Kenarları Nasıl Eğeriz

3D Studio Max - Kenarları Nasıl Eğeriz ...

Cevapla
Kenarları Nasıl Eğeriz
manifest isimli Üye şimdilik offline konumundadır

manifest

Grafiker / İstanbul

Kenarları Nasıl Eğeriz

Alt 17-03-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar
Ben 3d max'i kurcalamaya yeni başladım. Öğrenmek için internet çok kaynak olmasına rağmen bir çalışmanın ortasında aklıma takılan ufak tefek soruların cevabını bulmam çok zor. Lafın kısası diyeyim hemen sorularıma geçeyim. Yardım eden de sağolsun etmeyen de.

sorum şu:
Kenarları Nasıl Eğeriz

(A) ve (B) deki gibi seçili kenar ve kenarları bombeli şekilde (C) eğebilmek için hangi modifier'ı (komutu) kullanabiliriz. Şekil C'deki bombeyi tek tek vertex ekleyerek yaptım. Başka kolay bir yolu yok mudur?

"Use NURMS Subdivision" seçeneğini seçtiğimde (D) tüm obje yuvarlak hatlara geçiyor. Ama ben sadece seçili kenarlarda kullanmak istiyorum.(?)

Bir sorum da şu. Aynı düzlem üzerinde bulunan iki edge(kenar) nasıl birleştirilip tek hale getirilir?

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

melankolik-z isimli Üye şimdilik offline konumundadır

melankolik-z

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-03-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkür ederim Kenarları Nasıl Eğeriz
Bu mesajdan alıntı yap
manifest isimli Üye şimdilik offline konumundadır

manifest

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 19-03-2008 #3
Arkadaşlar bir cevap gelmedi. Bir mana veremediğim bir teşekkür geldi. Çok basit bir soru ancak insan takıldı mı takılıyor işte. Neyse ben forum arşivinde gereksiz ve cevapsız bir konu olarak yer tutmaması açısından başka bir forumda aynı soruma gelen yanıtları derleyeyim. Derleyeyim diyorum çünkü mevzu hangi teknikte nasıl kullanılması gerektiğine geldi. Aynı soruyu merak eden olursa bir ışık olur en azından.

Bir edge'i eğebilmek için model türleri arasında Patch'i Kullanman yeterlidir. Nesneni (Sağ kliklersen menüde çıkar) Patch´e convert et. Artık her bir köşenin Tangent Handle´ı (Spline´larda ki gibi) olduğunu göreceksin. Kısacası Bir box çiz. Patch'e convert et. Handle alt menüsüne gir. Move Komutunu aktif et. Şimdi herhangi bir noktanın Handle'ının ucundaki yeşil noktayı tut ve konumunu değiştir.İşte istediğin özellik... (mükkemmeldir ama nedense kimse kullanmıyor)

Tangent Handle dediğimiz olay Vertexlerin 4 Halinden 2 sinde karşımıza çıkar. Bezier isimli Matemetikçi Babamızın geliştirdiği Matematik formulü sayesinde Eğrilerin kontrolunu sağlayan bir teğet "Bezier ve Bezier Corner" olarak karşımıza çıkar. Vertex´leri sağ Klik yaptığınız zaman sol-üst menüde Noktaların 4 halini görebilirsiniz. 3 Boyutlu polygonlarda bu sistem yok. Nurbs´de noktaların ağırlıkları devreye giriyor ve de Patch´i Patch yapan (Yama) en önemli özellik 3 boyutlu nesnelerin noktaları Tangent Kolları ile kumanda ediliyor. Aynı Poly modelleme araçlarına sahipsiniz ayrıca.

Özetle Mesh ve Poly modellemede bir kenarı eğimli hale getirmenin yolu vertex eklemekten geçer.
Bu mesajdan alıntı yap
DoyumsuzSevgili isimli Üye şimdilik offline konumundadır

DoyumsuzSevgili

Grafiker / Yalova

Standart
Alt 30-11-2008 #4
vertex kullanmana gerek yok nodifyden ffd 4çarpı4 çarpı 4 çarpı komutu var onu tıkla plıygonu işaretle ve nokta olan kısımlarda seçerek çekiştirebilirsin yanlız front görünüşte yapmanızı tavsiye derim sizin için daha rahat olur kanatındayım başka sormak istediğiniz bir şey olursa mesaj atarsanız sevinirim pek sık gezinmiyorum sayfalarda iyi çalışmalar şimdiden
Bu mesajdan alıntı yap
lodOs isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lodOs

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 01-12-2008 #5
Exented Primitives seçeneğinin altındaki Chamfer Box olarak çizersen vertex ler ile uğraşmana gerek kalmaz. Fillet değeri ile oynayarak istediğin radüs ayarlarını yapabilirsin kenarlarda. En sık kullanıan da budur zaten.

İki edge yi birleştirmek için de Önce parçayı seçip ekrana sağ tıklayark Convert to>>> seçeneğinden parçayı editable poly yapıyorsun. Sonra parça seçili iken modifier bölümüne gel. Parçanı orda seç( seçildiğinde parça ismi sarı yanacaktır) Alt tarafında açılan menüden edge seçeneğini işaretle. birleştirmek istediğin edgelerden birisini seç ve alt tarafta bulunan ATTACH botonuna tıkla. ATTACH butonu sarı yanacaktır.birleştirmek istediğin diğer parçayı tıkla. Sonra ATTACH botonunu tekrar tıklayarak attach komutunu kapat.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
edge, egeriz, kenar eme, kenarlari, nasil, scale

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Corel Draw Dersleri: ''Kenarları katlama'' (Corel Draw) kasta095 Corel Draw Dersleri 26 12-10-2010 13:47:20
dairenin etrafına nesneleri otomatik olarak nasıl nasıl dizerim? angelman_34 Corel Draw 6 24-06-2008 12:42:23
corelde sayfanın sağ ve sol kenarları nasıl eşitlenir cumali12 Corel Draw 6 22-05-2008 12:15:02
LÜtfen Yardim Kare şeklinin kenarları hakkında eylul Corel Draw 7 14-04-2008 09:18:16
nasıl? demideni Karakalem 2 25-02-2008 11:13:55

Kapat
Şifremi Unuttum?