İnternetin veya Ağın Tarafsızlığı İlkesi Ne Demek

Teknoloji Haberleri - İnternetin veya Ağın Tarafsızlığı İlkesi Ne Demek ...

Cevapla
İnternetin veya Ağın Tarafsızlığı İlkesi Ne Demek
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Standart

İnternetin veya Ağın Tarafsızlığı İlkesi Ne Demek

Alt 12-10-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İnternet, net veya ağın tarafsızlığı manalarına gelebilen Net Neutrality terimi ilk defa 2003 yılında Prof. Tim Wu tarafından popülerleşmişti. İnternetteki kullanıcı erişim şebekelerinde internet servis sağlayıcılarının (ISP) veya hükümetlerin içerik, site, platformlar ve internet için kullanılan ekipmanlar üzerinde herhangi bir kısıtlama ve izin verilen haberleşme modlarına hiçbir kısıtlama yapılmamasını savunan bir prensiptir. Ve son günlerde "ağın tarafsızlığı" meselesi Google-Verizon ikilisinin kendi aralarında anlaştıkları parası olana daha hızlı internet anlayışından dolayı yeniden tartışma konusu haline geldi.

"Ağın tarafsızlığı"nın 3 temel prensibi var:
Mutlak eşitlik - 'hizmet kalitesi' ile ilgili hiçbir sorun yok.
Kaliteden ödün vermeyen sınırlı ayrımcılık - 'hizmet kalitesinden' ödün vermeden yapılan ayrımcılık.
Ödün verilen sınırlı ayrımcılık - sözleşmelerde hiçbir imtiyaz tanımadan yüksek ücretler mukabili 'hizmet kalitesinin' sağlanması.

Ağın tarafsızlığı, temelde internet trafiğinde her türlü eşitliğin sağlanmasından yana bir prensiptir. Ağın tarafsızlığını savunların korkusu ise google (vb şirketlerin) ve telefon şirketlerinin 'hızlı hat' ve 'yavaş hat' olmak üzere iki katmanlı bir internet oluşturacakları ve hızlı olan hattı yüksek ücretler mukabili sağlayacaklarıdır.
2005 yılında Amerikan Federal İletişim Komisyonu (FCC), tüketicilerin haklarını belli eden dört ilkeden söz eden bir internet politikalı beyanı yayınladılar: İnsanların istedikleri;

1. yasal internet içeriklerine erişim

2. yasal uygulamaları indirme ve çalıştırma

3. yasal cihazlara bağlanma

4. internet servis sağlayıcısını kullanmaBu minvalde ağın tarafsızlığını savunanlar, şirketlerin mahkeme kararı olmadan internet içeriğini kesemeyeceklerini, engelleyemeyeceklerini ve filtreleyemeyeceklerini savunuyorlar. Ayrıca internetin açık ve özgür olarak kalmasının sağlanmasını ve internetin rekabetçilik ve yenilikler için bir oyun alanı olduğunu söylüyorlar.

Buna karşılık olarak ağın tarafsızlığına karşı olanlar ise hızlı internet servislerinin farklı ücretlendirilmesine izin verilmesini böylelikle de telefon ve internet şirketlerinin hızlı interneti sağlamak için fiber optik gibi teknolojilere yatırım yapacaklarını ve yeni ürünler geliştireceklerini söylüyorlar.

Ağın tarafsızlığını savunanların bütün yukarıda dile getirdiklerine rağmen geçenlerde Google ve Verizon kendi aralarında yüksel hızlı özel interneti ücret karşılığı tüketicilere sağlamak üzere kendi aralarında bir anlaşmaya vardılar. Bunun üzerine ağın tarafsızlığı ilkesini savunanlar bu durumu 300000'in üzerinde dilekçeyle şikayet ettiler. Bütün bunların yanında dört Demokrat Partili Amerikalı, iki şirketin(Google-Verizon) interneti yeniden düzenleyen bir manifesto üzerinde uzlaşmaları yerine regülasyon otoritesinin(FCC) bu düzenlemeyi yapması gerektiğine dikkat çekmişlerdi. Dört Demokrat, kısmen de olsa bunu başardılar da.
Tartışmalar çok su götüreceğe benzer. Bütün yaşanan olayların ülkemize bakan yönü ise hala gereksiz internet yasaklarını aşamıyor olmamızdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Bulutların Ülkesi : Pokut susul92 Fotoğrafçılık 7 29-12-2011 09:58:45
Hayaller Ülkesi karantina İllüstrasyon Çalışmaları 22 24-07-2009 22:11:41

Kapat
Şifremi Unuttum?