nt&#252leniyor cTIY3.jpg - Imageto image upload hosting - Imageto resim yükleme hizmeti
G&#246rsel g&#246r&#252nt&#252leniyor UVZQ4.jpg - Imageto image upload hosting - Imageto resim yükleme hizmeti

üçüncü adım;
tasarım bölümü benzer çalışmaları da inceledikten sonra bazı infografik çalışmalarından beğenmiş olduğu icon, illüstrator vb. öğeleri de kendi infografiğinde kullanabilir. bu durum çalışma için fikir edinme kısmında çalışmayı kopyalamak değil, çalışma için öğe toplamaktır.

dördüncü adım;
sketch olan çizilen çalışma artık dijital ortama aktarılmaya başladığından fazlaca fikir değiştirme aşaması özellikle ilk kısımlarda olmaktadır.

infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı)

çalışma ilerledikçe daha net sonuçlar oluşmaya başlamakta ve bu süre içerisinde sürekli yazılı ve görsel alanlarda tasarımcı infografiğe daha fazla bilgi,icon, illustrasyon... eklemeye çalışmaktadır.

5. adım
çalışmanın ön izlemesinin hazırlanması ve onay sürecine başlaması bu kısımda olmaktadır. kaba taslak üzerine çalışılan infografik ilk değerlendirme aşamasına girer. bu kısımda editör, müdür, sosyal medya sorumlusu... kişiler ortak fikirlerini eleştirilerini vb. isteklerini tasarım bölümüne iletir.

infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı)

6. adım
artık sona doğru gelirken tasarım bölümünden düzenlenmesi istenen değişiklikler ve istekler tasarım bölümünde yeniden gözden geçirilir ve uygun olanlar uygulamalı olarak hazırlanır ve sona bir adım daha yaklaşılır.

7. adım
editör çalışmanın son hali üzerindeki yazım kontrollerini tekrar kontrol ederek üzerinde değiştirilmesi gereken cümleler değiştirilir ve düzeltilir. ve bu adımda her kontrol yapıldıktan sonra (bazı fark edilmeyen hatalar olabilir) artık çalışma baskı onayına girer ve hem dijital ortamda hemde basılı ortamda dağılımına başlar.

infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı)

umarım yararlı bir çalışma olur. ve edindiğim tecrübelerden ihtiyacı olan arkadaşlara da yardımcı olabilirim. gerçekten süreçlerin çok keyifli olduğunu söyleyebilirim.

bu arada arkadaşlar (özellikle İstanbulda yaşayanlar) sizleri uluslararası TÜYAP kitap fuarına beklerim. 7-15 KASIM 2015 tarihleri arasında gelebilecek arkadaşlar infografiği de inceleyerek gelirlerse daha faydalı olacaktır.

herkes kitap okusun (Korsana Hayır infografik çalışması ve yapım süreci (tüyap kitap fuarı) )

İnfografik için yorumlarınızı da beklerim.

sağlıcakla kalın
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
malatya kitap fuarı grafideal Benzer Tasarımlar 11 03-08-2013 14:55:27
İzmir Kitap Fuarı 18-26 Nisan 2009 irm.art Graficafe 8 18-04-2009 09:42:42
Tüyap kitap fuarı bi afis daha toosun Afiş Tasarımı 6 28-03-2008 11:03:23
TÜYAP 26. İstanbul Kitap Fuarı açılıyor (27 Ekim-4 Kasım) mavitayfa Graficafe 2 26-10-2007 15:22:17

Kapat
Şifremi Unuttum?