JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama ...

KTUKEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KTUKEK(28)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05-07-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhabalar.. benimde corel'de bir sorum olacak.. evimde corel12 kurulu. yaptığım tasarımı JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama derecesi baya bir oluyor. bunun sebebi nedir acaba. teşekkür ederim kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Alt 05-07-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
format değişiyor ya ondan kaynaklana bir kayıp var tabi vektör çalışıyorsun jpeg e çeviriyorsun.file-export-jpeg dediğinde tamam dediğinde bi sayfa çıkar ordan cmyk yap çözünürlükle oyna bir dene.
Bu mesajdan alıntı yap

KTUKEK(28)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05-07-2007 #3
denedim. CMYK yapıyorum dpi 300. asLında şöyle oLuyor. corel'i pc'ye ilk kurduğumda bu sorun olmuyor. yaklaşık 5-6 gün geçince export yaptığımda renklerde %3-5 civarında oynama oluyor. tabi tasarımın kalitesi bozuluyor. ben kırmızı yapıyorum, o kırmızıdan bozuluyor.

birtürlü problemi çözemedim. :S
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 05-07-2007 #4
denedim. CMYK yapıyorum dpi 300. asLında şöyle oLuyor. corel'i pc'ye ilk kurduğumda bu sorun olmuyor. yaklaşık 5-6 gün geçince export yaptığımda renklerde %3-5 civarında oynama oluyor. tabi tasarımın kalitesi bozuluyor. ben kırmızı yapıyorum, o kırmızıdan bozuluyor.

birtürlü problemi çözemedim. :S
söylediğiniz şey imkansız gibi geliyor bir kaç örnek göstererek tam olarak yapılan işlemleri bire bir anlatırmısınız geniş olarak ?..
Bu mesajdan alıntı yap

KTUKEK(28)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05-07-2007 #5
corelde örnek bir tasarım ile anlatıyım arkadaşım. inşAllah yardımcı olabilirsiniz..

yaptığım tasarım örnek kırmızı beyaz.

export diyip CMYK dediğimde sonuç.

export diyip RGB dediğimde sonuç.

Bu mesajdan alıntı yap

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 05-07-2007 #6
E tamam bu çok normal JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama rgb ile cmyk arasında mutlaka renk farklılığı olacaktır. Bunda bir tuhaflık yok. Yada problemi ben mi anlamadım ?
Sebebi ise corel draw default ta CMYK olarak belgeyi açar ve RGB ye dönüştürdüğünüzde normal olarak rengi değişir. Ayrıca CMYK dan renk vererek RGB ye dönüştürdüğünüz için renk farklılığı yaşıyorsunuz. Cmyk ve RGB nın tam olarak ne anlama geldiğini biliyormusunuz? Bilmiyorsanız size yardımcı olabilmek maksadıyla, bir aralar bir yerde açıklamıştım o açıklamayı bulup buraya yazayım?...

Ayrıca nerede çalıştığınıza bağlı. Matbaa tarzında bir iş yerinde çalışıyor iseniz CMYK çalışırsınız genelde RGB ile işiniz pek olmaz. Digital Studyo tarzında bir iş yerinde çalışıyorsanız tam tersi. Daha bunun gibi bir sürü örnek verebilirim...

Saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap

KTUKEK(28)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05-07-2007 #7
benim anlatmak istediğim 1. fotoğrafda corel'de tasarımım böyle. CMYK yada RGB farketmez 2sindede kayıt ettiğimde renkler çok bozuluyor. CMYK kayıt ediyorum normalde yine bozuluyor RGB kayıt ediyorum yine bozuluyor :S
Bu mesajdan alıntı yap

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 05-07-2007 #8
Yanlış birşey yapıyorsunuz. Bir gariplik var. CMYK kayıt edip bozulması imkansız. Renk kodu değişmez böyle bir şey demeniz corel draw programını yalanlıyor yada benim bilmediğim birşey ler var. Ama sanıyorumki ortada bir yanlışlık var...

Peki Draw da kayıt edip Draw programı ilemi açılınca renkler bozuluyor ? Yoksa başka bir progradamı?
Bu mesajdan alıntı yap

KTUKEK(28)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05-07-2007 #9
corelde export yapıyorum jpg olarak CMYK diyorum fotoğrafı koydum bu şekilde bozuluyor JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama
Bu mesajdan alıntı yap
IV.Murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

IV.Murat

Grafiker / Antalya

Alt 05-07-2007 #10
Sebebi o değil. Aynı sorun bende de var. Aslında corelin genel sorunu. Mesela corelde yaptığın kırmızı ile photoshopta yaptığın kırmızı (Değerleri M:100 Y:100) yanyana koyduğunda farklı renkler gibi gözükür (Programlar açıkken) Corelin renklerle ilgili bir sorunu var. Bunu ayarlamak için tools>color managmenti kullanabilirsin. Ama genede tam bir çözümü yok. Yada varsada ben bulamadım. İmkanın varsa yeni bir monitör ve color managment ayarlarıyla oynayarak denersen daha gerçekçi sonuç alabilirsin. Neden JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama Çünkü benim renk ayrımcım yeni monitör aldı. Philisp 20,1". Sonuçlar bizim kullandığımız dandik monitörlerden on kat daha iyi. Esasında alacaksan bi mac monitörü :P %98 doğruluk oranı veriyor diyorlar. Ama 4,500 ytl JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama 30" JPG formatında kayıt ettiğim zaman renklerde oynama
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
ettigim, formatinda, jpg, kayit, oynama, renklerde, zaman