kendimi bildim bileli?

Graficafe - kendimi bildim bileli? ...

kendimi bildim bileli?
cesurmeneli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cesurmeneli

Grafiker / İzmir

kendimi bildim bileli?

Alt 30-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kendimi bildim bileli deriz ya hani,
ama o kendimizi bildiğimiz an; bilinçli olarak hayattaki ilk anlarımızdır.

O ana dair hatırlayabildiğin ilk şey nedir?

Ben bunu hep merak etmişimdir insanlarda.
Ben 2 yaşımdaki bir anımı anlattığımda, hadi canım sende, 2 yaşını nasıl hatırlıyorsun diye tepki almışımdır ne yazık ki. Aslında o kişi 2 yaşını hatırlayamadığı için benim hatırlamam mantıkdışıdır ona...

Arkadaşlar tekrar soruyorum kendinizi bildiğiniz ana gidin, yaşınızı ve hatırladığınızı söyleyin..

Bakalım ben mantık dışımıyım?
Benim gibi bir kaç kişi mi var mantık dışı anıları olan?
Yoksa mantıkdışı bir toplummuyuz? kendimi bildim bileli?

Anım:

Sıcak bir yaz akşamı, bahçe kapısı açılıyor gıcırtılarla... Ve ben sesi duyunca evin kapısını açmak için kapıya doğru koşuyorum. Çizgili bir tişörtüm var ustumde, birde beyaz kısa pantolonum, ayakkabılarım ise bezden ve 85 model...
kapıyı aralayıp merdivenlere doğru baktığımda beliren annem ve kucağında bir battaniyeye sarılı ay parçası bir bebek.(gerçi şimdi ayı parçası kendimi bildim bileli? ) kapıya doğru geliyor...

2 yaşındayım, kardeşim yeni doğmuş ve annem hastaneden eve kardeşimi getiriyormuş meğer...
Ama ben şöyle diyorum ev halkına : Koşun annem eve hastaneden bi çocuk getirdi !!!

hala gözlerimde canlanıyor kendimi bildim bileli?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Alt 30-08-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Şahsi fikrim dediginiz şeyin mümkün olmayacağıdır !
Anılar hayal meyel hatırlanır; ancak bilinç altına yerleşmişse eğer sadece akla gelir veya anımsanır. Örnek:2 yaşındaki bir çocuk gözleri önünde unutlmuyacak bir kaza yaşamışsa bu olayı 20 yaşında dahi gözleri önünde canlandırır ama hafızasına alamaz, anımsadıgı tek şey 1-2 fotoğraf kareden ibarettir. Unutmayınki bir sn' lik bir video yaklaşık 24 KARE den oluşur ve bunların hafızada ANI olarak kalması için en az 24 kareye ihtiyaç vardır kendimi bildim bileli? Veya o olayı yaşadıktan sonra sürekli o olayı hatırlatıcı birşeyler olmuş ve beyinde güncelleştirilmişse o sadece anımsanır, hatırlanmaz ve ANI olarak hafızada kalmaz...

Görme ve konuşma yeteneğini oluşturan beyin sistemleri çok erken dönemlerde şekillenmektedir. (ilk 8 ay) Araştırmalar bebeğin doğumundan hemen sonraki erken dönemlerden başlamak üzere gördüğü ve duyduğu tüm olayların ileriki dönemlerde kendi görüş ve konuşma yetenekleri üzerinde derin bir etki bıraktığını ve şekillendirdiğini göstermektedir.

Öğrenme yeteneği 3-10 yasları arasında en üst seviyelere ulaşır ancak ömür boyu devam eder.

10-18 ay arasında bebeğin duyguları gelişmektedir. Duygular uzun vadeli bellek ile yakından ilişkilidir.

Bu mümkün değil yani, sayın cesurmeneli...
Bu mesajdan alıntı yap

cesurmeneli

Grafiker / İzmir

Alt 30-08-2009 #3
sevgili blueden

peki size göre ben mantıkdışıyım. kendimi bildim bileli?

aslında gördüğüm 24 kare değil olayın ta kendisidir.

benim gördüğüm fotonları resimden yansıdığının iddasına kalkışmayın lutfen..

işin felsefesine girersek içinden çıkamayız;

bilim, bir okun yayından çıktığı andan itibaren her seferinde yolun yarısını alacağını ve

her iki nokta aralığında sonsuz sayıda uzunluk veya nokta varsa mantık olarak o okun

hiçbirzaman hedefe ulaşamayacığını öngrür. ama pratikte iş böyle değildir. ok yaydan

çıktımı bir kere hedefe varır. işin çinden çıkamayan bilimbuna xenon paradoksu der. bir

başka misal einstein teoremine göre ışık hızına yakın bir hızda en yakın galaksiye gidip

geldiğinde kendi gidiş anını yakalayabilirsin..(hani hızlandıkça zamana yavaşlar teorisi)

fakat yakaladın diyelim kendini öldürürsen ne olacak sorusunu sormuşlar ve ''x eşit değil x''

çıkmış yani paradoks olmuş. zaman ve mekan kavramının izahına kalkışan, ruhun iç

kimyasını çözmeye çalışan bilim adamları mantık dalında paradoks deryalarında

boğulmuşlar.

böyle bir kaotik varsayımları 2x2=4 gibi netliğe kavuşturmanız pek hızlı verilmiş bir cevap

niteliğinde değerlendiriyorum...

yani işin içinde iş var bayağı. biz buradan içindeki işi çözmeyi bırakalım lutfen...

size sorayım cevap verin lutfen..

sizin hatırladığınız nedir?
Bu mesajdan alıntı yap
kopukhasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kopukhasan

Hiç Biri / Antalya

Alt 31-08-2009 #4
Kendimi bildim bileli deriz ya hani,
ama o kendimizi bildiğimiz an; bilinçli olarak hayattaki ilk anlarımızdır.

O ana dair hatırlayabildiğin ilk şey nedir?

Ben bunu hep merak etmişimdir insanlarda.
Ben 2 yaşımdaki bir anımı anlattığımda, hadi canım sende, 2 yaşını nasıl hatırlıyorsun diye tepki almışımdır ne yazık ki. Aslında o kişi 2 yaşını hatırlayamadığı için benim hatırlamam mantıkdışıdır ona...

Arkadaşlar tekrar soruyorum kendinizi bildiğiniz ana gidin, yaşınızı ve hatırladığınızı söyleyin..

Bakalım ben mantık dışımıyım?
Benim gibi bir kaç kişi mi var mantık dışı anıları olan?
Yoksa mantıkdışı bir toplummuyuz? kendimi bildim bileli?

Anım:

Sıcak bir yaz akşamı, bahçe kapısı açılıyor gıcırtılarla... Ve ben sesi duyunca evin kapısını açmak için kapıya doğru koşuyorum. Çizgili bir tişörtüm var ustumde, birde beyaz kısa pantolonum, ayakkabılarım ise bezden ve 85 model...
kapıyı aralayıp merdivenlere doğru baktığımda beliren annem ve kucağında bir battaniyeye sarılı ay parçası bir bebek.(gerçi şimdi ayı parçası kendimi bildim bileli? ) kapıya doğru geliyor...

2 yaşındayım, kardeşim yeni doğmuş ve annem hastaneden eve kardeşimi getiriyormuş meğer...
Ama ben şöyle diyorum ev halkına : Koşun annem eve hastaneden bi çocuk getirdi !!!

hala gözlerimde canlanıyor kendimi bildim bileli?
çok ilginç gerçekten kendimi bildim bileli?

ben de köydeki evimize babamın bir gece çekyat getirdiğini hatırlıyorum
camdan izlemiştim getirdikleri aracı bu anım 3 yaşımda felan
3 yaşımdayken hatırladığım birkaç şey daha var ama en eskileri bunlar daha eskisi yok
Bu mesajdan alıntı yap

blueden

Hiç Biri / Konya

Alt 31-08-2009 #5
sevgili blueden

peki size göre ben mantıkdışıyım. kendimi bildim bileli?

aslında gördüğüm 24 kare değil olayın ta kendisidir.

benim gördüğüm fotonları resimden yansıdığının iddasına kalkışmayın lutfen..

işin felsefesine girersek içinden çıkamayız;

bilim, bir okun yayından çıktığı andan itibaren her seferinde yolun yarısını alacağını ve

her iki nokta aralığında sonsuz sayıda uzunluk veya nokta varsa mantık olarak o okun

hiçbirzaman hedefe ulaşamayacığını öngrür. ama pratikte iş böyle değildir. ok yaydan

çıktımı bir kere hedefe varır. işin çinden çıkamayan bilimbuna xenon paradoksu der. bir

başka misal einstein teoremine göre ışık hızına yakın bir hızda en yakın galaksiye gidip

geldiğinde kendi gidiş anını yakalayabilirsin..(hani hızlandıkça zamana yavaşlar teorisi)

fakat yakaladın diyelim kendini öldürürsen ne olacak sorusunu sormuşlar ve ''x eşit değil x''

çıkmış yani paradoks olmuş. zaman ve mekan kavramının izahına kalkışan, ruhun iç

kimyasını çözmeye çalışan bilim adamları mantık dalında paradoks deryalarında

boğulmuşlar.

böyle bir kaotik varsayımları 2x2=4 gibi netliğe kavuşturmanız pek hızlı verilmiş bir cevap

niteliğinde değerlendiriyorum...

yani işin içinde iş var bayağı. biz buradan içindeki işi çözmeyi bırakalım lutfen...

size sorayım cevap verin lutfen..

sizin hatırladığınız nedir?
Sevgili cesurmeneli,

"işin felsefesine girersek içinden çıkamayız;"

Felsefe zaten bunun için var, ama biz felsefe yapmıyoruz bilimsel bir gerçeği tartışıyoruz =) Siz gidip konuyla uzaktan yakından alakası olmayan bilimsel konulara giriyorsunuz...

Konu ile alakasız teorem ve ispatları kanıt olarak göstermeyin, çocuk psikolojisi ve bilimsel bir kanıt sunun madem.

Benim hatırladıgım nedir? 3 yaşında arkadaşlarımla parkte oynamam, ama nasıl biliyormusunuz, ANI olarak değil...sadece ANImsama kendimi bildim bileli? Hafızaya alma ve hatırlama evresi 3 yaşında başlar...
Gelişim ve yaşam evresi var ve bu belirli yaş-çevreye göre değişim, gelişim gösterir, oluşturulan kurgu; kurdugu paradoks dan ibarettir sadece...

Neyse kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap

cesurmeneli

Grafiker / İzmir

Alt 31-08-2009 #6
yani hafızana bir şey gelmiyor diye bu kadar hocalık yapılırkendimi bildim bileli?
hemde piskolji,felsefe, çocuk sağlığı vs. her alanda

senin anlamadığın konu varmı deniz?

siyah rengi seviyormuşun madem öyle,
sana sevdiğin bir şeyle veda edeyimde
uğraşma benle. tatlıya bağlıyalım bu işi.

bu attaki zerafeti sana gönderiyorum...

kendimi bildim bileli?

bu arada ayda yılda bir samimi bişey yazalım dedik konuyu berbat ettin!!!!
Bu mesajdan alıntı yap

blueden

Hiç Biri / Konya

Alt 31-08-2009 #7
Tek anlamadığım konu sizin gibi konuyu dağıtma lütfü gösterip sonra zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışan insanlar...

Konumuzla süper alakası var yani, tebrik ederim...
Fotoğraf içinde teşekkürler çok naziksiniz... Kimseyle uğraştıgım yok, konu ile ilgili düşüncelerimi söylüyorum görüyorum ki yorum ve eleştiri kaldıramıyorsunuz, neyse siz isteyin yapmam...

Yazmıyacağım dedimde, "bu arada ayda yılda bir samimi bişey yazalım dedik konuyu berbat ettin!!!!" bu cümleniz sizi çok güzel ifade etti yani teşekkür ederim, söylenecek söz bırakmadı...
Çok KİBARSINIZ, ÇOK...!
Bu mesajdan alıntı yap

cesurmeneli

Grafiker / İzmir

Alt 31-08-2009 #8
tamam da sal bizi
Bu mesajdan alıntı yap
kopukhasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kopukhasan

Hiç Biri / Antalya

Alt 31-08-2009 #9
Tek anlamadığım konu sizin gibi konuyu dağıtma lütfü gösterip sonra zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışan insanlar...

Konumuzla süper alakası var yani, tebrik ederim...
Fotoğraf içinde teşekkürler çok naziksiniz... Kimseyle uğraştıgım yok, konu ile ilgili düşüncelerimi söylüyorum görüyorum ki yorum ve eleştiri kaldıramıyorsunuz, neyse siz isteyin yapmam...

Yazmıyacağım dedimde, "bu arada ayda yılda bir samimi bişey yazalım dedik konuyu berbat ettin!!!!" bu cümleniz sizi çok güzel ifade etti yani teşekkür ederim, söylenecek söz bırakmadı...
Çok KİBARSINIZ, ÇOK...!
bu kadar mesajı olan bu kadar tecrübe puanı olan
hemen hemen her konuda uyarı yapma lüksünü kendinde bulan
bir üyenin bu şekilde ikili diyologların forumda yasak olduğunu bilmemesi tuhaf

ben sizin şu kelimelerinize bir yanıt vermek istiyorum

"...konu ile ilgili düşüncelerimi söylüyorum görüyorum ki yorum ve eleştiri kaldıramıyorsunuz..."

bu cümlenize ters düşen birçok eyleminiz oldu örneklerini sıralamaya gerek yok sanırım
Bu mesajdan alıntı yap
filizdmr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

filizdmr

Ressam / Kocaeli

Alt 31-08-2009 #10
nezaketi senmi bana öğreteceksin. kibariyenin eskişehir versiyonumusun sen.
benden değil forumun yakasından düşte forum rahatlasın, yaratıcı fikirler yol bulsun. bu karamsarlığınla, ukela tavırlarınla bide 40 yaşında edalarınla herkese meslekten nefret etmek için bahane veriyorsun. turkiyede bu mesleğin ilerleyememesinin sebebi sen ve senin gibiler.
ama yakında ab uyum taslağı paketinde hukumet sana bi tedbir alacak.
seni kara adaya göndersinler bence bu kara sevgisi karamsarlığın ışımasıdır.
önce mum ol bi kendini ışıt daha sonra etrafını aydınlatmaya çalış.
bacak kadar yaşınla buyuklerine hayat adına not verme....!!!

ahmet kayanın birazdan kudurur deniz şarkısını dinliyorum
kendimi bildim bileli?Dkendimi bildim bileli?
Sayın cesurmeneli nezaket kelimesini kimse kimseye öğretme amacında değil ama sizin konuşma biçiminiz nezaket dışında kalıyor,forumun yakasından düşmesi gibi bir isteğiniz var neden sizmi karar vericeksiniz,yaratıcı fikirler herzaman forum içinde mevcut yol kesende yok daha çok bilgilendiren var.
Düşündünüz mü hiç bu şekilde sizin konuşma şeklinizde olan bir insan Türkiyeye ve bu foruma neler kazandırabilir yada götürebilir..
Mum ol diyorsunuz ışık saç ,peki siz niye bu yaşınızda öfke saçıp bu yaşınıza yakışmayan hakaretlerde bulunuyorsunuz,akıl yaşta değil, baştadır bunu hayata bakarsanız çoğu yerde ispatını görebilirisniz

ahmet kayanın birazdan kudurur deniz şarkısını dinliyorum..

Bu sözünüzle hani küçük çocuklar birbirlerini kışkırmak için laf atarlarya nedense onu hatırlattı bana ..

Konu açtıysanız her yoruma açık olmalısınız sinirlenip hakaret etmeye değil saygılar diyorum bu konuşma biçimi içinde daha fazla muhattap olmak istemiyorum iyi geceler saygılar...

bu kadar mesajı olan bu kadar tecrübe puanı olan
hemen hemen her konuda uyarı yapma lüksünü kendinde bulan
bir üyenin bu şekilde ikili diyologların forumda yasak olduğunu bilmemesi tuhaf

ben sizin şu kelimelerinize bir yanıt vermek istiyorum

"...konu ile ilgili düşüncelerimi söylüyorum görüyorum ki yorum ve eleştiri kaldıramıyorsunuz..."

bu cümlenize ters düşen birçok eyleminiz oldu örneklerini sıralamaya gerek yok sanırım
Hasan bey her konuya , uyarı yapma lüksü herkesde var aynı sizin eleştrileriniz uyarılarınız ve her tartışma konusunun içinde her zaman denk gelmeniz yer almanız gibi saygılar iyi geceler...

ben ''sen ve senin gibiler'' dedim. fakat bu kavramın içine maalesef bu deniz fanatiği tavırlarıyla dahil oluyorsunuz. adım gibi biliyorumki kendisinin yuzu yok yazmaya, sizi buraya yönlendirdi. özel uyesiniz diye foruma reislik yapmayın. bu kesinlikle her forum kullanıcısının olması gereken sorumluluktan çok uzak bir tutum. birde yaşasınki içimdeki çocuğu 26 lı yaşlarımda koruyabiliyorum. kendimi bildim bileli?
söyledim yukarıda bırakın bu 40 yaşındaki edaları!

birde siz kimsiniz kuzum seninle bu saatten sonra muhatap olmak istemiyorum diyorsunuz.
konuya dışardan karışan sizsiniz. bu ne ukelalık...!!![/
Dikkat ederseniz ben sizin konuşma biçiminize takıldım hakaretlerinize, deniz fanatiği ne demek ünlü birimiki fanatik olalım ,muhattap olmamak yüzü yok olmamak değildir,kimse kimseyi yönlendirmedi ,biz reislik yapmıyoruz ama siz hakaret boyutunu aşıyorsunuz , hakaret etmeyiniz hakaret etmeseydiniz sözümüz yoktu biraz önce karşınızdaki kişiye bacak kadar çocuk diyordunuz şimdi kendiniz çocuk olmayı seçtiniz oda güzel kendimi bildim bileli?

Ben kimmiyim forumun herhangi bir üyesiyim neden bu konuya 3 kişiden başka üye yorum yazamazmı ?yazabilir ...

[COLOR="Red"]bu mesajdan sonra tartışma ve hakaretler devam etmesin çünkü o seviyeye düşmemek en iyisi kendi kendinize yazmış olacaksınız ...iyi forumlar[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları