Keloğlan Sıtma Savaşı

Edebiyat - Keloğlan Sıtma Savaşı ...

Cevapla
Keloğlan Sıtma Savaşı
Serdar Yıldırım isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Serdar Yıldırım

Eğitimci / Bursa

Standart

Keloğlan Sıtma Savaşı

Alt 16-07-2016 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Eski zamanlarda bir ülkenin padişahının yüz tane çocuğu varmış. Bu çocukların ellisi oğlan, ellisi kızmış. Padişah oğlanlar büyüdükçe onları değişik şehirlere sancak beyi olarak göndermiş. Kızlarını ise, sevdikleri gençlerle evlendirmiş. Sadece biri, evlenmeye yanaşmamış. Bu da padişahın kızlarının en güzeli olan en küçük kızıymış. Bütün taliplerini geri çevirmiş. Çünkü hiç birinde aradığı özellikler yokmuş. Benim evleneceğim erkek mütevazi, cesur, bilgili ve atılgan olmalı diyormuş.

Günün birinde bu ülkede ateşli bir hastalık olan sıtma baş göstermiş. Hastalık kısa sürede yayılmış. Pek çok insan yataklara düşmüş. Ülkenin hekimleri, bilginleri hastalığın çaresini bulamamışlar. Padişah, hastalığı önleyip, hastaları iyileştirene on eşek yükü altın vereceğini bildirmiş. Ayrıca en küçük kızını bu kişiyle evlendireceğini ilan etmiş. Olanlardan haberdar olan Keloğlan anasından izin alıp başkente gitmiş.

Saray bahçesinde padişahın en küçük kızını gören ve onunla konuşan Keloğlan ata binerek dağlarda, ovalarda günlerce yol almış. Şehirlere, köylere giderek hastalarla ve hasta yakını çocuklarla konuşmuş. Hastalar, sivrisinek soktuktan sonra bu hastalığa yakalandıklarını ve sivrisineklerin bataklıkta çoğalıp etrafa yayıldığını anlatmışlar. Birkaç hasta yakını çocuk, Keloğlan'a bataklığı ve buraya suyunu akıtan dereyi göstermiş. Keloğlan derenin akış yönünü değiştirip denize yönlendirerek, bataklığı kurutmayı planlamış. Böylece sivrisineklerin yaşam alanı yok olacakmış. Keloğlan'ın yanındaki çocuklar, komşu şehir ve köylere giderek olaydan diğer çocukların haberdar olmasını sağlamışlar. Keloğlan çağırıyor, gelmelisiniz, demişler. Birkaç gün sonra derenin kenarındaki ovada binlerce çocuk toplanmış. Bu çocuklar, Keloğlan'ın söylediklerini yaparak toprağı kazıp kanal açmışlar ve dereyi denize akıtmışlar.

Suyu kesilen bataklık, sıcak havanın etkisiyle on günde kurumuş. Oralardaki sivrisinek nesli yok olmuş. Keloğlan sivrisinek sokmasıyla ortaya çıkan sıtmanın önünü almış. Sıtmalı hastalara kına kına kabuklarından hazırladığı ilacı içirerek iyileşmelerini sağlamış. Keloğlan padişahın verdiği on eşek yükü altının, bir eşek yükü bana yeter, diyerek dokuzunu çocuklara dağıtmış. Padişahın en küçük kızıyla evlenmiş. Düğün hediyesi olarak verilen sarayda yaşamaya başlamış. Anasını da yanına aldırmış. Üçü birlikte gelecek güzel günlere gülümseyerek bakmışlar. Masalımız da burada bitmiş.


SONSerdar Yıldırım
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

Black1907 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Black1907

Ressam / Yurtdışı

Standart
Alt 17-07-2016 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Aslında resimlemek isterim bu hikayeleri
Bu mesajdan alıntı yap
Serdar Yıldırım isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Serdar Yıldırım

Eğitimci / Bursa

Standart
Alt 25-08-2016 #3
Selamlar,
Hikayelerimi resimleyebilirsiniz. Memnun olurum.Sevgiyle kalın.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Keloğlan Çataltepe Tekfuruna Karşı Serdar Yıldırım Edebiyat 0 20-02-2016 21:03:32
keloğlan vektörel çalışmam legolas02 Deneme Çalışmalar 11 22-07-2011 08:30:50
Seslendirilmiş Keloğlan Masalları delta11 Türkçe ve Dil Bilgisi 0 19-01-2011 21:31:59
Keloğlan ve Karagöz Tiplemesi erkanaltun Vektörel 2 18-08-2008 10:18:09

Kapat
Şifremi Unuttum?