Kitap tasarımı ve dizgisi için ne kadar ücret istemeliyim?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Kitap tasarımı ve dizgisi için ne kadar ücret istemeliyim? ...

ehu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ehu

Grafiker / Ankara

Alt 05-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar.

Kitap tasarımı ve dizgisi ile ilgili bir sorum olacak, forumda daha uygun bir yer bulamadığım için buraya yazıyorum.

Geçtiğimiz ay, birkaç arkadaşımın kurduğu yayınevi tarafından çıkarılan üç kitabın kapak ve iç tasarımını, ayrıca dizgisini yaptım. Yaptığım iş başlangıçta geçici olarak düşünülmüştü. Yayınevinin sahipleri de tanıdık olunca herhangi bir ücret belirlememiştik.

Şimdi ise, aynı işi kalıcı olarak yapmamı istiyorlar çünkü işlerimden epey memnun kaldılar. Kitap başına ortalama bir ücret belirleyip kendilerine iletmemi bekliyorlar. Kapak tasarımını Illustrator, iç tasarım ve dizgiyi Indesign ile yapıyorum. Bu programlarda hayli tecrübeliyim. Ama daha önce hiç "parça başı" çalışmamıştım.

Acaba yaklaşık 300 sayfalık bir kitabın kapak ve iç tasarımı ile dizgisi için piyasada ortalama ne kadar ücret alınıyor? Bu konuda yaklaşık bir fikrim olursa arkadaşlarımdan kitap başına piyasadaki ücretin yarısı veya 2/3'ü kadar bir ücret istemeyi düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları