Kim Kimdir?

Anketler - Kim Kimdir? Sponsorlu Bağlantılar http://www.grafikerler.net/muhtesem-...er-t21490.html isimli sayfada, shedesing; arkadasım cızımler guzel de sızın de pek cok ınsan gıbı ayırt edemedıgınız bır konu var.. bızler grafıkerız.. bunları çizen vatandaslar ise illüstratör.. bız profesyonel ...

Anketimiz: Ben,
Grafikerim 157 81,35%
Illustratorum 4 2,07%
Operatorüm 15 7,77%
Art direktörüm 10 5,18%
Fotoğrafçıyım 7 3,63%
Katılımcı sayısı: 193. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Kim Kimdir?
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Kim Kimdir?

Alt 21-07-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Muhteşem Örnekler

isimli sayfada,
shedesing;
arkadasım cızımler guzel de sızın de pek cok ınsan gıbı ayırt edemedıgınız bır konu var..
bızler grafıkerız.. bunları çizen vatandaslar ise illüstratör.. bız profesyonel tasarım yaparız onlar profesyonel cızım..
onlar cızer bız onların cızdıklerını tasarımlarımıza gorsel olarak kullanırız..
ve ısrarla söyluyorum;

"BEN GRAFIKERIM"

Biçiminde yazmış....

Bende bu yazıya dayanarak yeni bir sayfa açmak istedim.
Ben, shedesing gibi düşünümüyorum.
Grafikerlik, desen çizmek ve temel sanat eğitimi ile başlayan bir süreçten geçtikten sonra edinilebilen bir meslek. Bizler birer çizer olarak mezun oluyoruz. Ben çizmeyen yeni nesil tasarımcıların ben grafikerim, çizebilen ise, ilustrator deyip, işin içinde akıllıca sıyrıldını düşünüyorum. Peki o zaman elindeki malzemeyi (clip art gibi) değerlendirip var eden kim? Bana göre operator?
Tasarım yapmak için önce, beyaz bir kağıda ve bir kurşun kalem ihtiyaç vardır. Bir amblem yada logo çalışması için, önce çizmek gerekiyor... Burada çizim isteğinin, ölçüleri sözkonusu olabilir. Elbette bir elmayı detayleri ile boyayarak çizmek ilustrasyondur. Fakat birde bu elmanın grafiksel bir anlatımı vardır. (grafik; en az nokta ile var olani anlatabilmektir) Grafiksel anlatımı başarı ile çizen ancak grafikerdir. (pitogram gibi) Fakat detaylı çizimi çizemeyen stize etmeyi (grafiksel anlatıma dönüştürmeyi) başaramaz.Temel sanat eğitimi dersinde öğretilen özde budur.
shedesing, bize haksızlık etmeyin bizler birçok insan bunu ayırt edemez lafı acıkcası dokunaklı birşey. Bunu ötesinde, kocaman bir yanlışın bir topuluma oturtulması gibi birşeyKim Kimdir?
Amacım aşağıda, bir kavga, polimik çıkartmak degil. Doğru bildigim ve doğruluğuna inandığım ve yıllar boyunca öğretmenlerimden, ustalarımdan öğrendiklerimden ibarettir.
Ben, grafikerim, ilistratorüm yada operatorum tatışmasını; medeni, saygılı, sağduyulu olarak başlatmak istiyorum. (başka sayfaları lütfen tekrarlamiyalim) Amacım ise, grafiker adayı olan kişelerin nereye adım attıklarını, burada yazdıklarımız sayesinde idrak edebilmeleri olacaktır.

Ben grafikerim, Herhangi bir şirketin bir grup işi önüme geldiginde, görevim kurumsal yapiyi hazirlamaksa, müşterimin iş alanını incelemekle işe başlarım. Örneğin, müşterim bal üreticisi, (tasarım fikrimi oluşturduktan sonra)* ari ve bal çizmek ilk işimdir benim. Çizimlerimle kurumsal yapının bütün tasarımlarını tamamlarım. Bu site dahil olmak (paylaşan herkezi kutluyorum) üzere bir ton clip art var niçin kulanmiyorum? Orjinal degil. İki gün sonra müşterim bana geri döner "A" firmasininda arısı bunun aynısı, nasıl oldu Nüket hanım der? Budurumda ben müşterimden aldigim parayi hak etmemiş olmazmıyım? Clip artı ne zaman kullanırım. Tasarımında ikinci yada üçüncü derceye düşmüş aşamalarda. Örneğin, bal kavanozunun üzerindeki gerekli pigtoramlarda...yada geri planda olmak üzere, kalolog sayfamın kenarlarımı süslemek çin basit desenler kullanabilirim. Ama bal yiyen bir çocuk gerektiginde, gene fotoğraf çekmek yada çizmek durumundayım. (yada müşteri onayı ile görsel satın alıp kullanabilirim)

Sonraki aşamada belki,
Sanat yönetmeni kimdir? Fotoğrafçı ile grafik arasındaki ilişki nedir? Biçiminde ilerleyebiliriz..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

SHGİPTAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SHGİPTAR

Grafiker / İstanbul

Alt 21-07-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Açtığınız güzel konuya bende şöyle katılmak istiyorum
Bende bir grafikerim derim ve önüme gelen kendime ait olmayan çalışmaları paylaşabilirim sizlerle
Bugüne kadar bir sürü konuya yazdım, konu açtım ama kendime ait olmadıkları için hiçbir görseli yayınlamadım
Bilgilerimi doğru eleştiri yönünde kullanmaya çalışıyorum

Ben bir Operatörüm
Bu mesajdan alıntı yap
Freelens isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Freelens

Grafiker / Yurtdışı

Alt 22-07-2008 #3
Egitim sart. Buaraya kadar anliyorum. Burdan sonrası kopuyorum.
Alayli mektepli tartismasina giriyor. Meslekleri karistırıyoruz gıbıme gelıyor.
Netleselim.
Okumuslar kızıyor bunca yıl bosunamı okuduk. Hem ben ciziyorum. Alaylı cizemiyor.
Alaylı bagırıyor sevsinler cizgini okul bıtırdıkten sonra gelip benım tornadan geciyon
Bana abı dedigin gunleri ne cabuk unuttuna getırtıyor.
Okullu bagiriyor, kımden asırdın.
Alaylı yanıtlıyor asırma demezler ona esınlenme derler.
Buna benzer sohbetler uzayıp gıdıyor.
Yasar Kemal once edebıyat okusaydı, sonramı roman yazsaydı dıyen alaycılar cıktı bıle.
Kac okul okumayanın eserı var dıye donup sormadı kendısıne.
İstisnayi kaidelerle degistik.
Bazen isi azıya alip, alaycı-mektepli masaları bile kurduk.
Egitim sart dedim.
Oparatör dıye bır terım Turkıyeye*özgü bir terim. Grafık tasarımla ugrasanlar ıcın boyle bır terımı, Turkıye kullanıyor.
Dolayısıyla mekteplılerın alaylılar ıcın bırazca asagılama amacıyla kullandıkları bu terım, fazla ıtıbar gormuyor.
Mekteplı butun cıgırtkanlıgıyle bagırıyor ben mekteplıyım. Arada ekmek kavgası var. Elınden ekmeginin gidecegi kaygısıyla bagiriyor. Mektebini kendisine maske ediniyor.
Aldigi egitimi cigirtkanligına yol acici olarak kullanıyor.
Sanki oparatör dıye adlandırdıgı zır cahil.
Bir anda onun butun emeklerine mezar ariyor
Kendi adresini göstermekten aciz.
Okulla bütün hakların kendisine gectigine inaniyor.
Tasarim kursuna gitmis bir insandan, veya tasarim yapan bir insandan, kendisinin rolunu yapamadigi icin kiziyor. Onu hayata sikayet ediyor.
Sinirlarini cizmekten aciz oldugu ıcın sık sık sınır kavgasına tutusması bundadır.
Ve hergun forumlara tasinan bu kisir dongunun listesi uzayip gidiyor.

Egitim sart dememismiydik

Ne dıyor su egitim bakalim ve pratigimiz ne gosteriyor.

Bir urun hazirlarken kimlerin elinden gecmeli.

Sayfa tasarimci
Illustrator
Fotografci
Soz yazari
Art Directeur

ve dahada uzayan bır lıste istiyor bizden

Alaylinin kendine yer edindigi bolum, tasarimdir.
Bu okul ve alayla gelinebilecek bir yetenektir.

Cizimci, diger bir deyimle Illustrator.

Akademik bilgiyi gerektirir.

Iste aslinda kavga burda basliyor. Illustrator kendisine is imkani yaratamadigi icin, ikide bir tasarimcinin alanina saldiriyor. Patronun kendisini tasarimcinin duzeyine dusurdugunu kabullenmeyip, is yerinin tasarim ve cizimciyi ayni kefeye koymasina boyun egip, yani basindaki tasarimciya dis bilemesi bundan.
Bunda kulandigi silahin adinada egitim diyor.
Hatta patron sunuda kendisinden istediginde karsi koyamiyor. Git fotograf cek, gel soz bul, dediginde. Egitimini patrona hatirlatmiyor.
Gucu yani basindakini iteklemeye yetiyor.

Ornege geceyim.
Web tasarim ve web grafikerlik bize bir aciklayicilik kazandirtabilir.

Web tasarimci sitenin arayuzunu yapar.
Web programcisi ise arka kodlarla mesguldur.
Ama iki kisilik bir ise web programlamaci uzerinden ulasmak isteyen bir patron, web grafikeri es gecebilir. Ama bu web grafikerlik diye bir meslek yok anlamina gelmez.

Iste Tasarimci ve Illustratorun birbirileriyle kisir donguye donusturdukleri bu kavganin adi. Illustarotor un, Tasarimcinin alanini isgaliyle baslayan kavgadir.
Bu mesajdan alıntı yap
Rüveyda SALIK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rüveyda SALIK

MissGraphic

Grafiker / Bursa

Alt 22-07-2008 #4
Tasarımcı Grafikerim =)
Bu mesajdan alıntı yap
bygrafiker isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bygrafiker(32)

Grafiker / Rize

Alt 22-07-2008 #5
Grafikerim, Alaylıyım,
Ayrıca Albert Einstein Der ki; Hayal Gücü Bilgiden Daha Önemlidir... Ben de Derim ki; Bilgisiz Hayal Gücü Hiçbirşeydir.
Bu mesajdan alıntı yap
plotter isimli Üye şimdilik offline konumundadır

plotter(43)

Grafiker / Rize

Alt 22-07-2008 #6
yaklaşık olarak 10 yıldır corel kullanıyorum
5 yıldır ps
10 yıldır caswin
5yıldır flexi
işim tabela dizayn etmek şekil çizmek

ayrıca 2 yıldır router kullanıyorum
3 yıldır dijital baskı kullanıyorum

aynı zamanda kaynakçı ve boyacıyım

ve bunların hepsini halal faal olarak iyi derecede yapıyorum....

şimdiii ben neyimmm.....

tabelacı

ama ankette öle bi seçenek yokk...Kim Kimdir?
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-07-2008 #7
Bu forum sayfaları, tabelacisindan, tesktil deseni çizen arkadaşlarıma kadar herkezin severek kullanabileceği güzelikte ve kalitede bir alan. İsmin grafiker değilse, sitenin adıda grafikerler aman sen gelme diye bir durum söz konusu bile olamaz. Aksine herkezin gelişimi için çok güzel bir dayanışma ortamı. Ankette tabalelaci yok diye dert etmeyin. Detayları tatışmak belki oralara kadar uzanır. Hepimiz ayni kapidan giriyor aynı kapidan çıkıyoruz..
Ben mesleki anlamda, toplumda çok kötü olarak yerleşmiş hataların düzelmesi için böylesi bir forum açtım ve gerçekten bu konu alaylı mektepli tartışması değil. Hiç grafik eğitimi almadan çok yeterli düzeye gelmiş benim önlerinde saygıyla eğildiğim çok meslektaşım var. Buradaki esas konu, grafiker olabilimenin ölçütleridir.

Eskiden letrasetler vardı. Birden aklima geldi...10 yılda ne kadar çok yol kat ettik. Bu getirileri hakkinca kulanmak gerekmez mi?
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

o benim... Shedesign!!! Olay isim..

Alt 26-08-2008 #8
bana ithafen açılmış olan bu konuda yeterı kadar anlasılmamıs oldugumu dusunuyorum.. Evet yıne soyluyorum ben grafıkerım.. İllustrator degil.. ben tasarım yaparım.. evet pek cok zaman çizimde yaparım ama bu demek degıldır kı her çizim yapan illustrator olsun yada her tasarım yapan grafıker olsun.. asla boyle bır sey ıddıa edılemez. ben mektepli olanlardanım.. evet bende lisede gunlerce karakalem kagıt sabahladım.. evet bende kartvızıt calısmalarında bıle kagıda basvurup tonlarca logo denemesı yapanlardanım.. ama üniversitede tek bır kagıt vermedıler elımıze.. Bıze ılk ogretılenlerden bırı "Grafik Tasarımının merkezi senden once yapılan işlerden ilham almakla başlar" idi.. şimdi soruyorum sıze bir illüstrasyon gördüğünüzde onu tasarımlarınızın bır kosesınde bulundurmayı kım düşünmez.. bır gun lazım olur dıye kim bilgisayarının bır köşesinde birkaç çalışma bulundurmuyordur ki..
İllustrator bana göre Kerem Beyit yada Emrah Elmaslı ustam gibi kişilerdir.. Grafik tasarımcı ise Mehmet Gözetlik ustam gibi kişilerdir.. tarz olarak yapılan işler olarak anlamında kullanıyorum bu gibileri.. Yine söylüyorum Ben GRAFİKERİM illustratör illüstrasyon çizer.. Grafiker logo, amblem.. ben çizmem demiyorum ama çizim dallarımız farklı o Gerçeği hayale çevirir ben hayali gerçek yaparım !!!

Tüm "Grafikerler" eminim benimle aynı fikirdedir..

sevgiler ve saygılar
SHEDESİGN
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-08-2008 #9
Benimle aynı fikirde oldugunuz için memnun oldum. Sanırım yeni yazilarında kendinizi daha dogru ifade edersiniz. Meslege yeni başlaycak arkadaslarda doğru olanı anlayabileceklerdir.
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 26-08-2008 #10
aslında her ikimizde aynı şeyden bahsediyoruz.. ancak güzel türkçemizin esnekliğinin yanısıra kelime kapasitesinin darlığından anlam karmaşası çıkıyor ortaya Kim Kimdir?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
kim, kimdir