Kartvizitte siyah renk

Baskı Öncesi - Kartvizitte siyah renk ...

Kartvizitte siyah renk
emciykey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emciykey

Grafiker / İstanbul

Kartvizitte siyah renk

Alt 12-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar çok sorulup cevaplanmasına rağmen tam aradığım cevabı bulamadığım için yazıyorum.

4 renk matbaa baskısı işlerde c:0 m:0 y:0 k:100 verdiğimizde monitörlerde gri görünmesine rağmen kağıt üzerinde bildiğimiz doygun siyah mı çıkıyor?
Çok farklı görüşler aldım şimdiye kadar ama hiç test etme şansım olmadı. Şunun için soruyorum. Kartvizit bastıracağım ve baskı kalitesi pek iyi olmayacak, ucuz bir yer çünkü. Yazılarda renk kayması olmasın diye sadece k:100 vereyim diyorum ama tam siyah çıkar mı emin olamıyorum.

Mesela piyasadaki dergi metinleri nasıl veriliyor? onlar tam siyah çünkü.

Yazıları photoshopta hazırlamak ile indesign da hazırlamak arasında matbaa için ne gibi bir fark var?

Bu konuda detaylı bilgisi olanlar varsa net bir yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

metborn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

metborn

Grafiker / Eskişehir

Alt 18-08-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
% 100 siyah baskıda tam bahsettiğin dergilerdeki gibi gözüküyor. Eğer baskıya siyah göndereceksen CMY'yi %0 K'yı ise %100 yapmalısın.

Yazıları indesign veya illustratorla hazırlamak benim daha kolayıma geliyor çünkü renklerle daha kolay oynayıp baskıya gönderiyorum. Bu konuda vektörel programlar daha kullanıcı dostu.
Bu mesajdan alıntı yap
bulletproof isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bulletproof

Grafiker / İstanbul

Alt 18-08-2009 #3
yazılarda K:100 vermek kâfidir ama zemin söz konusu ise, seri basımda boya tam yetişmeyerek griye dönebilir. C M Y renklerine de yüzde 20 - 30 gibi bir değer verebilirsin. siyah zeminde dişi kalacak yazılar var ise normalde kullandığın yazılardan daha kalın yazılar kullan. mesela bir adresi arial ile yazdıysan onu muhakkak bold yap.
Bu mesajdan alıntı yap
derux isimli Üye şimdilik offline konumundadır

derux(34)

Grafiker / Çorum

Alt 18-08-2009 #4
arkadaşım sorunun tam cevabı şu eğer tam siyah istiyorsan düşük baskı kalitesinde bi yere yaptırıcaksan k:100 verdikten sonra blend moddan multiply seçmelisin eğer photoshopta çalışıyorsan o zaman siyahın doygun olur ama diğer vektörel programlarda sadece k:100 değerini uygulayabilrisin.
Bu mesajdan alıntı yap
Ufuk Cebeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ufuk Cebeci

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 18-08-2009 #5
yazılarda K:100 vermek kâfidir ama zemin söz konusu ise, seri basımda boya tam yetişmeyerek griye dönebilir. C M Y renklerine de yüzde 20 - 30 gibi bir değer verebilirsin. siyah zeminde dişi kalacak yazılar var ise normalde kullandığın yazılardan daha kalın yazılar kullan. mesela bir adresi arial ile yazdıysan onu muhakkak bold yap.
bulletproof haklı cmy 20 30 değerlerini verirsen çok daha dolgun bir siyah elde edersin fakat sen ne yaparsan yap ucuz dediğin o matbaada sorun çıkacak sanıyorum.zeminli bir işde kaliteli baskı gereklidir baskıya girmeden bunu belirtmezseniz sonrasında mutlaka sorun yaşarsınız.
Bu mesajdan alıntı yap
7000ap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

7000ap

Grafiker / İzmir

Alt 19-08-2009 #6
ben de digital sektörü içinde yer alıyorum.. hergün de onlarca kartvizit ler elimden geçiyor. benim tavsiyem cmy 0 k ise 100. ancak belirttiğin gibi baskı kalitesi çok iyi olmayan bir yer diyorsan eğer sorun yaratabilir.. kartvizitler artık matbaa sektöründe eridi ve bitti denecek kadar da az. zaten bunun en büyük ispatı da 1000 adet kartvizit in dahi 10 tl ye düşmesi bana göre...

işine önem veriyorsan ve bastıracağın adet 10.000 ler de filan diilse benden tavsiye digitalde hallet.. garantiye al derim... hem sonuç seni memnun edecektir ve 15 dk da tesliim alacaksın. hemen hemen her digital copy center da bunu ayarlayabilirsini. renk değerleri de aklını karıştırmaz ve böyle çlkmazlarda kalmazsın Kartvizitte siyah renk
Bu mesajdan alıntı yap
kopukhasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kopukhasan

Hiç Biri / Antalya

Alt 19-08-2009 #7
bulletproof haklı cmy 20 30 değerlerini verirsen çok daha dolgun bir siyah elde edersin fakat sen ne yaparsan yap ucuz dediğin o matbaada sorun çıkacak sanıyorum.zeminli bir işde kaliteli baskı gereklidir baskıya girmeden bunu belirtmezseniz sonrasında mutlaka sorun yaşarsınız.
siyah için
c:20 m:20 y:0 k:100
tavsiye edilir Kartvizitte siyah renk
Bu mesajdan alıntı yap
emciykey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emciykey

Grafiker / İstanbul

Alt 24-08-2009 #8
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler... Baskıyı yazılara photoshopta #00000 renk vererek yaptım. C75 M68 Y67 K90 ' a denk geliyor bu değer.
Sonuç olarak yazıların kenarlarında gökkuşağı gibi cmyk haleler görünüyor. Düşündüğüm gibi sonuç kötü oldu çünkü ucuz bir matbaaydı.

Bir daha ki sefere C0 M0 Y0 K100 deneyeceğim. Ama biliyorum ki baskı yapan matbaa değiştirildiği sürece işin kalitesi de her zaman değişecek. Sanırım en iyi yöntem denemek.
Bu mesajdan alıntı yap
Arno isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Arno

Grafiker / Kayseri

Alt 24-08-2009 #9
herkesin bi siyah tonu var turmatsanda

40
40
0
100
siyah değeri.. budur.
Bu mesajdan alıntı yap
görselci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

görselci

Grafiker / İstanbul

Alt 28-08-2009 #10
arkadaşı endoğru oran tam siha şöyledir C 75 M 75 Y 75 K 100 DÜR VE HANGİ PROGRAMDA OLURSA OLSUN BU DERĞER GEÇERLİDİR
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
dergi, siyah