İzmir'de grafiker olmak bu kadar kötü mü?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - İzmir'de grafiker olmak bu kadar kötü mü? Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar, İzmir'de grafikerlik bu kadar kötü mü gerçekten, yada nazmiyenin başına gelenler onun şanssızlığımı olmuş. İzmir de yaşamıyorum ama önümüzdeki aylarda İzmir'e yerleşecek biri olarak içim karardı walla. ...

batimat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

batimat

Grafiker / Tekirdağ

Dosya22

Alt 08-04-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar, İzmir'de grafikerlik bu kadar kötü mü gerçekten, yada nazmiyenin başına gelenler onun şanssızlığımı olmuş. İzmir de yaşamıyorum ama önümüzdeki aylarda İzmir'e yerleşecek biri olarak içim karardı walla. Her mesleğin kendine göre pekçok zorlukları var, grafikerliğinde pekçok. Ama dışarıdan bakanlar iki tık tık diyebiliyor. Sonuçta önemli olan zorluklarla başedebilmek, hiç düşmemek değil düştüğün yerden kalkmasını bilmek. Hayatta var olmakta mücadele etmeyi gerektirmiyor mu.
Yapılan grafikerliğin türleri var, ajans grafikerliği, matbaa grafikerliği, tabelacı grafikerliği, reprodüksiyon, dijital baskı merkezi, ambalaj sektörü vb.
Bu sektörlerde çalışıpta halinden memnun olan arkadaşlarda vardır herhalde.
İzmir de grafikerlik piyasası ve alınan maaşlar ile ilgili arkadaşlardan fikirlerini
rica ediyorum. Belki içimi ferahlatacak yorumlarda gelir.
Herkese iyi çalışmalar diliyorum,esen kalın.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

royalle91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

royalle91

Grafiker / Yurtdışı

Alt 21-04-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
izmir'de reklam sektörü sıfır olduğundan bu tür sorunlar doğaldır artık... ben kıbrıs da yaşıyorum burada yüksek ücretlere kalitesiz grafikerler çalışıyor... en iyi piyasa kıbrıs piyasası...
Bu mesajdan alıntı yap
ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 21-04-2010 #3
Valla sadece İzmir değil maalesef heryerde grafikerliğin bu zorlukları var. Bilgisayarı olan iki tık tık bir de mouse tutan grafikerim diye geçindiği için işimiz artık zor. Ama yılmak yok eğer yaptığınız işler kaliteli ise eninde sonunda çürükler ayırt ediliyor.

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 21-04-2010 #4
operatör kimdir, grafiker kimdir ayrılmadıkça bu tip kötü olaylar yaşanacaktır kuşkusuz...
matbaa hem basarım hem tasarılarım diyor, tabelacı aynını diyor kaşeci aynını diyor...

Grafiker Grafik Tasarımcı'nın almancası... zannedildiği gibi grafik tasarımcının bir kademe altı değil yani...

Grafiker'in bulunduğu yer bir Reklam ajansı ya da reklam departmanıdır... diğer yerlerde bulunan arkadaşlar operatörlük yaparlar.

yani grafikerlerden gelen işi renk ve içerik kaybı olmadan çıkış sürecine sokarlar.

velhasıl uyanık bi takım insanlar araya şu kartviziti de yap, beriye broşür sıkıştır diyerek ehil olmayan insanlara büyük sorumluluklar yüklerler, bu ehil olmayan insanlar doğal olarak bir çok problem doğurur sonuçta bu kalitesizliği ve grafiker titrini ciddiye almamayı getirir... Bu küçük görmeler bir çok ehil arkadaşımızın da aynı kefede erimesine sebep olur...

bunu düzeltecek olanlar ise yine sektörün emekçileridir.

bir Reklam ajansının ya da bir firmanın tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olana kadar ben grafikerim diye ortalıkta gezmezseniz, zamanla herşey düzelecektir.

Aynı şekilde bir grafik tasarımcının da bir CTP nin başına oturmaması gerekir... Ya da Montajcılığa soyunmaması...

