İşte yeni nüfus cüzdanlarımız‏...

Graficafe - İşte yeni nüfus cüzdanlarımız‏... Sponsorlu Bağlantılar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2010 yılından itibaren kullanacakları çipli nüfus cüzdanları CeBIT'te görücüye çıktı. Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu ...

Feride ATAMER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Feride ATAMER

Grafiker / Konya

Alt 18-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2010 yılından itibaren kullanacakları çipli nüfus cüzdanları CeBIT'te görücüye çıktı.

Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaşın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor.

Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaşın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor. Vatandaş kimliğini hem parmak izini hem de belirlediği 6 haneli sayısal şifresi ile kullanabiliyor.

Halen Bolu'da 300 kişi tarafından test edilen yeni kimlik kartlarının teknolojik olarak ilk kullanımları eczaneler ve hastanelerde olacak. Eczane ve hastanelerde bulunacak kart okuyucuları sayesinde vatandaşlarla ilgili bilgilere ulaşılabilecek. Sistemin halen üzerinde çalışılan sağlık veritabanı ile de çalıştırılması öngörülüyor.

Doktor veya eczacı kendi kartı ile sisteme girecek, vatandaş da kendi kartını cihaza yerleştirecek. Bu durumda vatandaşla ilgili tüm sağlık bilgileri doktor tarafından görüntülenebilecek.

Bolu'da test projeleri devam eden uygulamanın önümüzdeki günlerde kapsamının biraz daha genişletilmesi ve 3 bin kişiye ulaştırılması, 2009 yılında ise 300 bin kişilik bir vatandaş kitlesinde son testlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2009 başından itibaren Türkiye'nin kullanmaya başlayacağı biometrik pasaportlardan sonra 2010 yılında da çipli nüfus cüzdanlarının kullanılmaya başlanması öngörülüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 19-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
ayy çok deişik şahsen ben alışamam
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 19-10-2008 #3
Bu bilim kurgu filmleri bence kurgu falan değil. Yazanların hepsi kahin gibi... Böyle çiplerdi, parmak izleriydi sonra retinaydı falan, hep bu geliyor aklıma. Yakında sadece yolda yürüyeceğiz, kimlik bilgileri için bu yeterli olacak.Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
cansen79 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cansen79

Webmaster / İstanbul

Alt 19-10-2008 #4
dolandırıcıların yeni ekmek kapısı hazır yaniiii. digital ortamdaki her türlü sistem dolandırılmaya en uygun zemindir çok canlar yanacakkkkk
Bu mesajdan alıntı yap
tatiii isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tatiii

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 19-10-2008 #5
dolandırıcıların yeni ekmek kapısı hazır yaniiii. digital ortamdaki her türlü sistem dolandırılmaya en uygun zemindir çok canlar yanacakkkkk
sana bu konuda katılıyorum.. görünüşü kredi kartına benziyor.. kredi kartını kaybedenlerin yada çaldıranların nekadar başı ağrıyo biliyoruz..

ayrıca bunun gibi teknolojimsi birşey bulacaklarına geniş veritabanlı bi göz okuyucu yada ona benzer birşey yaparlarsa daha iyi olur.. enazından gariban vatandaş kaybetmemiş olur.. şahsi görüşüm bu ilericilik deil gericiliktir..
Bu mesajdan alıntı yap
ActioN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ActioN

Grafiker / İstanbul

Alt 19-10-2008 #6
Bence Tasarım üzerinde biraz daha çalışmak lazımİşte yeni nüfus cüzdanlarımız‏...
Bu mesajdan alıntı yap
wornheart isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wornheart

Grafiker / Kayseri

Alt 20-10-2008 #7
11 yıl önce veri tabanı olarak aklımdaydı o zamanlar proğram yazma nerdee
benim için en önemli olan suçluların yakalanması önemli yerlere kontrol noktası oluşturmak
vizonteledeki deli emine benzettim kendimi vay be radyonun görüntülüsünü yapmışlar dalgalar buna dik geliyo
Bu mesajdan alıntı yap
komsukizi105 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

komsukizi105

Grafiker / İzmir

Alt 20-10-2008 #8
bulgaristanın kimlik kartıyla aynı sayılır bi tek fark çip'in olması

bir de tasarım gerçekten iyi değil
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 20-10-2008 #9
Dünyada kaç ülkede örneği var acaba? Biz bu gün 2. Dünya ülkeleri ile 3. Dünya ülkeleri arasına sıkışmış sonradan görme bir toplumuz.. amaç güzel olsada kullanırken çok sıkıntılar yaşanacak gibi.. bence acele etmeyelim...

1- sahtekarlık diz boyu.. merak etmeyin güzel ülkemin cin fikirli insanı bulur buna bi kılıf
2- Ülkenin halan % 25'inde elektrik hizmeti tam manasıyla götürülemişken elektronik bir nufüs....
3- Basit bir kart uygulaması olan KentKart'ı (İzmir toplu taşım) bile otobüste duran koca bir makinaya göstermeyi bilmeyen teyzenin kartı şöforun yüzüne tutması ve şöförün '' DIIIT'' şeklinde bir ses çıkarması olayına gülerek düşünürken böyle bir uygulama....
4- Ya en önemli işlemin sırasında bir T.C. kurumunda görevli bıyıklı be göbekli esmer amca sana " du oğlum makina soğuk" derse....

bunlar işin espirisi gibi gözüksede TÜRKİYE'NİN acı gerçekleri herşeye rağmen böyle seviyorum ÜLKEMİ ve merakla bekliyorum nasıl olacağını neler yaşanacağını..
Bu mesajdan alıntı yap
Feride ATAMER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Feride ATAMER

Grafiker / Konya

Alt 20-10-2008 #10
Dünyada kaç ülkede örneği var acaba? Biz bu gün 2. Dünya ülkeleri ile 3. Dünya ülkeleri arasına sıkışmış sonradan görme bir toplumuz.. amaç güzel olsada kullanırken çok sıkıntılar yaşanacak gibi.. bence acele etmeyelim...

1- sahtekarlık diz boyu.. merak etmeyin güzel ülkemin cin fikirli insanı bulur buna bi kılıf
2- Ülkenin halan % 25'inde elektrik hizmeti tam manasıyla götürülemişken elektronik bir nufüs....
3- Basit bir kart uygulaması olan KentKart'ı (İzmir toplu taşım) bile otobüste duran koca bir makinaya göstermeyi bilmeyen teyzenin kartı şöforun yüzüne tutması ve şöförün '' DIIIT'' şeklinde bir ses çıkarması olayına gülerek düşünürken böyle bir uygulama....
4- Ya en önemli işlemin sırasında bir T.C. kurumunda görevli bıyıklı be göbekli esmer amca sana " du oğlum makina soğuk" derse....

bunlar işin espirisi gibi gözüksede TÜRKİYE'NİN acı gerçekleri herşeye rağmen böyle seviyorum ÜLKEMİ ve merakla bekliyorum nasıl olacağını neler yaşanacağını..

evet arkadaşım bende sana katılıyorum bu bizim ülkenin hali ne olacak bilmem...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
cuzdanlarimizand#8207, cüzdanlarımızand#8207, iste, nufus, nüfus, yeni, İŞte