layer comp??

Photoshop - layer comp?? ...

Cevapla
layer comp??
sportman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sportman

Grafiker

Standart

layer comp??

Alt 12-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlarr !:. photosopta bana bir makale lazım veya resimli anlatım ismi her neyse konu şu ki: Photoshop'ta Layer Comps [Katman Kompozisyonları]özelliğini anlatacak bir bilgi çok acill
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 12-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Acil dediğiniz için size biraz bilgi topladım. Acil olmasaydı kendi bilgilerimdende bir makale yazabilirdim... Buyurun alttaki bilgiler az çok da olsa işinize yarıyacaktır...

Layer(Katman) grafik işlemi yapan programların vazgeçilmezdir.Yeni katmanda çalışarak fırçanın,darbenin,filtrenin,desenin vs birbirine karışmasını önleriz.Ayrıca Photoshop’ta çalışırken katmanlar sayesinde çalışmamızı daha fazla kontrol altına alabiliriz.İmage-Ready için katmanlar vazgeçilmezdir çünkü bütün işlemler katmanlar sayesinde yürür.

Normal: Sıradan asetat katmanıdır.Şeffaflığı Opacity adlı bölümden değiştirilebilir.%o değeri tam geçirgen (şeffaf)dır.%100 değeri de geçirgen olmayan katman özelliğini verir.Ara değerlerde gezinerek o anki çalışmanıza en uygun geçirgenlik seviyesini belirkeyebilirsiniz.

Dissolve: Türkçe karşılığı dağılma,erime dir.Uyguladığınız katmandaki feather görünümündeki bölümleri kendi özel dağılma algoritmasına göre düzenler,Bu efekt daha çok pürüzlü,dağınık,kirli çizgi veya yüzeylerin yapımında kullanılır.Daha iyi anlayabilmek için Photoshop�unuzda bir örnek yapın.

Multiply: İki kaymanı birbirine kombine eder.Sanki iki şeffaf kağıdı ardı ardına koyup onların içerisinden bakıyormuşuz gibi...Ancak sonuçta elde edilen görüntü siyah renklerin hakim olduğu koyu bir görüntüdür.Eğer bu etkinin kullanıldığı katmanda siyah renk varsa aynen değişime uğramadan siyah olarak sonuca yansır.Beyaz renk varsa beyaz reng,n üzerine geldiği renık değişmeden aynen bırakılır.Matematiksel algoritması etkileşen iki rengin R,G,B değerleri çarpılır ve sonuç 255e bölünür.Böylece oluşan rakamlar sırasıyla sonuç renginin R,G,B�sini oluşturur.

Screen: İki image�in birbirine kombine edilmesiyle bu defa açık renklerin hakim olduğu bir görüntü elde edilir. Daha teknik açıklayacak olursak iki fotoğraf negatifi üst üste konulup fotoğrafın foto kağıdına basılması ile oluşan görüntü elde edilir.Beyaz renk etkiyen renk de olsa etki edilen de olsa sonuç beyazdır.Siyah ise birlikte kombineye girdiği rengi değiştirmez.Bu araç kısaca katmanların zıt renklerine(invert) multiple işlemini uygular.Bu nedenle Multpily'nin düşmanıdır diyebiliriz

Overlay: Bu efekt tamamiyle Multiply ile Screen efektlerinin orta noktasını bulmak için üretilmiştir.

Soft Light: Bu efekt hafif şiddettek, bir spot ışığın verdiği etkiyi vermek için üretilmiştir.Kimi renk değerlerini Multiply eder. Kimilerini ise Screen...Etki eden renk koyu ise Multiply ;açık ise "Screen uygular.Sonuçta oluşan image�ın kontrastının (zıtlık) yüksek olacağını söyleyebiliriz.Çünkü açık renkler daha açılır,koyu renkler ise daha koyulaşır.

Hard Light: Soft Light'ın daha şiddetli olan bir çeşididir.Bu defa etkiyen renk siyah ise sonuç kesin olarak siyah; beyaz ise sonuç kesin beyazdır.

Color Dodge: Photoshop'un en etkileyici efektlerinden biridir ve benim kişisel favorim olduğunu söyleyebilirim. Bu etki ile uygulanan renk,uygulayıcının renk değerlerine bağlı kalarak parlaklaştırılır.

Color Burn: Color Dodge'ın tamamen karşıtıdır.Yanma, kor ateşi gibi amaçlar için kullanılabilir.

Darken: Etkileşen renklerden koyu olankarı baskın kılar.

Lighten: Darken'ın tam karşıtıdır.

Difference: Etkileşen renklerden daha açık tonda olanı bulur ve diğer renkten bu rengin R,G ve B değerlerini çıkartır.

Exclusion: Difference ile çalışma mantığı aynıdır ancak daha yumuşak sonuçlar verir.Siyah rengin etkileşiminden siyah renk doğar.Beyaz rengin etkileşiminden uygulanan rengin karlıt rengi oluşur.Ara tonlarda da yine uygulanan rengin karşıt rengi sonuç olarak elde dilir.
Hue: Etki eden renk ile atki edilenin Hue değeri kombine edilir.Saturation ve Luminosity değerleri değişmez.


Saturation: Saturation rengin şiddetidir diyebiliriz.Etki eden ile edilenin kombinasyonu sonucunda üretilen renk elde edilir.Hue ve Luminosity değerleri değişmez.

Color: Rengin farklı bir şeffaf katmanının diğer katmanlara etkimesidir.Daha anlaşılır bir anlatım yapmak gerekirse renkli güneş gözlüklerini (turuncu,mavi,yeşil) taktığınızda etrafınızı sırf o rengin tonlarında görmeniz sonucunu yaratır.

Luminosity: Luminosity rengin parlaklığıdır.Etki eden renk ile etkiyen rengin Luminosity değerleri kombine edilir.Hue ve Saturation değerleri değişmez.Color efektine benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.


Yukarıda anlatılan katman özellikleri tanımları gereği size karmaşık, akılda kalmaz görünmüş olabilir.Bu anlatımları kesinlikle aklınızda tutmak gibi bir gereksinim duymayacaksınız.Kafanızdan geçirdiğiniz bir görüntüyü elde etmek için her katman modunu tek tek deneyin, belki de oluşturmak istediğiniz görüntülerden daha iyilerini tesadüfen üretebilirsiniz.

yukarıdaki bilgilerin hepsi alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
sportman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sportman

Grafiker

Standart
Alt 15-10-2007 #3
çok teşekkürler .. gökhan arkadaşım !.. bana splah efkti veren plugin lazım bildiğin bir yer varmı içecek firmasına bilboard çalışması için kullanacaz
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
layer, comp

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Photoshop Layer Harmanlama Kipleri Bahtınur YILDIZ Photoshop 8 24-10-2009 18:48:57
Layer Size kurbagaprens Photoshop 6 16-05-2008 14:01:55
Layer medula Photoshop 2 14-12-2007 13:04:49
freehand layer panali meierlink Freehand 8 06-11-2007 15:16:42
Layer Mantığı Ali Emre Photoshop 7 17-10-2007 09:59:25

Kapat
Şifremi Unuttum?