Bizler kendimiz sınırları belirlemediğimiz için, paragöz bi takım işverenlerler açık gördüğü yerden tüm sınırlarımızı ihlal edebiliyorlar.

ben grafikerim demek bir sınır çizmek demek ya da ben operatörüm demek...
Herşeyi yaparım abi demek ise, buyrun istediğiniz gibi sömürebilirsiniz demek...

bu sınırlarda düşünüldüğünde Türkiye'nin heryerinde grafikerik ya da operatörlük, sınırları olmayanlar için cehennem sınırıları olanlar ve bu sınırlara ihanet etmeyenler içinse güzel bir iştir.

ama tabii illaki arada istisnalar olacaktır. Bu durumlarda prensiplerden vazgeçmek ya da geçmemek delilik ile dahilik arasındaki çizgi gibidir...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
tarzan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarzan45

Grafiker / Manisa

Alt 21-04-2010 #5
İşini iyi yapan grafiker, asla aç kalmıyor... Şu an elimde beni istanbul'dan bulan bir firmanın işi var. Manisa'da olmama rağman buradan adamlara iş yapıyorum... İstanbul'da o kadar ajans firma vs. varken...

Yani işinizi iyi yapıyorsanız er ya da geç şartları kendiniz belirleyecek konuma geliyorsunuz... Bence piyasaya bu kadar takılmayın. Üç kuruşa iş yapıp kar ettiğini zannedip, grafikerim diye geçinen **ler her zaman olacak.

Onlar üreyecek, kervan yürüyecek...
Bu mesajdan alıntı yap
elifex isimli Üye şimdilik offline konumundadır

elifex(39)

Grafiker / Bolu

Alt 21-04-2010 #6
İşini iyi yapan grafiker, asla aç kalmıyor... Şu an elimde beni istanbul'dan bulan bir firmanın işi var. Manisa'da olmama rağman buradan adamlara iş yapıyorum... İstanbul'da o kadar ajans firma vs. varken...

Yani işinizi iyi yapıyorsanız er ya da geç şartları kendiniz belirleyecek konuma geliyorsunuz... Bence piyasaya bu kadar takılmayın. Üç kuruşa iş yapıp kar ettiğini zannedip, grafikerim diye geçinen **ler her zaman olacak.

( Üç kuruşa iş yapıp kar ettiğini zannedip, grafikerim diye geçinen **ler her zaman olacak.)

yukarıda ki cümlenizi kınıyorum... bu şekilde cümleler kurmak bize hiç yakışmaz bu piyasada iyisi var kötüsü var sonuçta.. zamanla herkes karşılığını alıyor...ama hakaret tarzı yazmak size yakışmadı...
Bu mesajdan alıntı yap
raiff isimli Üye şimdilik offline konumundadır

raiff

Eğitimci / Tokat

Alt 21-04-2010 #7

Arkadaşım ben sana katılmıyorum. Piyasa gerçekten kötü. Ben samsunda yaşıyorum, sen eğer bir kaç iş yapabiliyorsan ne mutlu sana otur şükret,
Bu zamanda artık:
--Müşteri Bulmak SORUN
--Müşteri Buldun İş Yapmak SORUN
--İş Yaptın Paranı Almak SORUN

Benim bu işte 11. yılım eskiden nasıldı şimdi nasıl çok iyi biliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
elifex isimli Üye şimdilik offline konumundadır

elifex(39)

Grafiker / Bolu

Alt 21-04-2010 #8
Arkadaşım ben sana katılmıyorum. Piyasa gerçekten kötü. Ben samsunda yaşıyorum, sen eğer bir kaç iş yapabiliyorsan ne mutlu sana otur şükret,
Bu zamanda artık:
--Müşteri Bulmak SORUN

size katılıyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
tarzan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarzan45

Grafiker / Manisa

Alt 22-04-2010 #9
Bu zamanda artık:
--Müşteri Bulmak SORUN

Sizce ben 2 aylık grafiker miyim?
Ben de 9 senedir bu piyasanın içindeyim. Ama sizin benden önce başladığınız 2 sene zarfında bir şeyler kaçırdıysam onu bilemeyeceğim tabi...

