Kimler serbest tasarımcı olmalı?

Anketler - Kimler serbest tasarımcı olmalı? ...

Cevapla
Kimler serbest tasarımcı olmalı?
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Kimler serbest tasarımcı olmalı?

Alt 21-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bizler ipini koparan grafikermi oldu diye taşırken, son günlerde sanırım yeni bir konu daha gelişti... Yeterligini bilmedigimiz bir çok grafiker yada grafiker adayı, bilinen tabirle freelance, benim deyimimle serbest tasarımci olarak iş arıyor...
Bu insanlar bu ülkenin kurallarına göremi çalişiyorlar ben merak ediyorum. Kaçi abaca bir vergi mükellefi ve fatura kesiyor... Vergi ödemeden iş yapmakta hırsızlık degilmidir?
Ajanslar kendilerini yok etmeyemi çalişiyor acaba? Bir çok ajans ilani var. Evinden destek vercek grafiker ariyoruz diye... Sigortasını yemek parasini ödemiyecegim ekonomik tasarım yaptiriyorum hesabimi yapıyorlar acaba?
Ben serbest çalışan dostlarıma sormak istiyorum?
Bu şekilde çalışmaya nasıl karar verdiniz?
Müşteriniz sizden memnun mu? Hizli ve başarılı iş sunumu yapabiliyormusunuz?
Paranızı alabiliyormusunuz?
3yillik tecrübe bu şekilde çalışmaya yeter mi?
Bir öğrencini free iş aramasi ne kadar doğrudur?
Serbest çalışmanın riskleri nelerdir?
Yaşamda artilari eksileri nelerdir?
gibi gibi...
Bu sorular çogaltilabilir...
Ben ilerleyen sayfalarda tecrübelerimi yazacacağım...Sizlerde yazarsanız memnun olurum....

Not: İpini koparan deyimimin farklı yorumlara sebebiyet vermesini rica ediyorum. Espirituel bir giriştir...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(41)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 21-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
serbest tasarımcı olmanın getirdiği sorumlulukları ve zorlukları sanırım ya görmezden geliyorlar ya da hala bunların farkında değiller... çoğu bana göre ne kadar serbest bir çalışma ortamı olsada bununda aslında bir işyeri gibi görülmesi, fatura kesilmesi ve vergi ödenmesinin gerektiğini bilmiyorlar...
genelde evden yapılan işlerde tamamen aldıkları (tabi alabilirlerse) ücretlerin ceplerinde sıcak sıcak durmasından hoşnut oluyorlar ama ya diğer yüzü ? vergi ödemeden yapılan işlerin cezası olduğunun ve farkedildiği takdirde kaç katı ödemeleri gerektiğini araştırdıklarını bile sanmıyorum...
3 senelik bir tecrübeyle yapılan işlerin ne denli amacına uygun ve ne derece kaliteli olacağı tartışılır (bunu tartışalım demiyorum... tartışmaya bile gerek yok lafın gelişi olarak söyledim yanlış anlaşılmasın)
ajansların artık bu tür ilanlarla karşımıza çıkmasında ben kaliteden ödün verip ucuzculuğa doğru yol aldıkları fikrine kapılmaktayım... belkide yanılıyorum bilemiyorum... aramızdaki özellikle bu tür ilanları veren ajans sahipleri bu konu hakkında daha detaylı bir açıklama yapabilir sanırım...
Bu mesajdan alıntı yap
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 24-09-2008 #3
Sanirim aramizda serbest calişan kimse yok Kimler serbest tasarımcı olmalı?
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 24-09-2008 #4
yıne benden mı etkılendınız nuket hanım Kimler serbest tasarımcı olmalı?
şaka bır yana, sureklı pc basında olan ınsanlar olarak ajansara gıderken yol parası stres ile ugrasmak yerıne uzun vadeli yada cok basıt gunluk ısler dısında ıslerde ajanslarında bızlerınde tercıhı bu yonde oluyor.. bız daha az yoruluyoruz onlar da maaş dısında masrafa gırmıyorlar.. bızım aldıgımız ucret yıne aynı iken onlara sigorta, yol, yemek kar ı oluyor.. ben sahsı olarak henuz hıc freelans calısmadım ama cok yakınlarım bunu yapıyor ve bence oldukca rahat..
Bu mesajdan alıntı yap
GRAFİMERVE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GRAFİMERVE(29)

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 24-09-2008 #5
Ben çalışıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
aLcaK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aLcaK

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 25-09-2008 #6
Freelance çalışan pek çok arkadaşımızdan, kazancın faturalandırılması ve vergilendirilmesi konusunda sorular alıyoruz. Biz de bu konuda biraz araştırma yapıp sizlerle paylaşmaya karar verdik. Danıştığımız Mali Müşavir, bize bu konuda epey bilgi verdi. Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki bu konular belirli kanun maddelerine bağlanmış olsa da, uygulama da farklılık gösterebilen konular. Bizim edindiğimiz bilgilere göre, freelance denilen kazanç ile elde edilen kazancın arızi kazanç olması gerekir. Yani sürekli elde edilen bir kazanç değil tesadüfen ya da belli şartların oluşması ile meydana gelen kazanç. O zaman bazı sınırları aştığı taktirde, gelir vergisi ödenir. Örneğin dairesini 100.000 e alan biri, 4 yıl geçmeden 110.000'e satarsa, kazancı 6.800 lirayı geçtiği için vergi öder. Arızi kazanç, o çalışma tanımına uyan bir başka örnekte olabilir. Bir de mesela temizlik yapanlar, ya da sürekli bir iş sözleşmesi ile bağlı olmayan geçici işçiler (mesela hamal, boyacı, sıvacı) var. Tabii bu konudaki çalışmalarının (hizmetçiler dışında) sürekli olmaması lazım, yoksa gelir vergisi mükellefi olup fatura yazmaları ya da iş kanununa bağlı çalışmaları gerekir. Ama bu işi zaman zaman yapıyorlarsa, Gelir Vergisi Kanunun 94. maddesinde yazılı oranlarda kendilerinden vergi kesilerek ödeme yapılır. Onların ayrıca beyanname vermelerine gerek yoktur. Şimdi sizi en çok ilgilendirdiğini sandığımız bölüme geçelim.. Gelir Vergisi Kanunu 18. maddesinde yazılı işleri yapanlara olan ödemeler. Yani telif hakları, bilgisayar programcılarına, sanat ve fikir eseri sahiplerine yapılan ödemeler.

Özgün bir eser meydana getirenlerin, bu eseri satmak veya yaymakla ilgili faaliyetleri bu madde kapsamına girer. Bu tür kazançlar vergiden muaftır. Yani bu kazançları elde edenler ayrıca vergilendirilmez, sadece yine gelir vergisi kanunu 94. maddesine göre ödeme yapılırken, kaynakta vergi kesilir. Bu verginin oranı %17'dir. Diyelim yazılım yapan biri, 100 liraya anlaştı. Ya gider makbuzu düzenlenerek ona 100-17=83 lira ödenir ya da 120,48 YTL kadar ödeme yapılmış gösterilerek bu miktardan % 17 düştükten sonra, kalan 100 lira kendisine ödenir ve 20,48 YTL lira tutacak olan % 17 ayrıca devlete ödenir. Bakılması gereken kanun maddeleri, Gelir Vergisi Kanunu 18. madde ve 94. maddeleri. Sanırım bu blogu ziyaret edenleri ilgilendiren kanun, Gelir Vergisi Kanunu 18. maddesinde düzenlenen telif kazançları ile ilgili. Ancak telif kazancının tanımlanması gerekir. Kanun metni şu şekildedir:

"Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır.(*)

Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.

Yukarıda yazılı kazançların arızî olarak elde edilmesi, istisna hükmünün uygulanmasına engel teşkil etmez.

Serbest meslek kazançları istisnasının, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.(**)"

Şimdi burada önemli olan, satılan hizmetin fikir ya da sanat eseri olması gerekir. Yoksa tercüme bu kazanç kapsamında yer almaz. Editörlük için ise, olur ya da olmaz demek zor. Yoruma tabi. Burada eserin özgünlüğü kıstas. Mesela TV sunucularının yaptığı iş, 18. madde kapsamında değerlendirilmedi. Gerekirse tebliğlere ya da yargı kararlarına bakılmalı.

Bu kazançlar arızi ya da devamlı olabilir her şekilde vergiden müstesnadır. Ancak bu şahıslara ödeme yapan vergi mükellefleri yaptıkları ödemelerden %17 gelir vergisi keserek, vergi dairesine yatırırlar. Eser sahibinin ise beyanname ya da vergi vermesi gerekmez, sorumluluğu da yoktur. Sorumluluk ödeme yapan vergi mükellefine aittir. Bunlara yapılan ödemelerden kesilecek vergileri Gelir Vergisi kanununun 94. maddesi düzenler. 94. maddenin bu konu ile ilgili kısmı ise:

a) 18'inci madde kapsamına giren serbest meslek işleri dolayısıyla yapılan ödemelerden, (2003/6577 sayılı B.K.K. ile % 17 Yürürlük; 1.1.2004)(2)

Şimdi telif kazancına yani 18. madde kapsamına girmeyen tercüme belki editörlük gibi konulara değinecek olursak, ferdin kabiliyetleri ve emek ağırlıklı olarak yapmış olduğu bu türlü işler, diğer serbest meslek kazancı ismini alır ve kanun bu kazancı şöyle tarif ediyor:

Kanun Adı

GELİR VERGİSİ KANUNU

Madde No: 65

Kapsam


(202 sayılı Kanunun 31'inci maddesiyle değişen madde) Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmıyan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.

Tahkim işleri dolayısiyle hakemlerin aldıkları ücretler ile kollektif, adi komandit ve adi şirketler tarafından yapılan serbest meslek faaliyeti neticesinde doğan kazançlar da, serbest meslek kazancıdır.

