Kutu Tasarımı Hakkında Bilgi

Ambalaj Tasarımı - Kutu Tasarımı Hakkında Bilgi ...

prosperity isimli Üye şimdilik offline konumundadır

prosperity

Grafiker / İstanbul

Alt 04-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba..
Bir ambalaj firmasında çalışmaya başladım.
freehand programında biraz acemiyim.
Tam 3 gündür bu konudaki forumdaki birçok konuyu okudum.
Şimdi kafamda bilgiler uçuşuyor..
ve sizlerden bana freehand de kutu tasarımı yaparken dikkat etmem gereken ayrıntılar hakkında bilgi almak istiyorum.

Örneğin bana altta eklediğim gibi bıçak izleri geliyor.
Ben ilk çalışmamda photoshop bilmenin etkisiyle hep ayrı layerlarda çalıştım.
Matbaacım buna gerek olmadığını, bıçak izini guied e çevirerek çalışmamı söyledi.
Ama ben bu freehand layer mantığını maalesef anlayamadım. ve haliyle ne istediğini de tam anlayamadım.

bir başka sorun ikili baskı olacak ben alttaki resimde alt kısımdaki bıçak izleri üzerine tasarımı yaptım ancak üstteki bıçak izine aynısını nasıl yerleştirebilirim anlayamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Grafik34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafik34

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 04-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba,
Layerlerin özellikleri bütün programlarda aynı mantıkla çalışır. Freehand de birazcık karışık görülebilir fakat daha gelişmiş bir kaç özellik barındırır.Bunlardan biride bıçak izi ve benzeri çizgiselleri seçili hale getirip layer panelinde guides üzerine tıkladığımızda guides özelliği alır.
Guides olan çizgiselleri tekrar path (çizgi) haline getirmek içinde sayfa görülen guideslere çift tıklayarak açılan panelde relase komutuyla yapabiliriz.
Kutu ve benzeri çalışmalarda bıçak izlerini layere ayırmak için layer panelinden yeni katman (new layer) komutu kullanırız.

Diğer bir çalışma şeklide bıçak izlerini tek grup halinde farklı bir renk yapıp, color panelinde bu rengin adını bıçak izi diye değişirek (rengin üzerine tıklayarak) işe başlayabilriz.İş bitiminde montaj aşamasında bu rengin elemanlarını seçerek çizgilerinin rengini none yapıp işimizi bitirebilirz.

Sizin sorunuza gelince aynı bıçak izine aynısını yerleştirmek çok basittir, daha dogrusu sorunuz yanlış. Yapmanız gereken sadece çogaltmak ctrl+shift+c (elma =), daha sonra transformdan ölçü girerek veya manuel olarak shifte basarak taşıyın.

Son olarak; Bu tür işlerde layer paneli ile çalışmaya hiç gerek yoktur. İşinizi layerli olarak çıkış (ctp,film ) alırken freehand bilmeyen kişilerin oldugunu varsayarsak işleriniz yanlış çıkacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
prosperity isimli Üye şimdilik offline konumundadır

prosperity

Grafiker / İstanbul

Alt 05-03-2010 #3
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim..
"
Sizin sorunuza gelince aynı bıçak izine aynısını yerleştirmek çok basittir, daha dogrusu sorunuz yanlış. Yapmanız gereken sadece çogaltmak ctrl+shift+c (elma , daha sonra transformdan ölçü girerek veya manuel olarak shifte basarak taşıyın.
"
Bu kısımda dediğiniz şey doğru. anlıyorum. bundan başka birkaç işte dediğiniz gibi yaptım. ancak yolladığım eki dikkatli incelerseniz iki bıçak izi arasında farklılık olduğunu göreceksiniz. benim takıldığım nokta da bunun bir sorun olup olmadığı
Bu mesajdan alıntı yap