Yukarda yazdıklarımın arkasındayım... eğer müşteriye "bu benim işim" meselesini hissettirebiliyorsanız. Bunun ayrı bir iş olduğunu anlatabiliyorsanız. En önemlisi de (bence yapılan en büyük hatadır.) Müşterinin yanınıza oturup, "şunu şöyle yap, bunu böyle yap, hmm böyle olmadı o zemini yeşil yapalım vs." gibi sizi bir tasarımcı olmaktan çıkarıp bir operatör seviyesine indirgeyen hem de müşteride "bu işte ne var ki programı bilsem ben de yaparım." hissiyatının oluşmasına müsaade etmiyosanız. Ağzınızdan çıkan her türlü ücret ve şart onlar için çok da abartı olmuyor.
Bir de maddi açıdan sıkışan grafiker arkadaşlara bir önerim var. Bence tasarımı yapılacak müşteri bulmak yerine grafiker çalıştıracak çapta olmayan ama kendilerinin de altından kalkamayacakları grafik işlerini de zaman zaman basmak isteyecek bir sürü matbaa vardır illaki her şehirde. Bence onlardan 2-3 ünü bulmak daha mantıklı. Çünkü matbaacı sizi müşteriye grafiker olarak lanse ettiği anda zaten 1-0 önde başlıyorsununuz meseleye. Ben bu şekilde 3 farklı matbaanın işlerini de yürütüyorum burada ve gerçek anlamda iş akış sürecinde ve müşterinin bilinçlenmesi noktasında çok rahatladığımızı söylemem gerek. Yani matbaacı baskı fiyatında anlaştıktan sonra "tasarımı biz yapmıyoruz bir arkadaşımız var tasarım ücretini ve diğer meseleleri kendisiyle görüşün" deyip size işi paslıyor. Siz de gidip görüşmenizi yapıyorsunuz. Ön hazırlığın nasıl olması gerektiğini anlatıyorsunuz.

Tasarım süreciyle uğraşmak zorunda kalmayan matbaacı arkadaşların da işine geliyor bu yöntem.

Ayrıca müşteriye tasarım sattığınız için ihtimal kitahsilat yapamadığınız durumlarda da kimseye borçlanmamış oluyorsunuz en azından... Zaten matbaanın faturasına ekletiyorum ben tasarım ücretini. Kayıt dışı da olmuyor böylece...

Bir kaç ince nokta daha var şimdi uzatmamak için yazmıyorum ama genel itibariyle işleyen bir yöntem oldu benim civarımda.

Ama temel kural müşteriyi yanınıza oturtmamak bence. Etrafımda gördüğüm kadarıyla pek çok matbaa ve ajans bu hataya düşüyor. Zaten ücret talep edemedikleri tasarım işleri için çok fazla zaman harcamış oluyorlar... Ben kendi adıma bu konuda ısrar eden ve "bi baksaydık, ben geleyim beraber yapalım tasarımı" falan diyen müşterilere kibarca anlatmaya çalışıyorum. Şu ana kadar da vazgeçiremediğim hiç olmadı. İş akışını rahatlatabilmek adına bende işe yarayan bir çözüm. Belki başka arkadaşların da işine yarar...
Bu mesajdan alıntı yap
raiff isimli Üye şimdilik offline konumundadır

raiff

Eğitimci / Tokat

Alt 22-04-2010 #10
Sizce ben 2 aylık grafiker miyim?
Ben de 9 senedir bu piyasanın içindeyim. Ama sizin benden önce başladığınız 2 sene zarfında bir şeyler kaçırdıysam onu bilemeyeceğim tabi...

