Kristof Kolomb keşfe giderken cebinde...

Graficafe - Kristof Kolomb keşfe giderken cebinde... ...

skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 20-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Serdar TURGUT'un 19.03.2010 tarihli Akşam gazetesinde yayımlanan ilginç yazısı..

Kristof Kolomb keşfe giderken cebinde Amerika'nın haritası vardı

Başlık insanı hayrete düşüren bir iddia, bunun farkındayım.
Ama bu bir tarihi gerçek.
Kolomb'un adamları bu haritayı Papa'nın kütüphanesinde görüp almışlardı.
Aynı şekilde Magellan da keşfe çıkarken daha sonra adıyla anılacak boğazı görmeye giderken, o boğazın ve gidilecek bölgenin haritası cebindeydi.
1515 yılında Magellan keşif seyahatine başlamadan dört yıl önce, Johannes Schöner dört yıl sonra Magellan tarafından keşfedildiği sanılacak bölgenin haritasının basımını yapmıştı. Yani Magellan'ın adamları keşfe çıkmadan önce haritayı piyasadan satın almış olabilirlerdi.
Anlayacağınız Kristof Kolomb ve Magellan'ın seyahatleri aslında birer keşif seyahati değildi. Onlar bir anlamda cepte gidilecek yerin haritasıyla birlikte seyahate çıkan turistlerin gezisi gibi bir şeydi.
Peki ama tarihe tüm bakışımızı değiştirecek bu bilgiler nereden çıktı ortaya.
Elime dünyada çok tartışılan ve yüzlerce tarihçiyi uğraştıran bir çalışma var. Yazarı Gavin Menzies '1434 The Year a Magnificent Chinese Fleet Sailed to Italy and Ignited The Renaissance' (Muhteşem Bir Çin Donanmasının İtalya'ya Gidip Rönesansı Başlattığı Yıl).
İçimdeki entelektüel ateşi yakan bu muhteşem başlığı ben hiç tahmin etmeyeceğiniz bir yerde Vanity Fair dergisinde keşfettim. Derginin kitaplar hakkında kısa bilgilerin verildiği sayfada bir meşhura o sıralar neleri okuduğu sorulunca o da bu kitabın ismini vermiş. Yeni kitap avcılığımı hiç durdurmadığımdan hemen bu kitabın peşine düştüm. Buldum ve okudum. Okudukça, öğrendikçe hayretlere düştüm.

....

Tarihçinin elindeki belgeler sadece haritalardan ibaret değil, ayrıca Leonardo da Vinci'nin çizdiği birçok buluşun resimlerinin de Çinliler tarafından İtalya'ya daha önce verilmiş olduğunu belgeleyen resimler var.

....

... Böylece birçok çizginin ve haritanın daha sonra Papa'nın kütüphanesinde çıkmasının nedeni de şimdi daha iyi anlaşılıyor.
Bu yeni bilgileri iyi kullanan İtalya'nın bilginleri hepsi birden harekete geçince de sonunda dünyanın kaderini değiştiren Rönesans doğmuş.
Elimdeki kitapta Rönesans döneminde keşfedildiği sanılan birçok yeniliğin daha önce Çinliler tarafından çizimiş eskizleri ile karşılaştırmalar var.

....

Meraklandıysanız ki; meraklanmadıysanız doğrusu hayret ederim. Bu konunun işlendiği internet sitesine bir göz atın. 1421, yazarın bundan önceki kitabının adıdır.
Anlatılanlara tamamen ikna olmasanız bile bunun müthiş bir entelektüel macera olacağına emin olun.
Yazının tamamı için tıklayınız.

Yasal Uyarı: TurkMedya internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TurkMedya Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yasal uyarıdan dolayı, yazının tamamını aktarmak yerine, bir çok kısmını çıkartmak zorunda kaldım.. Yazının tamamını kaynağından okuyabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

lucasgursaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lucasgursaka

Forumdan Uzaklaştırıldı

Grafiker / İzmir

Alt 05-05-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Güzel paylaşım yorumsuz kalmasın bu paylaşım Kristof Kolomb keşfe giderken cebinde... Kristof Kolomb keşfe giderken cebinde...
Bu mesajdan alıntı yap
demoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

demoN(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 05-05-2010 #3
Paylaşım için teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 05-05-2010 #4
Teşekkür ederim ilginize.. Kristof Kolomb keşfe giderken cebinde...
Bu mesajdan alıntı yap
lucasgursaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lucasgursaka

Forumdan Uzaklaştırıldı

Grafiker / İzmir

Alt 05-05-2010 #5
Teşekkür ederim ilginize.. Kristof Kolomb keşfe giderken cebinde...
rica ederiz güzel paylaşım
Bu mesajdan alıntı yap
sevgiden-iz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevgiden-iz

Hiç Biri / Ankara

Alt 06-05-2010 #6
Güzel bir paylaşım.
Zaten hep yanıltılan, kandırılan, pasifize edilmiş bir nesil olarak akıp giden zaman içinde yanıbaşımızda nasıl bir tarih yazıldı, yazılıyor bilemiyoruz. Kimbilir daha nelerin gerçeğini ne zaman açıklayacaklar.
Ama suçu biraz da kendimizde aramalıyız. Araştırmayan, öğrenmek için emek harcamayan en çok ta okumayan bizleriz. Başkalarının hazırladığı bize sunulan her türlü bilgiyi hazır bir tablet gibi yutmaya alıştırıldığımız için bu konuyu da okuyunca şaşırdık. Eminim gerçekleştiremediğimiz bu eksiklikleri gitgide düzelteceğiz. Bu konuda umutluyum.
Ne diyelim. Biraz daha gayret.

Teşekkürler paylaşım için...
Bu mesajdan alıntı yap