Kesim çizgileri

Illustrator - Kesim çizgileri ...

Kesim çizgileri
osm.dmr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

osm.dmr

Grafiker / İstanbul

Kesim çizgileri

Alt 14-04-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Slm arkadaslar illustrator'da kesim çizgilerini nasıl tanımlıyoruz ki baskıda çıkmasınlar yardımcı olursanız sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 14-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
sorunuz açık değil. anlayamadım açıkçası ama
sadece illustrator da değil genel olarak kesim ve kırım çizgilerine kros denir.
küçük kılavuz çizgileridir.
öğrenmek istediğiniz nedir?

...geldi krosları koymaya...

Kesim çizgileri Kesim çizgileri

Kros Nedir?
Kros, net ölçümüzün kesim yerlerini belirlemek için, tam kesim noktalarına koyduğumuz minik, yardımcı kesim veya kırım çizgileridir. Örnek çalışmamız 4 renkli olduğu için kroslara registration yani C:100 M:100 Y:100 K:100 değerleri verdik. (örn. mavi ve siyahtan oluşan 2 renkli bir işimiz olsaydı, kroslara C:100 M:0 Y:0 K:100 değerleri vermemiz gerekecekti.) Krosların yüksekliği için 5 mm yeterlidir. Kros kalınlığı ise (çizgi kalınlığı) hairline (0,25-0,3 pt gibi) olmalıdır.
Bu mesajdan alıntı yap

osm.dmr

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2008 #3
registration ı soruyodum tşkr ederim. cros çizgileri baskıda çıkmayan çizgilerdir ve ben bunları nasıl tanımlayacağımı bilmiyodum sanırım anladım. 4 Renk çalıştığımız zaman C = 100, M = 100, Y = 100 ve K = 100 değerlerini girdiğim zaman cros çizgisini halletmiş oluyorum sanırım. Doğrumu anladım ?

tmm buldum ya çok basitmiş Kesim çizgileri renk paletinden hallediliyomuş. vaktini aldım kusura bakma
Bu mesajdan alıntı yap
ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(52)

Hiç Biri

Alt 14-04-2008 #4
Evet osm.dmr doğru anlamışsınız hande demir'in verdiği bilgiye ek olarak şunu ekleyebilirim;

Dökümanınızı kaç renk çalışırsanız çalışın kros çizgilerinizi registration verdiğinizde otomatik olarak tüm renklerde çıkacaktır. iki renk, üç renk, 5 renk ya da 7 renk hiç farketmez.

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap

osm.dmr

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2008 #5
Evet osm.dmr doğru anlamışsınız hande demir'in verdiği bilgiye ek olarak şunu ekleyebilirim;

Dökümanınızı kaç renk çalışırsanız çalışın kros çizgilerinizi registration verdiğinizde otomatik olarak tüm renklerde çıkacaktır. iki renk, üç renk, 5 renk ya da 7 renk hiç farketmez.

Saygılarımla
Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 14-04-2008 #6
evet kroslarda hep registration kullanmayı alışkanlık edinin. konuyla ilgili yine ufuk dural'ın başka yazısından önemli bilgileri eklemek isterim.

Kroslarımıza renk verirken renk paletinden registration seçersek, tasarımımız iki renkte olsa, yedi renk te olsa tüm renklere otomatik olarak krosları atayacaktır..

Ayrıca; Kroslarımız sadece kesim ve kırım için bir belirteç değildir..Başka bir görevide baskı sırasında operatöre işin ayarlı basılmasında takip kolaylığı sağlar..

Saygılarımla
registration ı soruyodum tşkr ederim. cros çizgileri baskıda çıkmayan çizgilerdir ve ben bunları nasıl tanımlayacağımı bilmiyodum sanırım anladım. 4 Renk çalıştığımız zaman C = 100, M = 100, Y = 100 ve K = 100 değerlerini girdiğim zaman cros çizgisini halletmiş oluyorum sanırım. Doğrumu anladım ?

tmm buldum ya çok basitmiş Kesim çizgileri renk paletinden hallediliyomuş. vaktini aldım kusura bakma
birşeyi yanlış anlamanızdan endişe ettim tekrar okuyunca.
Baskıda çıkmayan renklerdir demişsiniz??? baskıda bu renkler çıkar.
Sakın baskı alanı içine bu renklerde çizgi bırakmayın. Baskı alanı dışında yukarıdaki görseldeki gibi konulur kroslar. birde şu konuyu inceleyin lütfen.
Montaj Hazırlığının Püf Noktaları!!!
Bu mesajdan alıntı yap

osm.dmr

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2008 #7
bir kez daha teşekkürü borç bilirim Kesim çizgileri
Bu mesajdan alıntı yap
hacoo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hacoo(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 18-05-2010 #8
photoshopta cros nasıl yaparım
Bu mesajdan alıntı yap
Bora ELMAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bora ELMAS(34)

Grafiker / İzmir

Alt 20-05-2010 #9
Pen ile çizdiğiniz çizgi renginizi CMYK renk paletinde değerlerini %100 yaparsanız kros elde etmiş olursunuz.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
çizgileri, kesim