iyi tasarım nedir?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - iyi tasarım nedir? ...

Cevapla
iyi tasarım nedir?
halit_1980 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

halit_1980

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Standart

iyi tasarım nedir?

Alt 19-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merak ettiğim daha doğrusu anlayamadığım birşey var.. belki bu sitedeki siz değerli arkadaşlar bana yardımcı olabilirler...bir tasarımı iyi kılan şey nedir? bazen öyle işler görüyorum ki, kağıdın üstünde bir milim boşyer kalmamış, heryerde resimler yazılar fırlıyor, fontları deforme etmiş uzatmış ve ya üstten bastırmış herşey basbas bağırıyor.. ama müşteri bakıyor ve "güzel olmuş" diyor. Buna karşın gayet kaliteli duran firma imajını bir adım öteye götürebilecek klas işleri istemeyebiliyorlar. Ya da ben bir iş yapıyorum, kendisi de tasarımcı olan ve bu işi iyi yapan patronum çok beğeniyor, iş verilen briefe uygun, tasarım işlevine uygun..görsellik yerinde...herşey tamam.. ama müşteri beğenmiyor, ya da 2-3 tane iyi olan işi karıştırtıyor ve ortaya çok çirkin birşey çıkıyor ve onu beğeniyor.
Benim anlayışım mı kıt, sorun nerde? Gerçekten benim çirkin bulduğum teknik olarak hatalar bulduğum (örneğin tipografik açıdan hatalı, resmin kadrajı yanlış, renk seçimi hatalı vs.) bu da beğenilir mi dediğim işi nasıl beğenebiliyorlar?
Biraz garip bir soru mu oldu bilemiyorum.. derdimi iyi anlatamadıysam kusuruma bakmayın.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Standart
Alt 20-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İyi tasarım, herhalde, müşterinin beğendiği tasarım değildir. Çünkü müşteri, sanatçı değildir. Bir sanatçının estetik anlayışına sahip olamaz. Sanatçının yaptığı işe sadece ekonomik ve ticarî bir değer olarak bakar. Onun için önemli olan, yapılan işin nasıl pazarlanacağı, müşterinin müşterisinin, aslında sanatçının yapmış olduğu işi satın almaya karar verme kriterlerini yakalamaya çalışmaktır.

Aslında bütün bu süreç, sanatçının emeğine "yabancılaştırılmasından" başka bir şey değildir. Sanatçı, aracılar olmasa ve pazardaki müşteriye kendi emeğini, dolayısıyla estetik anlayışını pazarlayabilseydi -ki gereksiz aracılar ortadan kalktığında, bu, kesinlikle mümkün olacaktır- herhalde bizim bu beğenmediğimiz müşteri tipi, yeryüzünde hiç var olmayacaktı.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Grafik Tasarım Nedir? Gökhan TEKİN Anketler 26 03-04-2012 00:37:33
Grafik Tasarım nedir? shedesign Grafik Sözlük 29 09-05-2009 10:23:20
Grafik Tasarım nedir? sea.ajans Temel Tasarım İlkeleri 2 09-03-2009 15:54:51
Tasarım Nedir? Nüket HOTALI Temel Tasarım İlkeleri 19 14-01-2009 10:44:01
Tasarım nedir? Yeni başlayanlara güneş gün Temel Tasarım İlkeleri 7 17-11-2008 12:10:10

Kapat
Şifremi Unuttum?