Johannes Gutenberg (Çağdaş Matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi)

Biyografiler - Johannes Gutenberg (Çağdaş Matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi) ...

Cevapla
Johannes Gutenberg (Çağdaş Matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi)
sawet isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sawet

Grafiker / İstanbul

Standart

Johannes Gutenberg (Çağdaş Matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi)

Alt 18-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Johannes Gutenberg (Çağdaş Matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi)

Johannes Gutenberg
Çağdaş Matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi
Doğumu
1398
Mainz Almanya

Ölümü
1468
Mainz Almanya

Johannes Gutenberg (1398 – 3 Şubat 146Johannes Gutenberg (Çağdaş Matbaayı Avrupa'da uygulayan kişi), 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa'da yaygınlaştıran, asıl mesleği altın ustalğı olan kişidir. A&E Network Gutenberg'i Milenyum'un insanları listesinde ilk sıraya koymuştur.
Büyük mucit Johann Gutenberg iletişim tarihinin en önemli gelişmelerinden biri sayılan tipo basım yöntemini 1438'de Avrupaya getirerek uygulamalarını yaygınlaştırmıştır. Bu yöntem, önceleri tahtadan daha sonraları bir kurşun alaşımından yapılan dökme harflerin, baskıdan sonra başka bir yazıda kullanılmak üzere saklandığı bir basım yöntemidir. Bu, yüzyıllardır Çin ve Kore'de kullanılmaktaydı.
Almanya 'da Mainz 'de varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Gutenberg ailesiyle birlikte Strassburg'a (bugün Fransa 'da Strasbourg) taşındıktan sonra burada zanaatkârlık yaptı; ayna yapımı, ****ller ve değerli taşlar üzerinde çalıştı, basım teknikleriyle de ilgilenmeye başladı. O dönemde kitaplar ya doğrudan elle yazılır ya da her sayfa için ayrı ayrı elle oyularak hazırlanan tahta bloklar kullanılarak kitaplar basılırdı. Gutenberg her kalıp için ayrı ayrı kalıplar hazırladı. Bu kalıplara sıcak ****l sıvı dolduruluyor ve harflerin ****l örnekleri çıkarılıyordu. Basımcı ****l harfleri istediği gibi dizebiliyor, basımdan sonra saklayarak yeniden kullanabiliyordu. Aynı dönemde ortaklarıyla aralarında çıkan bir anlaşmazlık yüzünden açılan bir davada Gutenberg'in tipo basım yapabilen bir baskı makinesi yarattığı duyuldu. Ne var ki, o dönemden tipo basım örneği günümüze ulaşmamıştır.
Yaptığı çalışmalar ve basım deneyleri için para bulmak zorunda olan Gutenberg 1450'de, Mainzli bir zengin olan Jochann Faust'la ortaklık kurdu. 1455'te bastıkları ilk kitap Latince bir kutsal kitaptı. Gutenberg Kutsal Kitabı denen bu yapıt Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap ya da Mazarin Kutsal Kitabı olarak da bilinir.
1457'de Gutenberg borcunu ödeyemediği için Faust'la olan ortaklıkları bozuldu. Faust bütün araç ve gereçlerine el koydu. Daha sonra Konrad Humery adlı bir Alman memurun sağladığı para yardımıyla yeni bir baskı makinesi kuran Gutenberg bir dilbilgisi kitabı, bir sözlük ve başka bazı kitaplar bastı. Başarıyla yürüttüğü bu çalışmaları sırasında büyük zorluklara katlandı ve hiçbir zaman çok fazla para kazanamadı. Mainz Başpiskoposu olan Nassau kontu, son yıllarda gözleri giderek bozulan ve yoksulluğa düşen Gutenberg'i sarayına aldı ve geçimini üstlendi.
Gutenberg'in buluşu hızla yayıldı. 15. yüzyılın sonlarına gelmeden Avrupa'da, 1000'den fazla baskı makinesi vardı. Bu basım yöntemiyle daha çok kitabın basılabilmesi kitap fiyatlarının düşmesini sağladı. Böylece daha çok kitap okunmaya başlandı. Kitabın ve kitap okumanın yaygınlaşması, özgür düşüncenin doğmasına, bilimsel çalışmaların gelişmesine ve bilginin daha geniş kesimlere ulaşmasına yardımcı oldu. Tüm bu nedenlerden dolayı Gutenberg'in bulduğu bu baskı yöntemi, özgür düşüncenin yayılmasına ivedilik kazandıran, bilim araştırmalarının gelişmesini sağlayan, reformların yapılmasını hızlandıran önemli olaylardan biri olarak kabul edilmektedir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
avrupada, cagdas, gutenberg, johannes, kisi, matbaayi, uygulayan

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Çağdaş Tipografinin Temelleri (Görsel İletişim ve Grafik Tasarımda) mavitayfa Basılı Yayınlar 8 22-02-2010 10:22:34
Johannes Vermeer Hades Resim 8 17-03-2009 16:33:37
Çağdaş Reklam Grafiker arıyor Çağdaş Reklam Sonuçlanan İlanlar 2 11-06-2008 10:49:59
Çağdaş Dünya Edebiyatı N/A8 Dünya Edebiyatı 0 29-10-2007 12:54:20
Avrupa'da ve Ay'da sanal tur atalım Hades Diğerleri 3 23-07-2007 08:12:56

Kapat
Şifremi Unuttum?