Kurban - Karşı Tasarım / O.Karadağlı

Afiş Tasarımı - Kurban - Karşı Tasarım / O.Karadağlı ...

Cevapla
Kurban - Karşı Tasarım / O.Karadağlı
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart

Kurban - Karşı Tasarım / O.Karadağlı

Alt 27-11-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kurban - Karşı Tasarım / O.Karadağlı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

larana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

larana

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 27-11-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Kurban - Karşı Tasarım / O.Karadağlı di mi ama?! Sunay Akın'ı bilir misiniz bilmem ama o da böyledir...Bizim belkide sayfalar dolusu anlatacağımız şeyi o, bir kaç satırla hallediverir...Onun tarzını anımsadım bu çalışmada...

Emeğe saygılar.........................................
Bu mesajdan alıntı yap
smmugler isimli Üye şimdilik offline konumundadır

smmugler

Öğrenci (Diğer) / Adana

Standart
Alt 28-11-2009 #3
beni tebessüm ettirdi gerçekten komik bir tasarım olmuş tebrikler Kurban - Karşı Tasarım / O.Karadağlı
Bu mesajdan alıntı yap
dreamsantana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dreamsantana(33)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 30-11-2009 #4
Bu bayram afişi çalışmaları beni cidden düşündürmeye başladı. Bazı vehimlere kapılıyor da olabilirim elimde olmadan beni bağışlayın ama içimden geçenleri de söylemeden geçmek istemedim.

Söyleyeceklerin sadece aklımda oluşam soru işareyleri ile ilgili kimse üzerine alınmasın lütfen.

Mizah olarak yapılacaksa bile bence sulandırılmaması gereken bir konu. İlahi bir emir olduğu için, ben de bu emirlerin bütününe birden evet dediğim ve müslüman olduğum için hayvanların kesilip kesilmemesi tartışma konusu bile yapılamaz. Şimdi uzun uzun nedenlerine de girmeyeceğim merak edenler herhangi bir ilmihal kitabından bu konuyu okuyabilirler. Bu afişleri yapanlar eğer bu söylediğim yerde duruyor ve buna rağmen et yiyebiliyorlarsa asıl ben bunu mizah konusu yaparım.

Burada sorun sanırım kesilip kesilmeme değil de kesilen koyunların sunuluş şekli ile ilgili. O konuda sizi eleştiremem, fikirlerinize saygı duyarım. Ama beni anladığınızı sanıyorum. Belki sözlerimle baş yardım, kafanızı şişirdim, keşke bu konuya daha ehil bir insan cevap veriyor olsaydı ama hislerim beni bunları yazmaya zorladı. Kurban vahşet için değil bilakis insandaki merhamet duygusunu ortaya çıkarmak içindir. İnsanın içinde var olan, başkalarına zarar verme, intikam alma gibi hislerini de körültmek için bir ilahi emir olarak bize sunulmuştur. Çekincelerim bunlar. Umarım sizleri üzecek şekilde anlatmamışımdır.

Buradan şu da anlaşılmasın lütfen. Zorlamacı değilim, herkes bu ibadeti yapıp yapmamakta özgürdür ama bu tip, halk tarafından hassasiyet gösterilen konularda biraz daha temkinli olmada fayda var diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 30-11-2009 #5
Bu bayram afişi ......

diye düşünüyorum.
Dediklerinize saygı duymam, ve sizi anlamam ne kadar normal bir durumsa, bu tasarımıda sizin yanlış anlamış olmanız o kadar normal? Ben Alay Konusu olacak malzemeyi veya afişte herhangi bir alay konusu göremiyorum.. Tam tersine bir hüzün ve karşıtlık durumu söz konusu, haddim olmadan yada beceremeden bir ironi çıkarmaya çalıştım orada beceremeyip din konusunu ele aldırmışım size, neyseki bitti bayram ve TV kanalları benim tasarımımda ki alaydan 10 mislini yedire yedire gösterdiler bize...
Bu mesajdan alıntı yap
dreamsantana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dreamsantana(33)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 01-12-2009 #6
Polemik olsun diye yazmıyorum yazdıklarımı ki ben yazınızdan hislerinizi az çok anladım. Öncelikle son cümleden dolayı teşekkür ediyorum.

