Layer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler)

Photoshop Dersleri - Layer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler) ...

kocagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kocagöz

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 17-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop okadar gizemli ve interaktif bir program ki inanamıyacağınız keşifler yapabilir bir işlemi birden fazla yöntemle yapabilirsiniz. Bunlardan en çok uygulan biri olan layer kopyalama ile örnek verebilirim.
Örneğin;
- Command ( Ctrl ) + j ile kopyalar.
- Seçili bir alana Command ( Ctrl )+ Alt + J Yaparak Sorgu Kutulu Kopyalar (Layer bilgileri girmek için tercih edilir.)
- Layer seçiliyken Alt tuşuna basıp sürüklediğimizde layer kopyalamış oluruz.
- Layer’a sağ tıklayıp dublicate’i seçipte kopyalama.
- Layer’a sağ tıklayıp Alt tuşuna basarak dublicate’i seçipte sorgu kutulu kopyalama işlemi
- Layer’i tutup panelin altındaki create a new layere bıraktığımızda kopyalar.
- Layer’i tutup panelin altındaki create a new layer’a Alt tuşuna basılıyken bıraktığımızda Sorgu kutulu kopyalar.
- Layer paletindeki layerimize Command Tuşuna basılı tutup layeri seçili hale getirip Command+C ile kopyalayıp sonra seçili halden Command+D ile çıkıp Command+V ile yapıştırarak kopyalama.
- Seçtiğimiz bir yeri layerde kopyalarken aynı layer içinde olmasını sağlamak için Alt+Command tuşuna basmamız gerekmektedir böylece seçili alanımız aynı layer içinde kopyalamış oluruz.
- Shift + Alt + Ok Tuşlarıyla aşağı yada yukarı layer kopyalama işlemi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

gunesinkizi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gunesinkizi

Grafiker / İstanbul

Alt 17-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
paylaşım için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 17-07-2009 #3
Çok yararlı bilgi teşekkür ederim...

kendi adımdan biraz eklenti yaptım... programa yeni başlayan arkadaşlar daha net anlasınlar diye....

var olan layer üzerine kopya alır. mesela text üzerine 3d efect vereceğiz, bunun için diyelim ki bize 20 layer daha lazım en hızlı mantık Ctrl + J komutu kullanmak....

- Seçili bir alana Command ( Ctrl )+ Alt + J Yaparak Sorgu Kutulu Kopyalar (Layer bilgileri girmek için tercih edilir.)

aslında bu komut çok güzel çünkü kopyalamak istediğiniz layer üzerine Blending options ve opasity değiştirmek istiyorsunuz bu komutu kullanarak basitçe yapabilirsiniz...

Crtl + J mantı ile çalışan bir özelik

layer seçili haldeyken maus üzerine sağ tuşu tıkladıktan sonra çıkan meniden Duplicate özeliği seçin

- Layer’a sağ tıklayıp Alt tuşuna basarak dublicate’i seçipte sorgu kutulu kopyalama işlemi

ayrıca her hangi layer seçemeden de Create a new Layer butonu tıklarıktan sonra yeni bom boş bir layer açılacak

- Layer’i tutup panelin altındaki create a new layer’a Alt tuşuna basılıyken bıraktığımızda Sorgu kutulu kopyalar.

- Layer paletindeki layerimize Command Tuşuna basılı tutup layeri seçili hale getirip Command+C ile kopyalayıp sonra seçili halden Command+D ile çıkıp Command+V ile yapıştırarak kopyalama.

Ctrl + maus üzerine sol tuşu ile layer üzerine tıklayarak seçili obje seçili hale getiriyoruz... Ctrl + C ; Ctrl + V (kopyala / yapıştır)

- Seçtiğimiz bir yeri layerde kopyalarken aynı layer içinde olmasını sağlamak için Alt+Command tuşuna basmamız gerekmektedir böylece seçili alanımız aynı layer içinde kopyalamış oluruz.

Bu mesajdan alıntı yap

kocagöz

Alt 17-07-2009 #4
paylaşım için teşekkürler...
Çok yararlı bilgi teşekkür ederim...

kendi adımdan biraz eklenti yaptım... programa yeni başlayan arkadaşlar daha net anlasınlar diye....

var olan layer üzerine kopya alır. mesela text üzerine 3d efect vereceğiz, bunun için diyelim ki bize 20 layer daha lazım en hızlı mantık Ctrl + J komutu kullanmak....

aslında bu komut çok güzel çünkü kopyalamak istediğiniz layer üzerine Blending options ve opasity değiştirmek istiyorsunuz bu komutu kullanarak basitçe yapabilirsiniz...

Crtl + J mantı ile çalışan bir özelik

layer seçili haldeyken maus üzerine sağ tuşu tıkladıktan sonra çıkan meniden Duplicate özeliği seçin

ayrıca her hangi layer seçemeden de Create a new Layer butonu tıklarıktan sonra yeni bom boş bir layer açılacak

Ctrl + maus üzerine sol tuşu ile layer üzerine tıklayarak seçili obje seçili hale getiriyoruz... Ctrl + C ; Ctrl + V (kopyala / yapıştır)

Beğendiğinize sevindim ayrıntılı anlatımınız için siz<e de teşekkürler

Genelde kısayollarla çalıştığım için isterseniz ekleyebilirim ben gerek duyulmuyor diye eklemiyordum Layer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler)

BEN bildikerlerimden azar azar konu altına ekliyim o zaman mesela arkadaşlar bir resim var önünüzde onu tam ekran görmek istiyorsunuz mesle başlık çubuğu olması istersenzi F tuşuna basarsanız ayarlama yapabilirsiniz. veyahut tab tuşuna basarsanız otomatik oalrak ps deki action ,history gibi yerler gider sadece resmini ve siz kalırsınız Layer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler)

Bir de ctrl+1 yaparsanız 4 çeşit renkelr gelir bunları mesela ctrl+1,ctrl+2... diye yapabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
graphicer01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicer01(26)

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 17-07-2009 #5
İki Arkadaşıma Anlatımları İçin Teşekkür Ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
ebraremel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ebraremel

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Alt 17-07-2009 #6
benim gibi yeni başlayanlar için oldukça yararlı bilgiler, devamını mutlaka bekliyorum, takipte olacağım Layer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler) teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 17-07-2009 #7
Beğendiğinize sevindim ayrıntılı anlatımınız için siz<e de teşekkürler

Genelde kısayollarla çalıştığım için isterseniz ekleyebilirim ben gerek duyulmuyor diye eklemiyordum Layer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler)

BEN bildikerlerimden azar azar konu altına ekliyim o zaman mesela arkadaşlar bir resim var önünüzde onu tam ekran görmek istiyorsunuz mesle başlık çubuğu olması istersenzi F tuşuna basarsanız ayarlama yapabilirsiniz. veyahut tab tuşuna basarsanız otomatik oalrak ps deki action ,history gibi yerler gider sadece resmini ve siz kalırsınız Layer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler)

Bir de ctrl+1 yaparsanız 4 çeşit renkelr gelir bunları mesela ctrl+1,ctrl+2... diye yapabilirsiniz.
yanılmıyorsam PS ilgili kısa yollar konu rastladım forumdaLayer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler)

olmayan konular ilgili konu açabilirsiniz... paylaşim , bilgi her zaman güzel
Bu mesajdan alıntı yap

kocagöz

Alt 28-07-2009 #8
yanılmıyorsam PS ilgili kısa yollar konu rastladım forumdaLayer Kopyalama Yöntemleri (esattan dersler)

olmayan konular ilgili konu açabilirsiniz... paylaşim , bilgi her zaman güzel
elimden geldiğice paylaşımlarım devam edicek
Bu mesajdan alıntı yap
racoon_tr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

racoon_tr(41)

Grafiker / Eskişehir

Alt 28-07-2009 #9
hadi hep berber birşeyler ekleyelim...
seçili alanınız varken ctrl + shift + ı seçili alan dışındaki yerleri seçili yapar yani tersine çevirir...
Bu mesajdan alıntı yap

kocagöz

Alt 29-07-2009 #10
hadi hep berber birşeyler ekleyelim...
seçili alanınız varken ctrl + shift + ı seçili alan dışındaki yerleri seçili yapar yani tersine çevirir...
kardeş senini dediğin olayı yapmak isteriz de bütün kısayollar birbirine karışır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları