kendi iş yerime logo yaptım nasıl oldu? sorusunun algısı

Graficafe - kendi iş yerime logo yaptım nasıl oldu? sorusunun algısı ...

seruvenist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seruvenist

Grafiker / Konya

Dosya18

Alt 12-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

"Kendi iş yerime logo yaptım nasıl oldu" sorusunu nedense normal karşılıyoruz. Hâlbuki bana hiç normal gelmiyor. Çünkü bu soruyu soranlar ya internet kafe sahibi oluyor ya bir market sahibi ya da bunun gibi bir sektörün sahibi. Peki bu insanlar kendi iş yerlerine nasıl logo yapıyorlar. Bizim mesleğimiz madem herkesin yapabildiği bir meslek neden bu işi yapmak için diretiyoruz? Bu işin bu hale gelmesinin nedeni ne acaba? Ya da şöyle sorayım. Böyle bir soruyu küfür gibi algılamamamızın nedeni ne? Bence nedeni bizde kendi işimizin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Hiç logo niteliği taşımayan şeylere iyi niyet diye logolara yapılabilecek yorumlar yapabiliyoruz. Çünkü grafik tasarım dersi almadık. Tasarımda dikkat edilecekleri bilmiyoruz. Çalışma ölçütlerini bilmiyoruz. Bu yüzden olsa gerek ki iki süslü şekle logo diye yorum yapabiliyoruz.

Kendi iş yerime logo yaptım mantalitesi devam ettikçe bu sektör değer kaybetmeye devam edecek. Bizde bu mantaliteyi hala iyi algılayıp bu çalışmalara logo sıfatı yükleyerek yorum yapmaya devam edeceğiz.

Kimse bu yazımı kişisel olarak algılayıp savunma mekanizması ile yorum yapmasın lütfen. Yorumlarınız daha çok neler yapılabileceği yönünde olursa sevinirim. Ya da sizlerin gördüğü başka sıkıntılar yönünde. Herkese teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

elkor84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

elkor84

Grafiker / Ankara

Alt 12-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çünkü,insanların çoğu tasarımın ne demek olduğunu bile bilmiyor.bir daire içine firmanın baş harflerini koyarak logo hazırlayabileceklerini sanıyorlar.onlara göre bu iş bu kadar basit ve grafikere ödenen para gereksiz.bende word programında birkaç resimle yazıyı yanyana koyar,wordartı kullanarak yazılara şekil veririm olur biter,tasarımcı çok farklı birşeymi yapacak sanki mantığıyla düşündükleri ve bu işi bu kadar basite indirgeyip küçümsedikleri için böyle oluyor.bence önce insanların birbirinin mesleğine saygı göstermesi ve işi uzmanına bırakmayı bilmesi lazım.herkesin her işi yapabilmesi gibi birşey mümkün değil maalesef.nasıl ki iki tıp ansiklopedisi okuyan doktor olduğunu iddia edemiyor ve ameliyat yapamıyorsa,bizim mesleğimizde de bir daire içine iki harf koyan logo yaptım,tasarım yaptım diyerek işimizi gölgelemesin.her işin bir uzmanı var ve lütfen herkes gereken yerde işi ehline bıraksın.
Bu mesajdan alıntı yap
srknyzc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

srknyzc

Grafiker / Düzce

Alt 12-09-2008 #3
süpersiniz ya teşekkür ederim sizlere
Bu mesajdan alıntı yap
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-09-2008 #4
Mesele eğer kendi işini yapmamaksa ne yazıktır sadece grafikerlik için değil birçok sektör için geçerli bu.
Reklam şirketi sahibiyken birden grafik programlarına merak salan ve kendini bir süre sonra grafiker olarak adlandıranlar ile kenarda biraz maddi birikimi olan ve kendine bir ortak bulduktan sonra inşaat sektörüne el atarak müteahhitliğe niyetlenenler aynı sonuca götürüyor bizi.
"Herkes yapıyor bende yapabilirim"
Zaten bu mantık bütün iş sektörlerinin temel sıkıntılarından biri değil midir?
Kimse üstüne alınmasın arkadaşlar.İstisnalar herzaman olduğu kaideyi bozmazlar.
Bu mesajdan alıntı yap
ZUCKER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZUCKER

Grafiker / Samsun

Alt 16-09-2008 #5
sana bu konuda katılmamak elde deil serüvenist...ben bu işte daha çok yeniyim ve hiçbi zaman iddiam olmadı..bu sitede bana bu anlamda çok şeyler kattı...güzel olana güzel demek bazen zor gelirken, kötü olan bi çalışmaya sırf arkadaş hatrına iyi daha iyi olabilir deniliyo...her tasarım iyide olsa kötüde olsa eleştriyi hakediyo ama gerçekten faydası olacaksa yapılmalı...bu siteden öğrenilecek çok şey var aslında...almasını bilmek önemli olan yada ne kadarını almak istediğin...benim bakış açım her çalışmaya bakar ama her çalışmaya yorum yapmaz...bu çok kötü olduğu için değil elbet...kötü olanı benden daha iyi anlatan biri olabileceği içindir...yapılan her işte tabiki emek vardır ama iki harfi alıp logo yapmak...yada dediğin gibi dairenin ortasına bi harf yerleştirmekten ibaret değil logo yapmak...ben denedim bi kaç kere ve pişmanoldum..iş değil sadece ölçmek istedim belkide...ama bu kadar kolay olmamalı...kurumsallığı ifade etmenin en büyük yoludur logo ve profesyonel ellerde yapılmalı...neyse bende baya doluymuşum bu konuda...teşekkür etmek lazım bu konuya el attığın için teşekkürler...umarım okuyanlarda aynı fikirde olur ve herkes kendi yağında kavrulur...almasını bilene burası çok faydalı ama sadece bla bla yapmak için gelenler bu soruyu hep soracaktır...sağolasın arkadaşım...iyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
seruvenist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seruvenist

Grafiker / Konya

Alt 16-09-2008 #6
Mesele eğer kendi işini yapmamaksa ne yazıktır sadece grafikerlik için değil birçok sektör için geçerli bu.
Reklam şirketi sahibiyken birden grafik programlarına merak salan ve kendini bir süre sonra grafiker olarak adlandıranlar ile kenarda biraz maddi birikimi olan ve kendine bir ortak bulduktan sonra inşaat sektörüne el atarak müteahhitliğe niyetlenenler aynı sonuca götürüyor bizi.
"Herkes yapıyor bende yapabilirim"
Zaten bu mantık bütün iş sektörlerinin temel sıkıntılarından biri değil midir?
Kimse üstüne alınmasın arkadaşlar.İstisnalar herzaman olduğu kaideyi bozmazlar.

demek istediğim tam anlayamadınız sanırım. benim dert ettiğim bizim işimizi başkasının yapması değil. yada başkalarının işlerini alakasız kişilerin yapması değil. varsın olsun adam yetenekliyse gelsin paşa paşa ben bu işi yapacam desin kendini bu işe versin iyisi olmaya çalışsın amenna. benim dert yandığım şu. adamın marketi var logoya ihtiyacı var oturup kendine logo yapabiliyor. bu ilginç değilmi. biz bu adamlara bide burda yorum yapıyoruz grafiker diye karşımıza alıp. yani bu işi temelli yapmayacak. kendi işine bir logo yapıyor sadece. bende diyorum madem bu işi herkes kendi için yapabiliyor neden biz bu işi yapıyoruz?
Bu mesajdan alıntı yap
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-09-2008 #7
"neden bu işi yapıyoruz?"
Bu soruya eminim herkesin vereceği makul bir cevabı vardır ama sizi bunu sorgulamaya iten neden herneyse sonuçta bu sektörün en başlıca sorunu.
Bir düşünün bir çalışma yapıyorsunuz.Size göre ve bu işi bilen birçok kişiye göre iyi,başarılı bir çalışma yaptınız.Müşteriye sundunuz,olumlu ya da olumsuz bir tepki bekliyorsunuz ve o cevap D şıkkı.Hiçbiri.Müşteriye nedenini sormaya bile gerek yok.Çünkü nedenini oda gerçek manasıyla,bütün teknik hataları ya da çalışmanın amacına uygunluğu noktasıyla tam olarak bilse yaptığı işi bırakıp grafiker olacak.Gelişmeey açık her sektörün başında da bir derdi olacak.Bu sektörün ki bence ne istediğini bilmeyen müşteriler.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
algısı, kendi, logo, nasıl, oldu, sorusunun, yaptım, yerime