Ama başı pekte iyi başlamıyor yazdıklarınızın. Ben yazımı yaklaşık 45 dakika süresince düşüne düşüne, tabiri caiz ise kelimeleri cımbızla seçe seçe yazdım. Herhangi bir tutarsızlık veya çelişki göremezsiniz yazımda. Burada amacım kendimi övmek değil ama şimdiki politikacıların yaptığı gibi ağzıma geleni de söylemedim, seviyeli ve kaliteli bir yorum ortaya koymaya çalıştım ki dediğim gibi konu son derece hassas.

Yazınızdan bir iki ironi göstereyim size. İkici satırda geçen bir bölümü aynen alıyorum: "Ben Alay Konusu olacak malzemeyi veya afişte herhangi bir alay konusu göremiyorum" diyorsunuz ve sonra da sondan bir önceki satırda: "benim tasarımımda ki alaydan" diye de devamını getirerek bitiriyorsunuz. Hem alay konusu olabilecek bir şey yok diyor hem de benimki televizyonların yaptığı yanında nedir ki ye getiriyorsunuz.

Ben bir daha açıklık getirme adına şunları söyleyeyek sözlerimi sonlandırayım. Tartışmak, konuşmak, bir konu üzerine farklı düşünmek veya vehimlere kapılmak değildir yanlış olan, onu karşı tarafa sunuşunuzda yanlışlık olmasın yeterki. Ben düşüncelerimi ve bunların birer vehim yani hayal ürünü olabileceğini de baştan belirterek, herhangi bir isim vermeden, kibar bir üslup ile dile getirmek istedim ve ekledim, dedim ki keşke bu duruma daha ehil biri cevap veriyor olsaydı ama konuyu benim gibi anlayan (velev ki yanlış anlamış dahi olsam) biri tarafından yazılmış herhangi bir cevap olmadığı için kendimi bunları yazmam gerekiyormuş gibi hissettim ve konunun farklı iki yönü olduğundan söz ederek ikisine de izah getirmeye çalıştım. Keşke siz de bana böyle bir cevap vermiş olsaydınız.

Varın siz yine söylediklerime saygı duymayın. Mütala ederek okumayın ve üstün körü bir bakın geçin önemli değil. Siz yanlışsınız da demiyorum ve demedim daha en başından beri, ben bunları kedimi yazmak zorunda hissettiğim için yazdım, haklı veya haksız olmak için değil. Her durumun, her tartışmanın bir kazananı bir de kaybedeni yoktur her zaman, ben sizin gerçekte hangi duyguları hissettiğinizi görerek çok şey kazandım, umarım siz de kazanılacak birşeyler bulmuşsunuzdur.
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 01-12-2009 #7
Bende bu yüzden cümlelerimi ikili seçtim, yani illa tartışmanın kazanını olmak zorunda olmadığını bildiğim için, yapılan işte alay konusu olsa ne olur olmasa ne olur, Hakaret içermediği sürece yapılacak her türlü yoruma açığım ki sizin yorumunuzuda anlamaya çalışarak okudum.

Uzatmanın anlamı yok! Belki başka bir zaman başka bir platformda tartışabilirlk tadı yüksek bir şekilde sabaha kadar tartışırız bu konuyu. İyi forumlar
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Animator animasyona karşı :) damla1 Flash 29 09-10-2009 12:02:18
İş bırakma ilanı / Onur Karadağlı Onur KARADAĞLI Afiş Tasarımı 60 18-07-2009 10:09:56
Volkswagen Nissan'a Karşı Onur KARADAĞLI Dünyadan Afiş Örnekleri 4 05-02-2009 17:57:48
Grafikerler.net Savaşa Karşı thematrix Serbest Çalışmalar 9 10-01-2009 06:05:28
Kadına Karşı Şiddet VolkanTEKiN Afiş Tasarımı 31 11-07-2008 14:58:54

Kapat
Şifremi Unuttum?