Kutlu Doğum Çalışmam

Deneme Çalışmalar - Kutlu Doğum Çalışmam ...

Cevapla
Kutlu Doğum Çalışmam
asdasdaerk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asdasdaerk

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 09-04-2010 #11
Sponsorlu Bağlantılar

tekrar ve tekrar diyorum Abartı olmus.. Sonucda bahsi geçilen kişi O bu yada baska birisi deildir..

Kompozisyonun Yanlış oldugu için yaptığın işle ilgili yorum yapmıorum. düzeltmeniz dileğiyle.
Doğru söyüyorsun
Bu mesajdan alıntı yap
7z. isimli Üye şimdilik offline konumundadır

7z.

Öğrenci (Diğer) / İzmir

Standart
Alt 09-04-2010 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
grafik açısından bence çok güzel ancak edebi açıdan bence de zayıf. tabiki geliştirilebilir buda eleştiriye açık olmakla münkün olur....
Bu mesajdan alıntı yap
Semih Taneri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Semih Taneri(48)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 09-04-2010 #13
O'nun çizgisinde yaşamayı hayat düsturu edinmiş birisi olarak diyorum ki;
O gelmiyor! O hiç bir yere gitmediki gelsin. O hep bizimle beraber...
O yüzden sloganınıza benim de itiraz var bu yönüyle. Ayrıca kutlu doğum haftalarına falan itikadım gereği karşı olan birisiyim. Yılda bir gün, bilemediniz bir hafta O'nu anarak, O'ndan bahsederek üzerimize düşeni yaptığımızı varsayıp, kendimizi avutup mutlu oluyoruz. Bu benim görüşümdür, beni bağlar. Katılmayabilirsiniz, o da sizi bağlar.

Tasarım kısmına gelince; çalışmanız genel hatlarıyla güzel, hoş, emeğinize sağlık.
Ama daha güzelleştirmek adına, Dal harfinin bitiminde ucunu O harfinin dairesine bağlayabilirdiniz. Ya da Ha harfinin dairesel gövdesini kullanarak artistik bir hareketle O harfini oluşturabilirdiniz.
S.A.V. kısaltmasını dışarda yanda tutmak yerine O harfinin içine yerleştirebilirdiniz.
Minarelerin üst kısmındaki ikinci bir gül desenine ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.
Bir de son olarak, Geliyor kelimesini miniskül olarak yazmayı deneseniz daha iyi olur. El yazısı tarzı fontlarda büyük harler yanyana geldiğinde çok yorucu bir görüntü oluşturuyor. El yazılarının özelliği akıcı ve birbirini tamamlayıcı olmasıdır. Büyük harflerinde oldukça fazla çıkıntıları olması sebebiyle bir arada kullanıldıklarında gözü rahatsız edici bir görüntü arzediyorlar. Başarılar diliyorum.
Saygılar, sevgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Standart
Alt 09-04-2010 #14
Düşünce açısından, amacına uygun olarak değerlendirilebilir. Tebrik ederim. Bu açıdan (düşünce açısından) ruh halinizi ve yansıtmak istediklerinizi yansıtmışsınız.

Ancak, tasarım açısından; düşüncenizi uygulamaya geçiremediğinizi söyleyebilirim. Nitekim, "gülün dalı"nın "O" harfine dönüşmesi güzel bir düşünce olmakla beraber; "gülün yaprakları"nın "O" harfinin "Ö" gibi okunabilmesi gibi bir durumu ortaya çıkarması sözkonusu (bana göre tabii ki).
Ayrıca, camiinin üzerindeki gül görselinin yerinin orası olmadığı kanaatindeyim. Zira, camiinin üzerindeki "gözü yorabilecek olan boşluğun" kapatılması çabasıyla oraya konuşlandırıldığı düşüncesindeyim (ve manevi olarak düşündüğümüzde de camiinin üzerinde [yani camiiden üstün] olMAması gerekir).
Yazılara uygulanan efekt/efektler; yazının, arka plan renginde kaybolmasına ve dolayısıyla yazının sönük kalmasına neden olmuş. Biraz daha keskin bir gölge efekti uygulansa imiş, vurgu bakımından daha iyi sonuçlar elde edilebilir imiş gibi geldi bana. Bu durumda, camii görseli, yazının önüne geçmiş görünüyor.
Arka plan seçimi ve rengi de çalışmayı sönük kılmış diyebilirim (bu durum, bir önceki ifademde de belirttiğim üzere; arka planın, geçmişi [yani çok önce tarihleri] yansıtmayı amaçlamak açısından doğru olmakla beraber, yazının sönük kalmasına sebep olmasından da kaynaklanıyor olabilir).
Camii üzerindeki gül görselinin, "O" harfinin içindeki Arapça "Muhammed" yazısıyla yer değiştirmesi; yer değiştirmese dahi yerinin orası olmaması gerektiği görüşündeyim (Hz. Muhammed (S.A.V.)'in "manevi" açıdan GELEBİLECEĞİNİ yansıtmak istemiş isek; isminin de yine "manevi" açıdan camiiden kat be kat ÜSTÜN olduğunu düşünmemiz gerekiyordu).
Son olarak; "GELİYOR" ifadesinin de mantıksal olarak yanlış olduğunu düşünMÜyorum, kompozisyona uygun olduğu görüşündeyim. Zira O ve O'nun (S.A.V.) hal ve hareketleri; O'nu örnek alanlar ve O'na (S.A.V.) inananlar için zaten yürektedir ve zaten onlarladır. Yani her an zaten O'nu (S.A.V.) hatırlıyorlardır. Bence sorun yok. Pekiştirme amaçlı "manevi anlam" yüklenilmiş bir kelime.

Emeğinize sağlık diyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Biraz daha gayret ve dikkatle daha iyi işler çıkarmanız temennisiyle. Saygılar. :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
teylesan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

teylesan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 10-04-2010 #15
O kelimesini güzel uyarlamışsın ama İlk anlaşılan gitmiş olunmalıki gelinecek olunsun manasını uygun bulmadım kardeş.

O(s.a.v) gitmedi, her zamanın baş tacı olacak.
Bu mesajdan alıntı yap
workmedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

workmedya

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 11-04-2010 #16
ve karanlığın üstüne bir güneş gibi doğuyor 20 nisan 571'de o geliyor....tasarımı yapan arkadaş hikayeci konumunda..arkadaşların bunu anlamamasına üzüldüm...
Bu mesajdan alıntı yap
firex isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firex

Arı Üye

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 01-03-2011 #17
Yine bir kutlu doğum yaşlaşırken tevafukki karşıma çıktı bu konu."O" harfine taşıyamayacağı bir görevi yüklemiş ve bunun idrakini de bize bırakmışsın. Emeğine sağlık sade ve güzel bir çalışma. Benim teknik olarak söylemek istediğim sadece bir şey var - değerli ve yetenekli arkadaşlarımızın olmasını ve düzeltilmesini istediklerine fazla ekleme yapmak istemememden dolayı- o da:

"O" ile geliyor kompozisyon parçalarının gölgelendirme ve glow efektlerinin birbirini bağlar nitelikte olmaması. Yani bana göre göz algılamada, bütünlüğü sağlamada tembelliğe kaçıyor. "O geliyor" daha sert bir ifade biçimi olarak algılanıyor. "Böyle bir güzel günü daha yumuşak bir seda ile gönüllerin bam telini titretecek bir ifade ile haber vermek daha iyi olur." demek isteyen arkadaşlar var. Aslında bunu demek istediler, ben böyle algıladım. Benim kanaatim, burdan anladığım, biz hala bir şekeri kobuğunu çıkarmadan yalıyoruz. Özü görmeden, onu hissetmeden tadını almadan o işe değer biçiyoruz. İlk bakışla söylenen, birkaç bakışla söylenen bir olmaz.

Eğer kusurum var ise af ola. Hepinizin şimdiden kutlu doğumunu kutlar, her iki dünyamıza aydınlık getirmesini temenni ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
serhan75 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serhan75

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 05-07-2011 #18
yeşil kubbeyide minarenin reklerine yakın bir renkle uydursaydın dahada güzel olurdu kanaatindeyim
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Bymuammer Kutlu Doğum Afiş ve Veda Hutbesi çalışmaları bymuammer Afiş Tasarımı 51 01-04-2014 10:37:20
Afiş; Kutlu Doğum seyyah133 Deneme Çalışmalar 3 05-04-2010 01:22:20
kutlu doğum haftası dt Afiş Tasarımı 4 15-10-2008 12:03:21
kutlu doğum çalışması yolcu.. Serbest Çalışmalar 0 28-07-2008 20:46:51
Kutlu Doğum Haftası ahmetgfb Afiş Tasarımı 9 25-07-2008 15:51:47

Kapat
Şifremi Unuttum?