Katalog hazırlamak için birkaç sorum var

InDesign - Katalog hazırlamak için birkaç sorum var Sponsorlu Bağlantılar Meraba Arkadaşlar, sizlere katalokla alakalı birkaç sorum olacaktı. Ben photoshop ve illustrator kullanıyorum. Fakat şimdi katalok hazırlamam gerekiyor. İllustratorde bunu yapmamın imkanı var mı? Aşağı yukarı 100 sayfalık ...

slhoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

slhoz

Grafiker / İstanbul

Dosya23

Alt 21-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Meraba Arkadaşlar, sizlere katalokla alakalı birkaç sorum olacaktı. Ben photoshop ve illustrator kullanıyorum. Fakat şimdi katalok hazırlamam gerekiyor. İllustratorde bunu yapmamın imkanı var mı? Aşağı yukarı 100 sayfalık profesyonel birşey olması gerekiyor. Mesela bir şablon hazırlamak ve diğer sayfalardada onun olmasını istiyorum. Daha önce corel ve indesign kullandım orta seviyede orada katalok ve dergi yapmıştım. Ama şimdi sıfıra sıfır herşeyi unutmuşum. Bende biraz araştırdım sanırım indesign öğrenmem lazım. Fakat en rahat illustratorde çalışıyorum. Şimdi resimlerimi ps de hazırlasam. İllustratorde de hizalamalar dahil tamamen sayfa tasarımını yapsam. İndesign de de sadece her sayfada uygulanacak şablonu ve sayfa numarasını yerleştirsem. Daha sonra illustrator den bitmiş sayfaları indesign a atsam olur mu sizce? Çok acil şu işi çözmem lazım çünkü iyi bir firmanın kataloğunu yapmam lazım. Son olarakta matbaaya ne şekilde sunayım kataloğu? Tek sayfalık birşey olsa sorun yok ama çok sayfalı olunca sıkıntıya düşdüm. Yardım ederseniz çok sevinirim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 21-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Corel,Illustrator,Freehand gibi programlarda elbette katalog hazırlıyabilirsiniz.Hazı bildiğiniz program (Illustrator) varken yeni bir program öğrenmeye kalkışmak zaman kaybından başka bi şey değil.
Bu mesajdan alıntı yap

slhoz

Grafiker / İstanbul

Alt 21-06-2010 #3
Teşekkür ederim yorumunuz için. Fakat eğer illustrator da katalok hazırlanabiliyorsa bunu nasıl yapacağım. Sayfaları tek tek mi hazırlayacağım. Ben en mantıklı şöyle düşündüm ilk başta bir şablon sayfası hazırlayıp (her sayfada tekrarlanacak görsellik) bunu kaydetmek. Ve her yeni sayfada bu kaydettiğim sayfayı açıp onun üzerinde düzenlemek. Buraya kadar mantıklı geliyor fakat. 100 tane ai. sayfası yaptıktan sonra bunları nasıl ve nerede bir araya getireceğim. Ve matbaaya nasıl sunacağım.
Bu mesajdan alıntı yap
bygrafikir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bygrafikir

Grafiker / Ankara

Alt 21-06-2010 #4
İndesign en iyisidir yada Quark zaten İllustratoru iyi şekilde biliyorsan çok zorlanacağını sanmam. Tabii ki farklar oldukça fazla ama indesigni öğrenirsen bir daha zorluk çekeceğini sanmıyorum. İyi çalışmalar, başarılar...
Bu mesajdan alıntı yap

slhoz

Grafiker / İstanbul

Alt 21-06-2010 #5
Teşekkür ediyorum. Peki sizce (indesigni de pek bilmediğimden) ps de resimleri ai de çizimleri hazırlayıp, indesign a atıp orada düzenlemelerimi yapayım, yazıları hizalamaları filan. Yoksa ps ve ai de tasarımı bitirip indesign a atıp, indesign da sadece sayfa no ve her sayfaya uygulanacak şablonumu vereyim. Karışık oldu ama Katalog hazırlamak için birkaç sorum var yani tasarımı diğerleinde bitirip indesign e mi atayım yoksa düzenlemeleri indesign de mi yapayım.
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 21-06-2010 #6
İleri derecede çizim efekt vb. yapmayacaksan, her iş için id yeter. Örneğin ben dergilerim de id dışında sadece fotoğraf kontrolü için Ps kullanıyorum onun dışında başka hiç bir yazılıma ihtiyacım olmuyor. Katalogda aynı şekilde. Sen bir geç bu ne rahatlıkmış diyeceksinKatalog hazırlamak için birkaç sorum var
Bu mesajdan alıntı yap
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 21-06-2010 #7
Teşekkür ederim yorumunuz için. Fakat eğer illustrator da katalok hazırlanabiliyorsa bunu nasıl yapacağım. Sayfaları tek tek mi hazırlayacağım. Ben en mantıklı şöyle düşündüm ilk başta bir şablon sayfası hazırlayıp (her sayfada tekrarlanacak görsellik) bunu kaydetmek. Ve her yeni sayfada bu kaydettiğim sayfayı açıp onun üzerinde düzenlemek. Buraya kadar mantıklı geliyor fakat. 100 tane ai. sayfası yaptıktan sonra bunları nasıl ve nerede bir araya getireceğim. Ve matbaaya nasıl sunacağım.
Sizinde dediğiniz gibi belli bir şablon hazırladıktan sonra ürünleri sayfalara yerleştirdikten baskıyı yapacağınız matbaadan (eğer montaj yapmayı biliyorsanız) montaj planı isteyecek ve sayfaların montajını yapacaksınız.Dolayısıyla 100 ayrı sayfayı götürüp matbaacıya teslim etmiyeceksiniz.
Ayrıca sitede montaj hakkında yeterli bilgiye sahip olabileceğiniz konu başlıkları mevcuttur.
Bu mesajdan alıntı yap

slhoz

Grafiker / İstanbul

Alt 22-06-2010 #8
Çok teşekkür ederim arkadaşlar zahmet edip verdiğiniz bilgiler için. Montaj hakkında bilgim yok, onunla da ilgileneceğim en kısa zamanda büyük eksiklik tabi. Şimdilik indesign öğrenmeye karar verdim ps-ai birde id olursa kim tutar beni Katalog hazırlamak için birkaç sorum var Sağolsun bir kurs hocam yarın bana programın temelini gösterecek o yüzden rahatladım biraz e geriside bana kalmış artık.
Bu mesajdan alıntı yap

slhoz

Grafiker / İstanbul

Alt 23-06-2010 #9
Evet artık indesign de bildiğim programlar safında 1 günde öğrendim Katalog hazırlamak için birkaç sorum var
Bu mesajdan alıntı yap
tdogan86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tdogan86(31)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 23-06-2010 #10
zaten illustrator photoshop biliyorsunuz. indesign da öğrenmesi çok zor değildir. ben sürekli olarak indesign da dergi çıkartıyorum. şablonları master page olarak kaydediyorum. sonra hangi sayfaya hangi master page gelecekse onu çekiyorum. reklam vs gibi özel tasarımları da illustratorde yapıp pdfe çıkarıyorum. onu da indesigna çekiyorum. hiç sorunsuz çalışıyor. eğer yardıma ihtiyacın olursa bana sorabilirsin. özel mesaj kapalı olduğu için mail adresimden benimle iletişime geçebilirsin. ******************** bilgi paylaştıkça artar Katalog hazırlamak için birkaç sorum var
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları