İsim değişikliği

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - İsim değişikliği Sponsorlu Bağlantılar Photoshop cs 5 kullanıyorum daha önceden isimleri stok kodlarına göre verilmiş yaklaşık 500 fotoğrafım var. Photoshopta bu fotoğrafları dekupe edip farklı bir yere kaydederken isimleri değişiyor yada bi ...

İsim değişikliği
meleqk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

meleqk

Yrd. Grafiker / Bursa

İsim değişikliği

Alt 15-02-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop cs 5 kullanıyorum daha önceden isimleri stok kodlarına göre verilmiş yaklaşık 500 fotoğrafım var. Photoshopta bu fotoğrafları dekupe edip farklı bir yere kaydederken isimleri değişiyor yada bi bölümü siliniyor diyeyim hele uzantısını değiştirdiğim zaman hepten siliniyor isim.. Bunu engellemenin bi yolu varsa yardımcı olabilecek biri var mı?

Sorunun fotoğraflarla anlatımıda budur..

İsim değişikliği
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

cesar5x isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cesar5x

Hiç Biri / İstanbul

Alt 15-02-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Save as seceneğini kullanırken demi değişmekte.
Bu mesajdan alıntı yap

meleqk

Yrd. Grafiker / Bursa

Alt 15-02-2012 #3
Save as seceneğini kullanırken demi değişmekte.
evet malesef :/
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 16-02-2012 #4
Use ile başlayan en alttaki seçeneğin tikini kaldırıp denedinmi ? Uzantıyla alakalı birşeyler diyor o bölümde.
Bu mesajdan alıntı yap
ozkanozel16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozkanozel16(37)

Hiç Biri / Bursa

Alt 16-02-2012 #5
sanırım, bu dosyalar ilk önce MacOO da kayıt edilmiş, sizde Windows OS de tekrar kayıt ediyorsunuz. İşletim sistemlerinin uyuşmazlıkları ile ilgili olabilir.

windows nokta kullanmayı pek sevmez. Bu yüzden ilk önce, tek tek noktaları _ ye çevirmeyi deneyebilirsiniz. yani aklıma gelen bu. Bir tane deneyin derim.
Bu mesajdan alıntı yap
alicinki isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alicinki

Grafiker / Ankara

Alt 16-02-2012 #6
Merhabalar. Aynı dosya isimlerini verip bazı denemeler yaptım.
Önce 2.03.01.001445 adında bir dosya oluşturdum. Aynen sizin karşılaştığınız sorunları yaşadım.
Sonra bu dosyanın sonuna ekleme yaptım ve 2.03.01.001445.002 şekline getirdim. Kaydetmeye ya da farklı kaydetmeye çalıştığımda son noktadan sonrasını dikkate almıyor. Sanırım Windows ya da Photoshop oradan sonrasını dosya uzantısı olarak algılıyor.
Sorun ozkanozel16'nın da söylediği gibi MacOS - Windows karmaşası gibi görünüyor.
Bence klasörünüzü açın ve Adobe Bridge yardımıyla dosyalarınıza uzantılarını ekleyin. Bunu yaptıktan sonra sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. İnşallah hepsi aynı tür dosyalardır.
Bu mesajdan alıntı yap

meleqk

Yrd. Grafiker / Bursa

Alt 17-02-2012 #7
Teşekkür ederim arkadaşlar.. Bu dosyaların isimlerinde nokta olma zorunluluğu var web sitesine atılırken mikro ile entegrasyon yapılacağı için fotoğrafların adları ürünün stok kodu olmak zorundadır. Dediğiniz gibi microsoft sayılarla pek iyi olmadığı için elden birşey gelmiyor tek tek tekrar isimlerini yazıoruz... Yardımlarınız için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Erkal COŞKUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkal COŞKUN

Grafiker / Ankara

Alt 17-02-2012 #8
Photoshop cs 5 kullanıyorum daha önceden isimleri stok kodlarına göre verilmiş yaklaşık 500 fotoğrafım var. Photoshopta bu fotoğrafları dekupe edip farklı bir yere kaydederken isimleri değişiyor yada bi bölümü siliniyor diyeyim hele uzantısını değiştirdiğim zaman hepten siliniyor isim.. Bunu engellemenin bi yolu varsa yardımcı olabilecek biri var mı?

Sorunun fotoğraflarla anlatımıda budur..

İsim değişikliği
Bunun için çözümü şu şekilde üretebiliriz. Dosya adı rakamlardan oluşmayan her hangi bir resmi kullanarak bunları kaydetmek istediğiniz yere TIFF olarak kaydeden bi ACTION yazın. Sonraki dosyalarını bu action üzerinden kayıt edin. Ben denedim, tiff yaparken dosya isimleri değişmedi aynı kaldı.
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 17-02-2012 #9
sayın meleqk örnek bir dosya ismi yazabilirimisiniz , nasıl yazmasını istiyorsunuz
Bu mesajdan alıntı yap

meleqk

Yrd. Grafiker / Bursa

Alt 17-02-2012 #10
sayın meleqk örnek bir dosya ismi yazabilirimisiniz , nasıl yazmasını istiyorsunuz
2.01.01.001622 olmalı mesela
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları