Kitap için hangi font seçilmelidir?

Baskı Öncesi - Kitap için hangi font seçilmelidir? ...

afidanci66 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

afidanci66

Grafiker / İzmir

Alt 27-05-2014 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kitabı cazip kılan ve okunurluk oranını yükselten en büyük etken seçilen font yani yazı karakteridir.
Bir kitap uzun süreçlerden, tecrübe ve deneyimler edinilerek oluşturulan bir eserdir.
Kitabın cazibesi kapağında gizlidir. Kapağı ve ismi kitabı sattırır. Ancak her alınan kitabında okunduğunu söyleyemeyiz. Okunur kılmak için grafik anlamda çalışmalar yapılması lazım. İnsanın gözünü ve ruhunu yoran kitapları içeriği ne kadar çekici gelirse gelsin bitirmesi uzun zaman almaktadır.
Fontun o kadar önemli olmadığı düşüncesinde olanlar vardır aranızda.
Oysa Font bir kişiye dünyanın en büyük ülkesinin başkanlığını getirecek kadar güçlüdür.
Barrack OBAMA; Gotham fontu sayesinde insanların zihninde yer etmiştir.

Bazı araştırma siteleri aşağıdaki fontları tavsiye olarak sunmaktadırlar;
• Palatino Linotype
• Book Antiqua (sıkı ayarlamak eğilimindedir, bu yüzden onu biraz gevşetmek zorunda kalabilirsiniz)
• Georgia
• Goudy Old Style
• Adobe Garamond Pro (kısa x-yüksekliği var eğilimindedir, bu yüzden tipik boyutları çok küçük görünebilir)
• Bookman (isim tür o, onu değil uzakta verir?)
• Century Schoolbook (ek sayfalar oluşturmak, bir bit genişliğinde eğilimli; italik yani)

Tabii ki bu 2007’de Microsoft’un uzun süreli araştırmasının sonu gelene kadardı.
Microsoft yeni işletim sistemi ve programları için yeni bir font siparişi vermişti. Bu sipariş 2007’de şekillendi. Consolas isimli font Microsoft'a sunulduğunda tekrar testler başladı ve bu font kısmen değişime uğratılarak CALİBRİ fontu oluşturuldu.
Artık dünyanın en iyi, en rahat okunan, en şık ve en basit fontuydu o.
Microsoft Times New Roman fontunu default olarak kullandığı bütün programlarında Calibri’ye yer verdi. Font büyük beğeni topladı.
Büyük bir görsel etkiye sahip, yuvarlak, esnek, tırnaksız bir font olan Calibri, Miscrosoft’un 2007’de kullanmaya başladığı font oldu. Hem Word’de Times New Roman’ın yerini aldı, hem de Outlook, Powerpoint ve Excel için standart font haline geldi.
Okuma alışkanlığını artırmak için üretilen bu fontu kitaplarda kullanmak müşterilerimiz için bir iki adım kazandırmak anlamına geliyor artık.

Bu iddiaları test etme amaçlı sürekli aynı kişilere kitap gönderen bir yazarımızın son baskısını bu font ile düzenledim ve yazardan bir süre sonra tanıdığı okurlarının bazılarının iletişim bilgilerini istedim. Ulaştığım okurlar font ile ilgili hiç bir fikir beyan etmeden sorularıma kitabın daha güzel bir tasarıma sahip olduğunu, açık seçik ve daha büyük fontlarla yazıldığı için yorgunluk hissinin az olduğunu ilettiler. Oysa kitabın yapısı önceki kalıbın aynısı, yazı büyüklüğünün aynı omasına rağmen bu cevapları aldım. Bu da gösteriyor ki başka cevaplar gelmesine rağmen fontun insan üstündeki etkisini kanıtlar nitelikte olduğu idi.
Okuduğunuz için Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 27-05-2014 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İlgiyle okudum tamamını "aaa ben de böyle düşünüyorum ben de ben de!" diye heyecan bile yaptım, "seçimlerim doğru demek ki", diye diye... yalnız Bookman seçeneğinin açıklamasını anlayamadım; ne diyor orada o? Kitap için hangi font seçilmelidir? paylaşan yüreğinize sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap

afidanci66

Grafiker / İzmir

Alt 27-05-2014 #3
Bookman Aslında romanlara özel hazırlanmış bir font grubu. Geniş tırnaklı ve kalın yapısı ile insanların dikkatini yoğunlaştırmasını sağlayan bir yapıya sahip. Ayrıca yapı itibarıyla sanki büyükmüşte çok geride duruyor gibi bir yapısı var. Yukarıdaki açıklama aslında bu anlatımın kısacası. Çok beğendiğim ve sık sık kullandığım bir fonttur. Derinlik katar tasarımınıza...
Bu mesajdan alıntı yap
ferox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferox

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 28-05-2014 #4
Çok faydalı oldu, paylaşım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
LeFreak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

LeFreak

Grafiker / İstanbul

Alt 28-05-2014 #5
Yararlı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 29-05-2014 #6
Bookman Aslında romanlara özel hazırlanmış bir font grubu. Geniş tırnaklı ve kalın yapısı ile insanların dikkatini yoğunlaştırmasını sağlayan bir yapıya sahip. Ayrıca yapı itibarıyla sanki büyükmüşte çok geride duruyor gibi bir yapısı var. Yukarıdaki açıklama aslında bu anlatımın kısacası. Çok beğendiğim ve sık sık kullandığım bir fonttur. Derinlik katar tasarımınıza...
(isim tür o, onu değil uzakta verir?) bu kadar güzel açıklanırdı. Kitap için hangi font seçilmelidir? çok teşekkür ederim, sabah sabah tebessümle ve yine ilgiyle okudum.
Bu mesajdan alıntı yap

afidanci66

Grafiker / İzmir

Alt 30-05-2014 #7
(isim tür o, onu değil uzakta verir?) bu kadar güzel açıklanırdı. Kitap için hangi font seçilmelidir? çok teşekkür ederim, sabah sabah tebessümle ve yine ilgiyle okudum.
Teşekkür ederim.
Aslında o listenin başına yazdığım gibi yani;
başlığı altında siteden kopyala yapıştır yapmıştım. Yani tavsiye eden sitelerde kullanan arkadaşların yazdıklarında bir değişiklik yapma gereği duymadım.
Çünkü yazımın içeriği bu tür eski paylaşımları çürütme eğiliminde. Mazur görün Kitap için hangi font seçilmelidir?
Bu mesajdan alıntı yap
Grafsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafsever

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 11-01-2016 #8
Güzel bilgiler teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Grafsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafsever

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 11-01-2016 #9
Düzenlediğim kitapta font olarak;
-Düz yazılar için Calibri kullandım.
-Aralarda kullanacağım "şiirler ve sözler" için hangi fontu kullanmam daha uygun olur?
-Minion Pro / İtalic denemiştim ancak Calibri ile de uyum sağlamalı mı? Hangi gözle bakmalıyım? Bu konuyla ilgili de fikirleriniz irca ederim.

Kitabı cazip kılan ve okunurluk oranını yükselten en büyük etken seçilen font yani yazı karakteridir.
Bir kitap uzun süreçlerden, tecrübe ve deneyimler edinilerek oluşturulan bir eserdir.
Kitabın cazibesi kapağında gizlidir. Kapağı ve ismi kitabı sattırır. Ancak her alınan kitabında okunduğunu söyleyemeyiz. Okunur kılmak için grafik anlamda çalışmalar yapılması lazım. İnsanın gözünü ve ruhunu yoran kitapları içeriği ne kadar çekici gelirse gelsin bitirmesi uzun zaman almaktadır.
Fontun o kadar önemli olmadığı düşüncesinde olanlar vardır aranızda.
Oysa Font bir kişiye dünyanın en büyük ülkesinin başkanlığını getirecek kadar güçlüdür.
Barrack OBAMA; Gotham fontu sayesinde insanların zihninde yer etmiştir.

• Palatino Linotype
• Book Antiqua (sıkı ayarlamak eğilimindedir, bu yüzden onu biraz gevşetmek zorunda kalabilirsiniz)
• Georgia
• Goudy Old Style
• Adobe Garamond Pro (kısa x-yüksekliği var eğilimindedir, bu yüzden tipik boyutları çok küçük görünebilir)
• Bookman (isim tür o, onu değil uzakta verir?)
• Century Schoolbook (ek sayfalar oluşturmak, bir bit genişliğinde eğilimli; italik yani)

Tabii ki bu 2007’de Microsoft’un uzun süreli araştırmasının sonu gelene kadardı.
Microsoft yeni işletim sistemi ve programları için yeni bir font siparişi vermişti. Bu sipariş 2007’de şekillendi. Consolas isimli font Microsoft'a sunulduğunda tekrar testler başladı ve bu font kısmen değişime uğratılarak CALİBRİ fontu oluşturuldu.
Artık dünyanın en iyi, en rahat okunan, en şık ve en basit fontuydu o.
Microsoft Times New Roman fontunu default olarak kullandığı bütün programlarında Calibri’ye yer verdi. Font büyük beğeni topladı.
Büyük bir görsel etkiye sahip, yuvarlak, esnek, tırnaksız bir font olan Calibri, Miscrosoft’un 2007’de kullanmaya başladığı font oldu. Hem Word’de Times New Roman’ın yerini aldı, hem de Outlook, Powerpoint ve Excel için standart font haline geldi.
Okuma alışkanlığını artırmak için üretilen bu fontu kitaplarda kullanmak müşterilerimiz için bir iki adım kazandırmak anlamına geliyor artık.

Bu iddiaları test etme amaçlı sürekli aynı kişilere kitap gönderen bir yazarımızın son baskısını bu font ile düzenledim ve yazardan bir süre sonra tanıdığı okurlarının bazılarının iletişim bilgilerini istedim. Ulaştığım okurlar font ile ilgili hiç bir fikir beyan etmeden sorularıma kitabın daha güzel bir tasarıma sahip olduğunu, açık seçik ve daha büyük fontlarla yazıldığı için yorgunluk hissinin az olduğunu ilettiler. Oysa kitabın yapısı önceki kalıbın aynısı, yazı büyüklüğünün aynı omasına rağmen bu cevapları aldım. Bu da gösteriyor ki başka cevaplar gelmesine rağmen fontun insan üstündeki etkisini kanıtlar nitelikte olduğu idi.
Okuduğunuz için Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap