Kopya tasarım ve esinlenme nedir?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Kopya tasarım ve esinlenme nedir? Sponsorlu Bağlantılar Bu konunuyu açıklamasını bilen arkadaşlara bu konuyu tartışmaya sunuyorum. Amaç bilgilenelim ve bilinçlendirelim. • Copya tasarım nedir? ve Özgün tasarım nedir? • Tasarım yapmak programları iyi bilmekmidir? • ...

gizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gizli

Sanat Yn. / Yurtdışı

Alt 08-02-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konunuyu açıklamasını bilen arkadaşlara bu konuyu tartışmaya sunuyorum.

Amaç bilgilenelim ve bilinçlendirelim.

• Copya tasarım nedir? ve Özgün tasarım nedir?

• Tasarım yapmak programları iyi bilmekmidir?

• Hazır template kullanılırsa bunun artıları eksileri nedir?

• Tanınmış veya tanınmamış bir firmanın logosunu üstünde ufak tefek revizelerle başka bir firmaya bunu ben size tasarım yaptım derseniz sonuçları ne olur?

• Bir kimsenin yaptığı tasarımı bunu ben yaptım diye insanlara hava atmak mağabında söylerseniz ne olur?

• Tasarım eskizlerle ve düşünerekmi olur yoksa esinlenmeklemi olur?

Belki daha bir çok konu tartışılabilir ama bu konuları başlıca seçtim ve bütün grafiker arkadaşlarımıza faydalı olacağına inanıyorum.

Saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

raiff isimli Üye şimdilik offline konumundadır

raiff

Eğitimci / Tokat

Alt 08-02-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bir çalışmanın aynısını yapmak 2 şekilde yorumlanır. 1) Çalmak 2) Kopya (Röprodüksiyon) dur. Çalmak kelimsini açıklamam gerek yok. Röprodüksiyon ise bir sanat eserinin aslına uygun kopyasıdır. Bu işlem genelde basım yöntemleri kullanılarak yapılır. Bir sanat eserinin bu anlamda çoğaltılması ve röprodüksiyon sayılabilmesi için, özgün yapıtın gerçekte tek nüsha olarak yapılmış olması gerekir. Röprodüksiyonu kopyadan ayıran özellik, onun taklit olmayıp, yalnızca özgün yapıtın özgün tekniği dışında bir teknikle yeniden üretilmesidir. İşte bu yüzden ticari olarak kullanılmadıktan sonra kopya sayılmaz.

Hazır Tempalate Kullanımı: Hazır template ler kullanım alanlarına göre iyi yada kötü olarak ayırabiliriz. Template nin üzerinde değişiklik yapıp müşteriye verilmesi hoş değildir. Ama indirdiğiniz teplateleri nasıl yapıldığına dair bilgi almk için kullanılması yerinde olur. Örneğin çok hoşunuza gden bir Flash template var, Onu indirip MC leri nasıl kullanıyor, hangi Kod ları yazmış bunları yaparken vs. örnekleri çoğaltabiliriz. Öğrenmede bununda benim için son derece öenmli olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak bir işe başlamdan önce grafik dergileri, siteleri, forumları dolaşır esin kaynağı ararım.
İnsan tasarımı kafasında bitirdiği taktirde uygulama okadar da zor olmasa gerek.
Bu mesajdan alıntı yap
gizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gizli

Sanat Yn. / Yurtdışı

Alt 17-07-2010 #3
Bir çalışmanın aynısını yapmak 2 şekilde yorumlanır. 1) Çalmak 2) Kopya (Röprodüksiyon) dur. Çalmak kelimsini açıklamam gerek yok. Röprodüksiyon ise bir sanat eserinin aslına uygun kopyasıdır. Bu işlem genelde basım yöntemleri kullanılarak yapılır. Bir sanat eserinin bu anlamda çoğaltılması ve röprodüksiyon sayılabilmesi için, özgün yapıtın gerçekte tek nüsha olarak yapılmış olması gerekir. Röprodüksiyonu kopyadan ayıran özellik, onun taklit olmayıp, yalnızca özgün yapıtın özgün tekniği dışında bir teknikle yeniden üretilmesidir. İşte bu yüzden ticari olarak kullanılmadıktan sonra kopya sayılmaz.

Hazır Tempalate Kullanımı: Hazır template ler kullanım alanlarına göre iyi yada kötü olarak ayırabiliriz. Template nin üzerinde değişiklik yapıp müşteriye verilmesi hoş değildir. Ama indirdiğiniz teplateleri nasıl yapıldığına dair bilgi almk için kullanılması yerinde olur. Örneğin çok hoşunuza gden bir Flash template var, Onu indirip MC leri nasıl kullanıyor, hangi Kod ları yazmış bunları yaparken vs. örnekleri çoğaltabiliriz. Öğrenmede bununda benim için son derece öenmli olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak bir işe başlamdan önce grafik dergileri, siteleri, forumları dolaşır esin kaynağı ararım.
İnsan tasarımı kafasında bitirdiği taktirde uygulama okadar da zor olmasa gerek.
Göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için teşekkür ederim.

Diğer arkadaşlarında bu konuda yorumlarını almak isterim.
Bu mesajdan alıntı yap