Yukarda yazdıklarımın arkasındayım... eğer müşteriye "bu benim işim" meselesini hissettirebiliyorsanız. Bunun ayrı bir iş olduğunu anlatabiliyorsanız. En önemlisi de (bence yapılan en büyük hatadır.) Müşterinin yanınıza oturup, "şunu şöyle yap, bunu böyle yap, hmm böyle olmadı o zemini yeşil yapalım vs." gibi sizi bir tasarımcı olmaktan çıkarıp bir operatör seviyesine indirgeyen hem de müşteride "bu işte ne var ki programı bilsem ben de yaparım." hissiyatının oluşmasına müsaade etmiyosanız. Ağzınızdan çıkan her türlü ücret ve şart onlar için çok da abartı olmuyor.
Bir de maddi açıdan sıkışan grafiker arkadaşlara bir önerim var. Bence tasarımı yapılacak müşteri bulmak yerine grafiker çalıştıracak çapta olmayan ama kendilerinin de altından kalkamayacakları grafik işlerini de zaman zaman basmak isteyecek bir sürü matbaa vardır illaki her şehirde. Bence onlardan 2-3 ünü bulmak daha mantıklı. Çünkü matbaacı sizi müşteriye grafiker olarak lanse ettiği anda zaten 1-0 önde başlıyorsununuz meseleye. Ben bu şekilde 3 farklı matbaanın işlerini de yürütüyorum burada ve gerçek anlamda iş akış sürecinde ve müşterinin bilinçlenmesi noktasında çok rahatladığımızı söylemem gerek. Yani matbaacı baskı fiyatında anlaştıktan sonra "tasarımı biz yapmıyoruz bir arkadaşımız var tasarım ücretini ve diğer meseleleri kendisiyle görüşün" deyip size işi paslıyor. Siz de gidip görüşmenizi yapıyorsunuz. Ön hazırlığın nasıl olması gerektiğini anlatıyorsunuz.

Tasarım süreciyle uğraşmak zorunda kalmayan matbaacı arkadaşların da işine geliyor bu yöntem.

Ayrıca müşteriye tasarım sattığınız için ihtimal kitahsilat yapamadığınız durumlarda da kimseye borçlanmamış oluyorsunuz en azından... Zaten matbaanın faturasına ekletiyorum ben tasarım ücretini. Kayıt dışı da olmuyor böylece...

Bir kaç ince nokta daha var şimdi uzatmamak için yazmıyorum ama genel itibariyle işleyen bir yöntem oldu benim civarımda.

Ama temel kural müşteriyi yanınıza oturtmamak bence. Etrafımda gördüğüm kadarıyla pek çok matbaa ve ajans bu hataya düşüyor. Zaten ücret talep edemedikleri tasarım işleri için çok fazla zaman harcamış oluyorlar... Ben kendi adıma bu konuda ısrar eden ve "bi baksaydık, ben geleyim beraber yapalım tasarımı" falan diyen müşterilere kibarca anlatmaya çalışıyorum. Şu ana kadar da vazgeçiremediğim hiç olmadı. İş akışını rahatlatabilmek adına bende işe yarayan bir çözüm. Belki başka arkadaşların da işine yarar...

Diyorsun ki kendine matbaa tanıdıklar bul, aklı mantığı olan insanlar piyasadaki matbaaların nasıl çalıştığını bilir ama senin bilmediğin bir gerçek, Piyasadaki matbacılar sadece baskı yaparlar, müşteriler direk matbalara gitmezer, gitselerde matbalar dışarıya tasarım parası vermezler, Diyelim ki matbaa sana iş verdi, sana demicek mi ben müşteriden paramı alınca paranı veririrm die, önce işi yapcan teslim etcen, onlar basacak işi teslim edecekler sorna onlar parasını almaya çalışacak sende git gel yapacaksın, bana çok mantıksız geldi. Senin dediğin gibi al gülüm ver gülüm die bir şey yok, burası Alice Harikalar diyarı değil. ( Tabi bölgesine göre değişir ben Samsun için konuşuyorum)
Şuan hiçbir reklam firmasına Bankalar kredi vermiyor. Çünki reklam piyasası gerçekten kötü... Dilerim o masaldan hiç uyanmassın.....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları