Kalibrasyon ve renk yönetimi üzerine...

Temel Tasarım İlkeleri - Kalibrasyon ve renk yönetimi üzerine... Sponsorlu Bağlantılar Kalibrasyon ayarı ve baskıda istediğiniz renkleri yakalayabilmek sanırım grafikerlerin en büyük sorunlarından birisi. Bu konuda bildiklerimi nacizane paylaşmak istedim. Baskı konusunda matbaanın verdiğiniz işi renklerle oynayarak çok güzel ...

bigmuntha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bigmuntha(40)

Grafiker / İstanbul

Alt 25-03-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kalibrasyon ayarı ve baskıda istediğiniz renkleri yakalayabilmek sanırım grafikerlerin en büyük sorunlarından birisi. Bu konuda bildiklerimi nacizane paylaşmak istedim.

Baskı konusunda matbaanın verdiğiniz işi renklerle oynayarak çok güzel basması çözüm değil, mühim olan aynı işin bir sonraki baskılarda da aynı renk tonlarıyla basılabilmesi.

Ben de 13 yıldır büyük ajanslarda grafikerlik yapıyorum, firmalar büyük olduğu için bir kısmı bu konuya bütçe ayırabiliyor, aksi halde sanırım ben de bu konuda pek bir ilerleme kaydedemeyebilirdim.)

Şöyle ki, bu konuda bir iki seminere katıldım, kalibrasyon ve renk yönetimi üzerine. Öncelikle monitörde doğru renkleri görmemiz gerekiyor. Bunun için de monitörü kalibre etmek ve bunun için de kalibrasyon cihazı gerekiyor. Yanlız anlatıldığı gibi Apple ve buna benzer birçok model monitörün üzerinde RGB renklere müdahale edilecek ayar düğmeleri bulunmadığı için kalibre etmek çok kısıtlı, yani sadece cihazın temel ayarlarıyla kalibre edebiliyorsunuz. Ben EIZO monitor kullanıyorum, zamanında LACIE'de kullanmıştım, müdahale edilebilirlik anlamında bu iki monitör de gayet başarılı. Eye One Touch kalibrasyon cihazı var (farklı modeller de olabilir), bununla çok kolay bir yazılımı sayesinde monitörü rahat bir şekilde kalibre edebiliyorsunuz.

Bundan sonrası biraz daha meşakatli. Epson 4800 inkjet printer ve GMG software'e ihtiyacınız var (istediğiniz matbaada istediğiniz sonucu elde etmek için). Bu modelin kurulumunu, piyasadaki bütün ambalajları basan 3-4 büyük matbaanın yönlendirmesi sonucu seçtik.

Mantığını çok kısaca açıklayayım. Çeşitli renk kutularından oluşan bir renk skalası var. Bunu baskı yaptıracağınız matbaaya gönderiyorsunuz ve baskı yapacağınız materyalin üzerine sabit kullandıkları renk değerleriyle baskı yaptırıyorsunuz. Sonra bunu software programınızda okutuyorsunuz ve profil oluşturuyorsunuz. Bunu bilgisayarınıza tanıttıgınızda, printera işi baskı olarak gönderdiğinizde o matbaanın renk değerlerinde basıyor ve baskı sonucunu çıktınızda görebiliyorsunuz. Mesela o matbaanın Magentası kırmızıya yakınsa (abartıyorum), sizin printerınızda o şekilde basıyor. Siz de işi matbaaya göndermeden önce o değerlere göre renklerinizi ayarlayıp nasıl çıkmasını istiyorsanız ayarlıyorsunuz.

Umarım ilerleyen yıllarda bu işi bir standarta oturturlar, gerçi bunun üzerine Marmara Ünv.'den bir profesörün çalışmaları var, yanlız şu an için sadece büyük matbaalar da baskı kalitesini yakalamak adına.

Karşınıza doğru renklerin çıktığı keyifli bir dünya dilerim.)

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

pharuq isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pharuq

Grafiker / İzmir

Alt 04-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok teşekkür ederim çok değerli bilgileri paylaşmısın
devamını mutlaka bekliyorum tekrar teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
onur--koc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onur--koc

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 07-05-2009 #3
Bu tür bilgiler gerçekten önemli çoğu kişi bu hatayı yaşıyor :smile: paylaştığın için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
raiff isimli Üye şimdilik offline konumundadır

raiff

Eğitimci / Tokat

Alt 07-05-2009 #4
Evet çok güzel bilgiler bunlar. Kalibrasyon cihazını duymuştum ama baya pahalı bir cihaz olduğunuda duymuştum.
Bu mesajdan alıntı yap
tugi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tugi

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 31-05-2009 #5
Güzel bilgilerin için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Alt 31-05-2009 #6
Paylaşım için teşekkür ederimKalibrasyon ve renk yönetimi üzerine...
Bu mesajdan alıntı yap
myeyed isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myeyed

Grafiker / İstanbul

Alt 05-06-2009 #7
Kim tutar seni... )
Bu mesajdan alıntı yap
mawi06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mawi06

Grafiker / Ankara

Alt 05-06-2009 #8
kalibrasyon ayarı gerçekten çok hassas ve önemli açıklamalar için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
sentelay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sentelay

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2009 #9
çok yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 25-06-2009 #10
Alternatif fikir vermek gerekirse bir donanımcı veya teknik servis firmasına kalibrasyon ayarları yaptırmak için 40$ civarı hesap karşılığı oturduğunuz yerden işinizi görmenizde cabası.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları