Katalog yapımına yeni başlamak

InDesign - Katalog yapımına yeni başlamak ...

Cevapla
Katalog yapımına yeni başlamak
canndostt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

canndostt

Grafiker / Adana

Standart
Alt 17-06-2009 #31
Sponsorlu Bağlantılar

Bu kadar yorumu tek, tek okuduktan sonra maalesef yazma ihtiyacı hissettim. Öncelikle, insanların mesleğine dil uzatanları ve sinirlenince aşağılamaya çalışanları kınıyorum. Elbette insanlar öğrenmek isteyebilir. Hobi olarak bu işi yapmak isteyebilir. Buna hiçbir sözümüz yok, olamaz da.
Ama arkadaşlarımızın anlatmak istediği, grafikerlerin işi olan tasarımları, birileri kendi üzerine vazife alarak, bu işin erbablarından yardım istemesi de gerçekten yakışıksız. Hayatta başımıza bu tür davranışlar çok gelir;
"Şu programı bana da öğret de, düğün fotoğraflarımı basayım" veya
"Corel'in inceliklerini anlatsan da, okulumuza bir dergi çıkarsak" veya
"Photoshop'un hazır şablonlarını temin edebilirsem, imsakiye basacağım"...
Bunları soranların inanın hepsinin meslekleri var ve geçimlerini sağlıyorlar. Ama grafikerlerin mesleğine de el atmayı ihmal etmiyorlar. Bu konuyu buralara kadar sürüklemenin bir anlamı da yok. Arkadaşların da söylediği gibi herkes işini yaparsa, böyle düşük kaliteli tartışmalar da olmaz. Biz grafikerlerin paylaşım sitesi olan ve gerçekten güzel fikirlerin ortaya çıktığı sitemizde, anlamsız gerginlikler görmek istemiyoruz.
Zaten işi bilenler, anlatılanlardan veya yorumlardan yeterince yeni fikirler edinebiliyor. Bu nedenle mesleğimize dil uzatmak için buraya gelenleri tekrar kınıyorum.
Tüm meslaktaşlarımıza ve mesleğimize saygı gösterenlere sevgilerle...
Bu mesajdan alıntı yap
devildogs isimli Üye şimdilik offline konumundadır

devildogs

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 10-07-2009 #32
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar yazılanları okudum ve türkiyenin kanayan yarasına bir kere daha şahit oldum. İlk olarak burda herkes kendine göre haklı fakat ince bir ayrıntı var bizim yaptımız grafikerlik işi herkes tarafından çok basit olarak algılanan ve meslekten sayılmayan bir hal almış durumda bunun tek sebebi ise herkesin bu işi yapmaya çalışması ve hazır materyellerden geçiyor. Bunun bir nevi asıl hatta en büyük sorumlusu biziz nedenmi biz kendi hazırladığımız şablonları grafiker arkadaşlarımızla paylaşmak için burayı açıyoruz . Bu işten anlamayan açık gözlü arkadaşlarımız birazcık photoshop bilgisi ile editleyerek para kazanıyor. Türkiye gibi bir yerde bu gayet normal insanların gözünü para bürümüş harcanan emek felan hepsi boş insanlar için. Zaten türkiyede grafikerlik bu yüzden hakettiği yerde değil. Fakat şöylede bir nokta var ben herzaman müşterilerime şunu söylerim benim emeğimin karşılığı bu fiyat yaptım işler ortada . Karar sana kalmış ve üzerine düşmem.

İnş. Müh. arkadaşıma gelince sana yardımcı olunabilir tamam arkadaşlarımın sinirini anlıyorum ve katılıyorum. Ama bunu kısıtlamamak gerekir herkes her işi yapmakta özgürdür. Benim tanıdığım bir çok insan var memurluğu bırakarak. oto tamircisi olan veya yine inşaatla amelelik yapan bir arkadaşım bile var şuanda ressamlık yapıyor ve işinde gerçekten çok iyi bunlar sadece bir kaç örnek benim tanıdığım canlı örnekler. Demek istediğim insanlar her işi yapabilir . Oyüzden eğer biz bu siteyi kurup ve bu siteye üye almaya başlamış isek burada paylaşım yapmamız gerekir . Bu sitenin asıl amacı budur zaten. Ben insanları mesleklerine göre yargılamam çünki yaptım işime bileğime güvenirim. Benden daha iyisi varsa herzaman elini öperim. Bir laf vardır bükemediğin bileği öpeceksin diye....
Bu mesajdan alıntı yap
aliveli11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aliveli11

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 10-07-2009 #33
bilgisayara windows kurmak için bilgiayarcıya mı gidiyorsunuz?
patlayan ampulun yerine yenisini takmak için elektrikçi mi çağırıyorsunuz?
...
Bu mesajdan alıntı yap
user82 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

user82

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 12-07-2009 #34
bilgisayara windows kurmak için bilgiayarcıya mı gidiyorsunuz?
patlayan ampulun yerine yenisini takmak için elektrikçi mi çağırıyorsunuz?
...
Al işte biri daha basite indirgemiş olayı.
Windows kurmak için bilgisayarcıya gitmiyorum ama bilgisayarımı kendim tamir etmiyorum.
Patlayan ampulun yerine ampulu kendim takıyorum ama evimin elektrik arızalarını kendim onarmaya kalkmıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
fenerli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fenerli

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 04-08-2009 #35
hilmicekic yazmıs

user82 kerdeşim

ilk önce yapıcı eleştirilerinden dolayı sana teşekkür ederim.
Sana katılıyorum. Çünkü ben Ziraat Mühendislerinin, Arkeologların, Arıcılık fakültesi mezunlarının, Veterinerlerin.... kadrolu öğretmen olarak çalıştığı bir ülkede eğitim fakültesi mezunu olmama rağmen sözleşmeli sınıf öğretmenliği yapan birisiyim. Sizi onun için çok iyi anlarım.

Ama benim anlatmaya çalıştığım biz bu tasarım işini (düzenleme desek daha uygun olur) para kazanmak için değil, meslek olarak değil bir şekilde birileri tarafından üzerimize yüklendiği için yapıyoruz. Yoksa kim istemez sizin gibi değerli grafikerler dururken uğraşmayı. Bu sizin evde yeğeninize, çocuğunuza...ödevlerinde yardımcı olmanız gibi birşey.

O halde siz de bırakın onlara ders çalıştırmayı özel öğretmen tutun. Sizin işiniz değil ki o. O mesleği yapanlar var. Onların ekmeleriyle oynamayın!!! Şu anda bilmem kaçyüzbin öğretmen var işsiz. hem onlar da iş bulmuş olurlar.

Velilerden para toplama olayına gelince, Nedendir bilinmez hastanelerde milyarlarca dolar yolsuzluk yapılır kimse sesini çıkaramaz. Ama benim çaresiz okul müdürüm okulun sınıf öğretmeni olmadığı için sırf çocukların dersi boş geçmesin bari diye o çevreden işsiz bir sınıf öğretmenini okuluna çağırıp buna vereceği aylık 300-400 ytl yi bir şekilde sağdan soldan bulmaya çalışınca kıyametler kopar. Veya Bakanlık okula hizmetli göndermez. ama okulu da temiz tutun der. Çaresiz müdürüm mahalleden bir kadına aylık 200 ytl vererek okulu temizletir. Bu parrayı nasıl bulacağım diye uyuyamaz. Bunun için bir veliden 5 ytl alınca kıyamet kopar.

Bakanlık oy toplama için velilere "sakın para vermeyin" der. Bizlere de "okulun hiçbir eksiği olmasın" der. "Para" dersin "yok" der. Çaresiz öğretmenim bir veliden kızara bozara 5 ytl isteyince bütün gazetelere manşet olur.

Ve siz ve diğerleri de sırf bu söylemlerinden dolayı benim gibi binlerce öğretmenin o ilk gün heyecanını yok eder derslere girip çıkan bir ot heline getirirsiniz.

Doktor saat 3 dedi mi yazıhanesine gider. Hasta vıkını çıkaramaz. Çünkü doktor asabi adamdır yüz vermez ve hayatımız onun elindedir. Ama öğretmene gelince veliler aslan kesilir. Öğretmenim güleryüzlüdür çünkü.

TSK lojmanlarının, polis evlerinin yanından bile geçemeyiz ama öğretmenevleri amele kaynıyordur. Öğretmenler kalacak yer ararlar...

NEyse kardeşim siz bizlerin aşkını şevkini kırmaya devam edin. Bu sizlere yansıyacaktır bunu unutmayın. Sizin çocuklarınıza...

Verdiğiniz örnekle ise uç örneklerdir. Bunu samimiyetle söylüyorum o gibilerden az kaldı içiniz rahat olsun. Biz öğrencilerimizi çocuğumuz gibi sevmiyorsak namertiz.

Evet kardeşim. PARA yok. Size arkadaşlarımın görev yaptığı birkaç okulun ve gece yattıkları birkaç lojmanın fotoğrafını göndereceğim. Bakalım fikriniz değişecekm mi?

Umarım bakanlık sözleşmemi fesh etmez.

Öğretmenlik mesleğinin onurunu zedelediğim için tüm öğretmen arkadaşlardan özür dilerim

iyi çalışmalar
bunların sorumlusu biz grafikerler miyiz?

önüne gelen grafiker oluyor.. memlekette.
desen bilgisi yok, doku bilgisi yok, kompizsyon bilgisi yok, baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası için bilgisi yok, tipografi bilgisi word un hizalama seçeneklerini geçmiyor. sanat tarihi bilmiyor, sanat akımlarından haberi yok. yaptığı tasarımda(!) derinlik yok, bütünlük yok. karmaşayı, boyalı birşeyler yapmayı tasarım zannediyor.

yeter artık ya 14 yıldır bu işi yapıyorum, bu kadar ayağa düşmedi bu meslek..dayanamıyorum.. gidip taksicilik, büfecilik v.s. yapasım geliyor!
Bu mesajdan alıntı yap
nihanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nihanus

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 06-08-2009 #36
indesign de katalog yapmak isteyen arkadaşım bence biraz daha basit yada basitlikten ötürü bana basit gelen bi programda çalış kurcalaya kurcalaya bulursunuz freehand ideal bu konuda.
İyi çalışmalar...

(Taş atıp tavşan tutmaya çalışanları kınıyorum)...
Bu mesajdan alıntı yap
isyanx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

isyanx

Grafiker / Adana

Standart
Alt 08-03-2010 #37
Yani 4 sayfa kadar yorum yapılmış, soru üzerine nereden baksanız 10 tane yorum çıkmaz. Burayı bir paylaşım mekânıysa, insanlara yardım etmek için söz konusuysa burada bazı kimselerin bulunması, o zaman neden uygun bir dille yapılması gerekenleri izah etmek varken, insanları meslekleri ile yadırgayıp sen yapamazsın, sen ne anlarsın gibi saçma diyaloglara giriliyorki? Şüphesiz ki grafikerlik bir meslektir. Ama arkadaşlar, bu mesleğe dair püf noktalar paylaşılmazsa nasıl meslek sahibi de kendi açıklarını görebilirki? Lütfen biraz daha özverili olup, formun icabetlerini yerine getirmek suretiyle, insanların anlayabilecekleri dilden, kendimizin de anladığı kadarıyla yardımcı olmaya gayret gösterelim. Valla yorumları okuyunca şiştim de yazdım bu yorum. İyi vektörler.
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 08-03-2010 #38
Yani 4 sayfa kadar yorum yapılmış, soru üzerine nereden baksanız 10 tane yorum çıkmaz. Burayı bir paylaşım mekânıysa, insanlara yardım etmek için söz konusuysa burada bazı kimselerin bulunması, o zaman neden uygun bir dille yapılması gerekenleri izah etmek varken, insanları meslekleri ile yadırgayıp sen yapamazsın, sen ne anlarsın gibi saçma diyaloglara giriliyorki? Şüphesiz ki grafikerlik bir meslektir. Ama arkadaşlar, bu mesleğe dair püf noktalar paylaşılmazsa nasıl meslek sahibi de kendi açıklarını görebilirki? Lütfen biraz daha özverili olup, formun icabetlerini yerine getirmek suretiyle, insanların anlayabilecekleri dilden, kendimizin de anladığı kadarıyla yardımcı olmaya gayret gösterelim. Valla yorumları okuyunca şiştim de yazdım bu yorum. İyi vektörler.
Mutlaka ki forumun kuruluş amaçı başında öğreti, paylaşım ve yardımlaşma gelir..

Ancak şunu unutmayınız ki, Bizler elektronik ortam üzerinden ancak yardımcı olabiliriz, olan eğitim veya bilginin üzerine ekleyebiliriz, sıfırdan bir programa hakimiyeti sonra grafik tasarım bilgi ve yeteneğini, sonra malzeme bilgisi, sonra maaliyet hesabını sonrada matbaa tekniklerini burdan öğretmemizi beklemiyorsunuz değil mi? Bahsi geçen çok eski zamanda açılmış olmasına rağmen hala gündemdeki sorun da bu olduğu için cevap verdim...

Bir insana A,B,C harflerini öğretmeden tüm kurallarıyla nasıl roman yazdırmayı hayal edebiliriz..
Bu mesajdan alıntı yap
dorad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dorad

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-03-2010 #39
Yani 4 sayfa kadar yorum yapılmış, soru üzerine nereden baksanız 10 tane yorum çıkmaz. Burayı bir paylaşım mekânıysa, insanlara yardım etmek için söz konusuysa burada bazı kimselerin bulunması, o zaman neden uygun bir dille yapılması gerekenleri izah etmek varken, insanları meslekleri ile yadırgayıp sen yapamazsın, sen ne anlarsın gibi saçma diyaloglara giriliyorki? Şüphesiz ki grafikerlik bir meslektir. Ama arkadaşlar, bu mesleğe dair püf noktalar paylaşılmazsa nasıl meslek sahibi de kendi açıklarını görebilirki? Lütfen biraz daha özverili olup, formun icabetlerini yerine getirmek suretiyle, insanların anlayabilecekleri dilden, kendimizin de anladığı kadarıyla yardımcı olmaya gayret gösterelim. Valla yorumları okuyunca şiştim de yazdım bu yorum. İyi vektörler.
Doğru söze ne denir.. Kesinlikle katılıyorum size.. Herkese iyi forumlar dilerim..
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 09-03-2010 #40
Doğru söze ne denir.. Kesinlikle katılıyorum size.. Herkese iyi forumlar dilerim..
Arkdaşım bi üstteki mesajı okumadın sanırım.. Doğru söz falan değil bu.. Arkadaşın atladığı bi kaç yer var. İlla soruyorsan ne denir diye işte bu denir;

Mutlaka ki forumun kuruluş amaçı başında öğreti, paylaşım ve yardımlaşma gelir..

Ancak şunu unutmayınız ki, Bizler elektronik ortam üzerinden ancak yardımcı olabiliriz, olan eğitim veya bilginin üzerine ekleyebiliriz, sıfırdan bir programa hakimiyeti sonra grafik tasarım bilgi ve yeteneğini, sonra malzeme bilgisi, sonra maaliyet hesabını sonrada matbaa tekniklerini burdan öğretmemizi beklemiyorsunuz değil mi? Bahsi geçen çok eski zamanda açılmış olmasına rağmen hala gündemdeki sorun da bu olduğu için cevap verdim...

Bir insana A,B,C harflerini öğretmeden tüm kurallarıyla nasıl roman yazdırmayı hayal edebiliriz..
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
baslamak, başlamak, katalog, yapimina, yapımına, yeni

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
freehand ve phoshop kutu yapımına ihtiyacım war sweetboy--11 Freehand 4 04-01-2012 23:40:40
Yeni yaptıgım Katalog Kapagı Yorum Ve Öneri iyireklam10 Kitap kapağı, broşür, menü vb. 121 26-01-2011 00:25:20
Yeni katalog kapak tasarımım Yatak Örtüsü aomeroglu Kitap kapağı, broşür, menü vb. 8 05-09-2008 16:32:07
Sıfırdan başlamak istiyorum msenel Sonuçlanan İlanlar 1 06-08-2008 08:41:07
Yeni Katalog Çalışması Selimsel Kitap kapağı, broşür, menü vb. 3 01-08-2008 11:50:42

Kapat
Şifremi Unuttum?