Kartonlardan Sanat

Resim - Kartonlardan Sanat Sponsorlu Bağlantılar Karton kullanılarak yapılmış çok güzel resimler, beğenilmeyecek gibi değil... [FONT=Times New Roman][COLOR=#000033] [/COLOR][/FONT]...

Kartonlardan Sanat

Kartonlardan Sanat

Alt 18-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Karton kullanılarak yapılmış çok güzel resimler,
beğenilmeyecek gibi değil... Kartonlardan Sanat

[FONT=Times New Roman][COLOR=#000033]
Kartonlardan Sanat
Kartonlardan Sanat
Kartonlardan Sanat
Kartonlardan Sanat
Kartonlardan Sanat
Kartonlardan Sanat
Kartonlardan Sanat
[/COLOR][/FONT]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Alt 19-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok eğlenceli gözüküyolar bunlar bende yapıcam Kartonlardan SanatD

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN

Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-01-2008 #3
Sen zaten herşeye heves et Kartonlardan Sanat
Bu mesajdan alıntı yap
hondarslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hondarslan(33)

Grafiker / Bursa

Alt 10-02-2008 #4
bu paylaşımları hep mi sen yapıyosun
Bu mesajdan alıntı yap
Necaty isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Necaty

Grafiker / Karaman

Alt 10-02-2008 #5
Paylaşım için teşekkürler.Bunlar harika
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 10-02-2008 #6
çok canlı çok şekerler bende yapayım diyecem ama bizde o yetenek nerdeeKartonlardan Sanat
Bu mesajdan alıntı yap
Engin BÜTÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Engin BÜTÜN

Grafiker / İstanbul

Alt 10-02-2008 #7
Yaratıcılıkta sınır yok süper çalışmalar..
Bu mesajdan alıntı yap
carssluck isimli Üye şimdilik offline konumundadır

carssluck

Sanat Yn. / Manisa

Alt 20-02-2008 #8
Merhaba arkadaslar ben kaat ı sanatı ıle ugrasıyorum yanı yukarıdakı ıslerın cok daha ıncesıyle kısaca bılgılerımı paylasmak buraya bır acıklama koyma geregı duydum bılgı lerımızı paylasmamızın hepımıze faydalı olacagını dusununyorum saygılar Kartonlardan Sanat
Kaat'ı

Kaat’ı, kağıt ve deri üzerinde ince oyma sanatıdır. Güzel yazı ve motifleri oyarak başka bir kağıt veya madde üzerine yapıştırma diyede tanımlanabilir. Özellikle XIV. Yüzyıldan beri uygulanan deri oymacılığının etkisiyle ortaya çıktığı ileri sürülür. Kaat’ı ayrı bir sanat kolu durumuna gelişi, XV. Yüzyıl ortalarına rastlar. Osmanlı yazarlarından Mustafa Ali, Menakıb-ı Hünerveran’ın da ilk ve büyük sanatçının Abdullah Kaat’ı olduğunu ve Herat’ta yetiştiğini söyler.

Kaat’ı sanatı Heart’tan Tebriz’e geçmiş, Akkoyunlu Türkmenlerin eliyle Osmanlılar tarafından da benimsenmiştir. Topkapı Sarayı Kütüphanesi’ndeki Fatih Albümü’nde, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’ndeki müzebbih ve hattat Gazneli Mahmud’un hazırladığı (1685) Tuhfe-i Gaznevi’de birçok örneklerine rastlanır. Bu sanatı sürdüren Abdullah Kaat’ının oğlu Şeyh Muhammed Dost, onun öğrencileri de Bedahşlı Seng-i Ali, hattat Mir Ali’nin oğlu Mevlana Muhammed Bakır’dır. Kağıt ince oyma sanatına Kanuni Sultan Süleyman Han döneminde düyük değer verilmiş, kaat’ı kitaplar hazırlanmıştır. XVII. yüzyıllarda yetişen Bursalı Mevlevi Fahrettin Dede ve XVIII. Yüzyıldaki diğer sanatçıların çalışmalarıyla geliştirilerek, yazı çekmecelerini süsleyen manzaralar da yapılmıştır.

Kağıt oyma örnekleri arasında yazılar, süslemeler, çiçekler, vazolu çiçekler, çeşitli hayvanlar ve ağaçlardan oluşan üsluplaşmış doğa görünümleri en yaygın olanlarıdır. Bütün bu örnekler sanatçıların zengin düzenleme ve soyutlama gücünü ortaya koyar.

Kaat’ı sanatında kağıt ve deri oymak için “nevregen” denilen ucu çok keskin eğri bir bıçak kullanılır. Oyulup, çıkarılarak başka yere yapıştırılan bölüme “erkek oyma”, oyulan bölüme ise “dişi oyma” denilir. Bazı örneklerde yazı veya motif erkek ve dişi olarak kesilmiş, fakat oyulduğu yere de aynı dikkat ve özen gösterilerek, ayrı bir eser ortaya çıkarılmıştır.

Kartonlardan Sanat

eserlerımden bır tanesı
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 20-02-2008 #9
sayın carssluck :
eseriniz küçük fotoğraf olmasına rağmen dikkat çekici ve hoş gözüküyor. Eserlerinizin devamını görmek isterim. Uzun bir şekilde açıklamalı yazı ve bilgi içinde ayrıca teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
Ressam Halil ŞİKAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ressam Halil ŞİKAR

Ressam / Afyonkarahisar

Alt 12-03-2008 #10
Çok sevdiğim ama yaparken çok zorlandığım bir sanat. Orta okuldave lisede yapılan bir yarışmada yaklaşık 25x18 ebatlarında 4 mm kalınlıkta mukavvadan Anadolu hitit güneşi ile birincilik almıştım Kartonlardan Sanat O zaman maket bıçağı falan nerdeeeKartonlardan Sanat ben makinaya takılan jileti ikiye bölerek etrafına bir karton parçası sararak çalışıyordum.Çocuksu bir korku ile uzaklaştım ama daha sonra kendi geliştirdiğim bir teknikle ( çeşitli renklerde ağaç kaplamaları birbirine tersine yapıştırarark elde ettiğim bir materyal ile) kıl testeresi ile oyarak yaptım. Tekrar denemek için bir fırsat kolluyorum. Yukardaki eser harika ama fondaki objeyi merak ettim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
kartonlardan, sanat