Kalite Sistemi

Grafik Sözlük - Kalite Sistemi ...

Cevapla
Kalite Sistemi
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart

Kalite Sistemi

Alt 10-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kalite: Bir ürün ya da hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamıdır.

- Kalite, bir mal ya da hizmetin tüketicinin isteklerine uygunluk derecesidir.

- Kalite, bir mal ya da hizmetin belirli bir gerekliliği karşılayabilme yeteneklerini ortaya koyan karakteristiklerinin bütünüdür.

Kalite Güvencesi: Ürün ya da hizmetin kalite için belirlenmiş gerekliliği karşılanmasında yeterli güveni sağlayacak planlı ve sistematik çalışmaların toplamıdır.

ISO 9000: İşletmenin koşullarına uygun bir Kalite Güvence Sistemi ( KGS ) geliştirilmesinde ve bir başka organizasyonun KGS’nin değerlendirilmesinde esas olarak kullanılabilecek bir modeldir. Bu model uygulandığı işletmeye işlem maliyetlerinin azaltılması, yönetim kontrolünün ve organizasyonun toplam etkinliğinin iyileştirilmesi, daha iyi bir ürün tasarımı yapılması, yeniden işleme ve müşteri şikayetlerinde azalma, verimlilikte iyileşme, işçi-işveren ilişkilerinde darboğazların kaldırılması ve iş ortamındaki stresin azaltılması sonucu iyileşmeler yapılması, şirketin kalite kültürünün iyileştirilmesi ile çalışanlarda daha çok iş tatmini ve kalite bilincinin yaratılması, müşterilere karşı işletmenin güveninin artırılması ve dış satımda başarılı olmak için gerekli olan şirket imaj ve itibarını iyileştirme fırsatını verir.

ISO 9001: Bir işletmenin tasarım/geliştirme, imalat veya tesis kurma ile ilgili gereklilikleri tanımlar. 9001 hizmet organizasyonları içinde uygulanabilir özelliğe sahiptir. Standart, işletmenin büyüklüğüne değil, fonksiyonuna bağlıdır.

IS0 9002: Özellikleri daha önceden oluşturulmuş ve onaylanmış tasarımlar doğrultusunda imalat yapan işletmeler için uygundur. Ürün geliştirme fonksiyonu olmayan herhangi bir imalatçı ya da nakliye, ambalajlama, dağıtım ve taşıma gibi işler yapan hizmet firmalarını eğer belgelendirmek istiyorlarsa bu standarda göre geliştirilebilirler.

ISO 9003: Süreçlerin çok basit olduğu ve ürün kalitesinin nihai ürün üzerinde yapılan muayene ve testlerle belirlendiği işletmeler için uygulanabilir.

Kalite El Kitabı: Bir kalite sisteminin oluşturulması ve uygulanmasında kullanılan temel dökümanlardan birisi de kalite el kitabıdır. Kalite el kitabının ilk amacı sistemin uygulanması ve bunun sürekliliğinde kalıcı bir referans olarak hizmet ederken kalite yönetim sisteminin yeterli tanımının yapılmasını temin etmektedir. Kalite el kitabı kapsamında değişiklikler, tadilatlar, revizyon veya ekler yapmak için yöntemler geliştirilmelidir.


Öğr.Gör. Gülnaz Gültekin'in
Matbaa Terimler Sözlüğü Kitabı'ndan alınmıştır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(31)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 15-08-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Gökhan Bey bu değerli paylaşım için çok teşekkürler...
1,5 sene boyunca Kalite Yönetim Temsilciliği yaptım yani bu terimlerle epey içli dışlı oldum...
KOca bir fabrikanın bütün kalite sistemini ben kurdum; sürdürdüm ve yönettim...
Ve bu sürede şunu gayet iyi anladım;
bir firmanın İSO ya sahip olması onun kaliteli ürün ürettiğini göstermiyor ne yazıkki...
Sadece iyi kayıt tuttuğunu ve boşuna kağıt harcadğını gösteriyor...
Yinede her türlü firmadan istenmeye devam ediyor.
Umuyorum insanlar zamanla bunun farkına varacaklar
Teşekkürler paylaşım için...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
kalite, sistemi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Php + Flash Üyelik Sistemi JeoleX Flash 11 03-04-2011 15:41:21
sizce kalite neresinde ? ŞENGÜL BOZKURT Kitap kapağı, broşür, menü vb. 4 24-03-2008 13:08:40
Kalite Kayıbı ve Ekran Kalibrasyonu ? klezer Photoshop 0 13-12-2007 14:24:39

Kapat
Şifremi Unuttum?