İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.

Graficafe - İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum. Sponsorlu Bağlantılar Merhaba... Bazı kavramları karşılaştırmam istendi ancak işin içinden çıkamadım. Masaüstü yayıncılık operatörü ile diğer baskı öncesi tasarımcılarının (grafiker, grafik tasarımcı v.s.) farkı nedir denildi ve süre verildi. Çıkamadım ...

shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 21-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba... Bazı kavramları karşılaştırmam istendi ancak işin içinden çıkamadım. Masaüstü yayıncılık operatörü ile diğer baskı öncesi tasarımcılarının (grafiker, grafik tasarımcı v.s.) farkı nedir denildi ve süre verildi. Çıkamadım işin içinden yardım istiyorum....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 21-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sorunuz, içinde cevabını da barındırıyor..

Ayrımı, çıktı türüne göre değerlendirirseniz, cevabı zaten biliyor olduğunuzu göreceksiniz.. İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 21-03-2010 #3
Masaüstü yayıncılık operatörü daha geniş gibi geliyor bana. doğru mu?
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 21-03-2010 #4
Buraya yazdıktan sonra net'te biraz dolandım, kafam karıştı.. Keşke hiç dolanmayıp, gelip anladığım şekilde yazsaydım.. İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.

"Baskı öncesi hazırlığın minimize edilmiş sayıda personel ile masabaşında (bilgisayarda) hazırlanmasına masaüstü yayıncılık denir" tanımı yapılmış.. Ve eklenmiş: elektronik yayıncılık ile karıştırılmamalıdır diye..

Çıktıya göre değerlendirmekten kastım şuydu.. Örneğin bir öğrencinin ödevini veya bir öğretmenin ders notlarını masasının üstündeki bilgisayarda resim ve yazılarla biraraya getirip, yine masasının üstündeki yazıcıdan çıktı alması masaüstü yayıncılıktır diye düşünmüştüm.

Örneğin matbaada harflerin dizilmesi, serigrafide ipeğin hazırlanması gibi masaüstünden daha kapsamlı atelyelerde hazırlanması mümkün olan, ustalık ve işçilik gerektiren işlemlerden farklıdır sadece diye düşünmüştüm..

Belki de öyledir, bilemiyorum.. Dediğim gibi, net'te biraz dolaşınca benim de kafam karıştı.. İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.

Her durumda operatörün, çıktının gerçekleştirileceği baskı teknikleri hakkında ayrıntılara hakim olması gerekiyor..

Ama bir ilkokul öğrencisi de, rahatlıkla "masaüstü yayıncılık" yapabildiğine göre.. ? İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.D
Bu mesajdan alıntı yap

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 23-03-2010 #5
Buraya yazdıktan sonra net'te biraz dolandım, kafam karıştı.. Keşke hiç dolanmayıp, gelip anladığım şekilde yazsaydım.. İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.

"Baskı öncesi hazırlığın minimize edilmiş sayıda personel ile masabaşında (bilgisayarda) hazırlanmasına masaüstü yayıncılık denir" tanımı yapılmış.. Ve eklenmiş: elektronik yayıncılık ile karıştırılmamalıdır diye..

Çıktıya göre değerlendirmekten kastım şuydu.. Örneğin bir öğrencinin ödevini veya bir öğretmenin ders notlarını masasının üstündeki bilgisayarda resim ve yazılarla biraraya getirip, yine masasının üstündeki yazıcıdan çıktı alması masaüstü yayıncılıktır diye düşünmüştüm.

Örneğin matbaada harflerin dizilmesi, serigrafide ipeğin hazırlanması gibi masaüstünden daha kapsamlı atelyelerde hazırlanması mümkün olan, ustalık ve işçilik gerektiren işlemlerden farklıdır sadece diye düşünmüştüm..

Belki de öyledir, bilemiyorum.. Dediğim gibi, net'te biraz dolaşınca benim de kafam karıştı.. İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.

Her durumda operatörün, çıktının gerçekleştirileceği baskı teknikleri hakkında ayrıntılara hakim olması gerekiyor..

Ama bir ilkokul öğrencisi de, rahatlıkla "masaüstü yayıncılık" yapabildiğine göre.. ? İşin içinden çıkamadım!! Kavram karmaşasına yardım istiyorum.D
aslında bende tam tersini düşünüyorum grafikerlik, grafik tasarımcılık, dizgicilik, sayfa sekreterliği vs. hepsi ayrı ayrı iş alanları ve masaüstü yayıncılık operatörlüğü hepsini kapsayan hepsinin yaptığı işi yapabilen iş alanı.. ne kadar doğru bilmiyorum ama öyle olması daha mantıklı geliyor.
Bu mesajdan alıntı yap