Katalog basımı için yardım

Baskı Öncesi - Katalog basımı için yardım ...

sailor86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sailor86

Webmaster / İstanbul

Alt 19-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

slm arkadaşlar bu foruma ilk mesajım oluyor. konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür. ilk defa katalog işi aldım ve çalışmam neredeyse bitti sayılır. tasarımı photoshop ile yaptım. sorum şu basıma verebilmek için uzantıyı ne yapmam gerekir. psd versem bi sorun çıkarmı. parça parça halde duran layerleri tek parça haline getireyim mi, başka ince noktalar varsa belirtebilirmisiniz. basımdan sonra bi sorun çıkmasını istemiyorum

şimdiden tşkler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

selcuklu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selcuklu

Grafiker / İzmir

Alt 19-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu soruyu baskıyı yapacak olan matbaa yada film çıktı firmasına sorman daha yerinde olur. ama pdf yada tif formatında(layer işaretini kaldırarak gönderirsen. bi sorun çıkmaz(boyut ve renk olarak) tabii ki CMYK renk modunda çalıştığını varsayıyorum.
umarım öyle yapmışsındır. imaj boyutunu da en az 300-310 dpi çalışmalısın.
Bu mesajdan alıntı yap
general55 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

general55

Eğitimci / Giresun

Alt 19-09-2008 #3
sailor86 ..basımiçin matbaaaya tiff olarak ayarla.okey artı modunu rgb den cmyk ya çevir..kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
sailor86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sailor86

Webmaster / İstanbul

Alt 20-09-2008 #4
tşkler arkadaşlar, çok yardımcı oldunuz anlayamadığım tek konu layer ları tek bir layer halinemi dönüşterecem
Bu mesajdan alıntı yap
turruncuuu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

turruncuuu

Grafiker / İstanbul

Alt 25-09-2008 #5
öncelikle tavsiyem ; çoklu sayfalarda photoshopu tercih etmeyin derim. İndesign'da yapmanız işinizi kolaylaştırır. yada quark kullanan arkadaşlar da var. Photoshopta fotoğrafları işleyip oradan indesigna tiff olarak atmanda işine yarar...

baskı aşamasına geldiğimizde;
yazılar convertli fotoğraflar cmyk olmalı...ve kenarlardan en az 3mm taşırma payı vermen gerekiyor....

layerleri flatten image komutuyla tek layer haline getirip, tek tek pdf ya da tiff gönderirsen problem olmaz. Ama taşırmalar çok önemli ona çok dikkat etmelisin. Sen vermezsen matbaada çalışmanı çeke bükevermeye çalışacaklardır. Bu da çalışmana zarar verir.

Kolay Gelsin
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
basımı, icin, katalog, yardım