Jack London

Biyografiler - Jack London ...

Cevapla
Jack London
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Dosya15

Jack London

Alt 01-11-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Jack London (12 Ocak 1876, San Francisco - 22 Kasım 1916, Kaliforniya), ABD'li roman yazarı.


Vahşetin Çağrısı ve elliden fazla kitabın yazarı olan Amerikalı yazar. Dünya ticari dergi romanının öncüsü ve yazarlıktan yüksek gelir elde etme başarısını amaçlayan ilk Amerikalılardandır.

Kişisel yaşamı

Biyografi yazarı Clarice Stasz ve başkaları Jack London'ın babasının astrolog William Chaney olduğuna inanıyorlar.[2] Wellman ve Chaney'in yasal olarak evlenip evlenmedikleri bilinmemektedir. San Francisco resmi kayıtları 1906 depreminde yok olmuştur (bazı sebeplerden dolayı nüfus kimliğinin isim bölümünde ne yazdığı bilinememektedir). Stasz anılarında, Chaney’nin Jack London’ın annesi olarak Flora Wellman’ı kastettiğine ve bir duyuruda Flora’nın kendisinden “Florence Wellman Chaney” olarak bahsetmesine dikkati çekiyor.

İlk Yılları

Jack London San Francisco'daki 3. ve Brannan sokakları yakınında doğdu. Doğduğu ev 1906 San Francisco depremi sırasında çıkan yangında tamamen yandı, ve buraya Kaliforniya Tarih Kurumu tarafından 1953 yılında bir tabela yerleştirildi. London esasen kendini kendini eğitmiştir. Kendisini yerel kütüphanede çoğunlukla kitap okuyarak eğitmiştir. 1885 senesinde Ouida'nın Victoria dönemine ait olan ve eğitimsiz bir İtalyan köylü çocuğunun opera bestecisi olarak ün kazanmasını anlatan uzun romanı Signa'yı bulup okumuştur. Bu romanı kendi yazınsal arzusunun tohumu olarak örnek aldı.[3]

Önemli bir olay 1886’da Oakland Yerel Kütüphanesi’nin cana yakın kütüphanecisi Ina Coolbrith’ı (sonraları Kaliforniya’nın ilk şairlik ödülünü kazanmış ve San Fransisko edebiyat topluluğunun önemli bir şahsı olmuştur) keşfetmesi olmuştur.

London 1889 yılında Hickmott konserve fabrikasında 12 ile 18 saatleri arasında çalışmaya başladı. Bu ağır iş koşullarından kurtulmak için siyahî sütannesi Virginia Prentiss’den borç para alarak French Frank adındaki bir istiridye korsanından Cümbüş (Razzle-Dazzle) isimli küçük yelkenliyi satın aldı ve kendiside bir istiridye korsanı oldu. John Barleycorn'da French Frank’ın eşi Mamie’yi çalmakla suçlanmaktadır.[4][5][6] Birkaç ay sonra yelkenlisi tamir edilemeyecek düzeyde zarar gördü. Bu olaydan sonra yasal tarafa geçti ve Kaliforniya Balık Devriyesinin bir üyesi oldu. 1893 yılında Japonya sahil sınırlarındaki Sophia Sutherland fok balığı avlama uskunasına katıldı. Döndüğü zaman ülkesi 93 Paniği’nin ve Oakland’daki işçi karışıklıklarının etkisi altındaydı. Hint keneviri fabrikasındaki ve bir sokak-banliyö enerji fabrikasındaki ağır iş şartlarından sonra Kelly’nin sanayi ordusuna katıldı ve serserilik kariyerine başladı.

1894 yılında 30 gününü Erie vilayetindeki Buffalo hapishanesinde geçirdi. Yol isimli çalışmasında şunları yazdı:

"Erkeklerin taciz edilmesi Erie vilayet hapishanesinin “açıklanamayan” korkularından sadece birisidir. “Açıklanamayan” diyorum fakat dürüst olmak gerekirse “düşünülemez” demeliyim. Onları görene kadar benim için düşünülemezdi ve ben dünya tarzımda ve insanlığın asimile olmasındaki korkunç derinliğinde korkak bir tavuk değildim. Erie vilayet hapishanesinde dibe ulaşmak derin yaralar açabilirdi fakat bunları temizledim ve kolayca sıyrıldım. Sonrasında şakayla karışık olarak olayların perde arkasını orada bulunduğum sürece gördüm."

Serserilik ve denizcilik zamanındaki deneyimlerinden sonra Oakland'a döndü ve birçok makale bağışladığı Aegis isimli yüksek okul dergisinin çıkarıldığı Oakland yüksek okuluna katıldı. Yayınlanan ilk eseri "Japon kıyılarının kasırgası", denizcilik deneyimlerinin bir meyvesidir.

Jack London umutsuzca the Kaliforniya Üniversitesi'ne katılmayı istedi ve 1896 yılında yoğun bir yaz dönemi ders çalışmasından sonra başardı; fakat maddi zorluklar yüzünden 1897 yılında ayrılmak zorunda kaldı ve bu yüzden hiçbir zaman mezun olamadı. Kingman "Jack'in öğrenci yayınlarına makale yazmış olduğuna dair hiçbir kaydı bulunmamaktadır".

Jack London 20 yaşında sosyalistliği benimsedi.


En ünlü romanları Vahşetin Çağrısı, White Fang, The Sea-Wolf, The Iron Heel ve Martin Eden'dir.

Dip Not: "Demiryolu Serserileri" "Beyaz Diş" "Bir Noel Şarkısı" adlı eserlerini tavsiye ederim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
jack, london

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Jack The Ripper - Seri Katiller Tipografi Çalışması 10 erdemirs Tipografi Tasarımları 17 27-09-2008 15:19:23
Cibelle & Devendra Banhart - London London Hippies Müzik Videoları 0 30-04-2008 19:07:15
Y-London Poşet çalışması esra_h Ambalaj Tasarımı 7 02-01-2008 18:25:05
JWT/London tarafıdan hazırlanmış harika bir reklam Hades Graficafe 1 04-08-2007 07:53:57
London 2012 Olimpiyat Logo Örneklerİ Cahit GÜLDEN Logo Tasarımları 10 30-07-2007 08:12:32

Kapat
Şifremi Unuttum?