Yani bu işler serbest meslek kazancıdır ve sürekli yapanlar doğrudan vergi ödevlisi olmalıdırlar. Bu konuda muafiyet için, gelir vergisi kanunun 9. maddesinde yazılı işler yine o madde sınırları çerçevesinde yapılmalıdır. Bunların vergi muafiyeti 94. madde kapsamında ödemeyi yapan vergi mükellefinin aşağıda yazılı bent uyarınca

b) Diğerlerinden, (2006/11449 sayılı B.K.K. ile %20 Yürürlük:; 01.01.2007)(3)

%20 vergi kesintisi yapmasını gerektirir. Şimdi bu kesinti için işi yaptıran vergi mükellefi, yapan ise vergiden muaf esnaf ya da fikir ya da sanat eseri sahibiolmalıdır. Taraflardan hiçbiri vergi mükellefi değilse, o zaman 94. madde kapsamında bir kesinti yapmaya gerek olmaz.

Özetle yazar, şair, programcı gibi telif kazancı olarak adlandırılan kazanç elde edenlerle, boyacı tesisetçı hizmetçi gibi konularda çalışan ve Gelir Vergisi Kanunu 9. Maddesi uyarınca esnaf muafiyetine giren i konularda freelance çalışanların vergi mükellefiyeti yoktur. Onlara ödeme yapan vergi mükellefleri, gider makbuzu imzalatarak 94. madde hükümlerine göre kesinti yaparlar. İşi yaptıran vergi mükellefi değilse, vergi ile ilgili bir konu doğmaz. Yani vergiyi doğuran olay meydana gelmez.
Kaynak
Freelance olarak çalışanlardan biride bendim. Müşterilerden hak ettiğimi alamadım ve bıraktım. Konuyla beraber tekrar vergi konusunu araştırdım ve bunu buldum. İnşallah arkadaşlara bir yol gösterici olur.
Bu mesajdan alıntı yap
afidanci66 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

afidanci66

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 10-10-2008 #7
Nükhet çek elini yarama basıyorsunKimler serbest tasarımcı olmalı?
Öncelikle serbest meslek grafiker yani genel deyimiyle çantacılık kadar rezil bir meslek yok. Git gel ayrı bir sorun, yaptığınız iş hakkında firma yada ajansların direkt olarak yanlış yorum yaparak işin karşılığını almanıza etki etmeleri bu işin en güç yönü. Yine kendi kendimizi bıçaklıyoruz. Bir kişi zorunlu olmadıkça çantacılık yapmaz. Ama çantacılık yapıyor diye ajansların bu kişileri dışlamaları daha da yanlış. Hele hele biz daha iyi yapardık ama ucuz etin yahnisi gibi sözler kırıyor insanı, hatta işi bırakmasına dahi sebep oluyor. Kişilerin ekmekleriyle oynamaya kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum ben.
Bu mesajdan alıntı yap
GRAFİMERVE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GRAFİMERVE(29)

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 16-10-2008 #8
bende çalışıyordum ama bugün artık pes ettirdiler çalışmıycam bu şekilde
araç giydirme,
iş yeri için one way vision (CAMA)
broşür,
başvuru formu,
pankart,
afiş,
bunlar için
iki stajyer ücretlerini bilen varsa o kadara yapmamı istediler.
belki profesyonel değilim ama emeğe saygı olması lazım değil mi?
Bu mesajdan alıntı yap
aLcaK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aLcaK

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 16-10-2008 #9
bende çalışıyordum ama bugün artık pes ettirdiler çalışmıycam bu şekilde
araç giydirme,
iş yeri için one way vision (CAMA)
broşür,
başvuru formu,
pankart,
afiş,
bunlar için
iki stajyer ücretlerini bilen varsa o kadara yapmamı istediler.
belki profesyonel değilim ama emeğe saygı olması lazım değil mi?
Emeğe saygı evet. Firma sahipleri bizim iki çizik atıp bıraktığımızı ve kendilerininde yapabileceklerini iddia ettikleri için istediğimiz miktar fazla gelir. Saygı gösterip veren yok mu? Var tabiki de. Ama daha öncede konuştuğumuz gibi minimum seviyede.
Bu mesajdan alıntı yap
GRAFİMERVE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GRAFİMERVE(29)

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 16-10-2008 #10
yaptığım çalışmayı beğendi sonra fiyata gelince size iyi bir referans oluruz
başka firmalarda olacak şunu 300 e yapalım
yok kardeşim sen ilk önce kendi işini yaptır sonra başkasına karış.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
kimler, olmalı, serbest, tasarımcı

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
portfolyo nasıl olmalı? Koyu_Beyaz Kantin 16 07-03-2013 16:44:58
Kartviziti Olmalı.. hknmbn Kartvizit Tasarımları 4 12-03-2009 17:07:07
gece kuşları.. kimler online? shedesign Graficafe 286 18-09-2008 21:42:20
Erasmus Kimdir, Nedir, Kimler Katılır VolkanTEKiN Grafik Sözlük 2 07-07-2007 21:04:34
Virüsleri kimler Ne İle Yazarlar graphic00 Yazılım Rehberi 2 29-06-2007 10:13:43

Kapat
Şifremi Unuttum?