Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D Alet yapıp kullanıyorlar :S

Graficafe - Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D Alet yapıp kullanıyorlar :S ...

g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 27-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bilim adamları, kargaların şempanzeler gibi hedeflerine ulaşmak için alet kullanabildiğini ve hatta bu aletleri yoktan yaratabildiğini ortaya koydu. Bu beklenmedik bulgu karşısında bilim adamları hayretlerini gizlemedi.

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Cambridge Üniversitesinden Chris Bird ve Londra Üniversitesinden meslektaşları, araştırmalarında 5 yaşındaki Cook, Connely, Fry ve Monroe adlı 4 kargayla çalıştı.

Yapılan bir dizi deneyde bu kuşlar, taş atmak suretiyle bir düzlemi yıkmayı ve altındaki solucana ulaşmayı hızlı bir şekilde öğrendi. Kargalar bu deneyde, eğitim görmeden doğru boyuttaki ve ağırlıktaki taşı seçme kabiliyetine sahip olduğunu da gösterdi.

Araştırmacılar çalışmalarında, bu kuşların yoktan var etme kabiliyetlerine örnek olarak da, bir tüpün dibindeki solucana ulaşabilmek için bir tel parçasını gagalarıyla büküp kanca şekline sokabildiğini gösterdi. 3 karga ilk denemede kancayı yaparken, Monroe dördüncü denemesinde başarılı olabildi.

Kargalar, daha karmaşık bir deneyde de solucana ulaşmak için iki aşamadan geçmeyi başardı. Kargalar, ilk aşamada bir düzlemi devirmek için doğru boyuttaki taşı seçebildi ve ikinci aşamada solucanı elde edebilmek için ikinci bir taş kullanabildi.

Chris Bird bu kuşların, bu kabiliyetlerini esaret altında kullandığına dikkat çekerek, bu akıllı hayvanların doğal hayatta besin sıkıntısı çekmediği için alet kullanmaya ihtiyaç duymadığını belirtti. Bird, esaret altındaki kargaların bu becerilerinin içgüdüsel olarak ortaya çıktığını söyledi.

Uzmanlar, kargaların alet kullanma kabiliyetlerinin, fiziksel zekaya bağlı olabileceğine inanıyor. Bu yolla şempanzelere rakip çıkan kargaların, "duygusal zekaya" sahip olup olmadığı henüz bilinmiyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ŞENGÜL BOZKURT isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ŞENGÜL BOZKURT(36)

Grafiker / İzmir

Alt 27-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
:surprised: bi de kuş beyinli derler :anlamsiz:
Bu mesajdan alıntı yap
C3ng0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C3ng0

Grafiker / Ankara

Alt 27-05-2009 #3
kargalar cidden zeki hayvanlar uyanık Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 27-05-2009 #4
250 yıl ortalamasıyla yaşayan bir canlı herhalde hangi taşı alıcağını bilir artık..:P
Bu mesajdan alıntı yap
Büşra Giritoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Büşra Giritoğlu(28)

Grafiker / İstanbul

Alt 27-05-2009 #5
kargaları hiç sevmem kötü bir anım var bikeresinde yokuştan yukarıya doğru çıkarken kafamdan şap diye çarparak bşy geçti dedm biri eşşek şakası yaptıysa yandı arkama baktım kimse yok önüme baktım karga tam kanatlarını indirmiş yere inmişti ben tabi şok geçirdim kafamda baya bi acımıştı:s
Bu mesajdan alıntı yap
özzlemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özzlemm

Grafiker / Ankara

Alt 27-05-2009 #6
çok ilginç gerçekten ya Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S)çok zekiceKargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S paylaşım için teşekkürler Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 27-05-2009 #7
ceviz vb kabuklu besinleri yüksekten bırakıp kırılmalarını sağlayarak tükettikleri de bilinir

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 27-05-2009 #8
çok ilginç gerçekten ya Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S)çok zekiceKargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S paylaşım için teşekkürler Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Rica ederim :wink:

kargaları hiç sevmem kötü bir anım var bikeresinde yokuştan yukarıya doğru çıkarken kafamdan şap diye çarparak bşy geçti dedm biri eşşek şakası yaptıysa yandı arkama baktım kimse yok önüme baktım karga tam kanatlarını indirmiş yere inmişti ben tabi şok geçirdim kafamda baya bi acımıştı:s
Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S Lola müthişsin ya :P :P
Çok sağol eklentin için; çok keyifli oldu :P
Geçmiş olsun tabii ama Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S

250 yıl ortalamasıyla yaşayan bir canlı herhalde hangi taşı alıcağını bilir artık..:P
Kesinlikle :wink:
250 yıl yaşadıklarını bilmiyordum yalnız; çok teşekkür ederim bu bilgi için Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S

kargalar cidden zeki hayvanlar uyanık Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
:surprised: bi de kuş beyinli derler :anlamsiz:
Demekki beyin büyüklüğü ile alakalı bir durum değil bu :P
Bizde nöronlar fazlada ne oluyor Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Baksanıza Bizim sonradan keşfettiklerimizi onlar doğuştan beri yapıyorlarmış zaten :P Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Bu mesajdan alıntı yap
crazyglad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Alt 27-05-2009 #9
Kargaların ömrü 400 yıldır ....Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Bu mesajdan alıntı yap

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 27-05-2009 #10
ceviz vb kabuklu besinleri yüksekten bırakıp kırılmalarını sağlayarak tükettikleri de bilinir
Bu güzel bilgi için çok teşekkürler Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S

Kargaların ömrü 400 yıldır ....Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Yok artıkk Kargalar Bilim Adamlarını bile şaşırttılar :D  Alet yapıp kullanıyorlar :S
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları