Liseli Türk Gencin Büyük Buluşu

Graficafe - Liseli Türk Gencin Büyük Buluşu ...

sercansarigul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sercansarigul(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 28-07-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bir lise öğrencisinin pilsiz ve şarjsız yanmasını sağladığı el feneri, bir sallamayla 10 saat çalışıyor.Türkiye’de ve dünyada ilk defa seri üretime geçen pilsiz ve şarjsız el fenerinin bir öğrencinin projesi olduğunu vurgulayan satış sorumlusu Metin Yıldız, “Teknik lisede okuyan bir öğrenci, bobin arasından geçen bir mıknatıs sistemiyle elektrik üretmeyi başararak el fenerinde uyguladı. Daha sonra bu projeyi İstanbul Elektrik Firması’na gönderdi. Burada arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar sonucu da olumlu çıktı. Pil ve şarj cihazı kullanmağa gerek kalmadan hazırlanan sistemde, sadece bir kez sallamak yeterli oluyor. Bir kez salladığınız el fenerinin elektrik enerjisi yaklaşık 10 saat gidiyor” dedi.

Almanya’da katıldıkları bir fuarda bu ürünü gösterdiklerini belirten Yıldız, “Almanlar hayretler içinde kaldı ve bizden talepleri oldu. Bunu yapan bir lise öğrencisi, yani bir Türk’ün başarısıdır. Şimdi İstanbul Elektrik Firması tarafından seri üretime geçen bu el feneri ileriki dönemlerde maden ocaklarında kullanılan kasklara da monte edilecek. Bu sistem sayesinde pillerden oluşan çevre kirliliği ortadan kalkıyor. En iyisi ise aldığınız el fenerini ömürlük kullanabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

peri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

peri(38)

Happy Woman

Grafiker / Çanakkale

Alt 28-07-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
evet bizde var bu el fenerinden süper birşey
Bu mesajdan alıntı yap
Mehmet NAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mehmet NAS(35)

Grafiker / Şırnak

Alt 26-08-2007 #3
güzel bir bilgi teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
korkaks isimli Üye şimdilik offline konumundadır

korkaks

Grafiker / Kocaeli

Alt 07-06-2008 #4
vay beee cok sasırdım gercekten bravo..!
Bu mesajdan alıntı yap
Selimsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selimsel

Grafiker / Bursa

Alt 07-06-2008 #5
Kim bilir ne yaparken buldu kerataLiseli Türk Gencin Büyük BuluşuLiseli Türk Gencin Büyük BuluşuLiseli Türk Gencin Büyük Buluşu şaka bı yana cok guzel bır Turkun bulması!
Bu mesajdan alıntı yap
el_chancho isimli Üye şimdilik offline konumundadır

el_chancho(29)

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 08-06-2008 #6
Helal olsun demekten baska yapıcak bişi ypok
Bu mesajdan alıntı yap
broken_wings isimli Üye şimdilik offline konumundadır

broken_wings

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 08-06-2008 #7
Daha fazlasını yapabilecek beyinler çürümeden keşfesilebilse keşke..
Bu mesajdan alıntı yap
ysndkn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ysndkn

Grafiker / Konya

Alt 08-06-2008 #8
bende 5 yıl fizik okudum fizikçiyim diye geçiniyorum Liseli Türk Gencin Büyük Buluşu
liseliler neler yapıyo.. utandım kendimden Liseli Türk Gencin Büyük Buluşu
Bu mesajdan alıntı yap
Mehmet NAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mehmet NAS(35)

Grafiker / Şırnak

bir genç mucit'te şırnaktan.

Alt 10-06-2008 #9
Şırnak'ın Silopi ilçesinde icat ettiği robot ile gündeme gelen genç mucit destek bekliyor. 2 yıl önce, konuşan ve yürüyebilen robot icat eden Ebubekir Birman (20) bu sefer de robotun Türkçe konuşabilen versiyonunu üretti.
Bugüne kadar 'Robot' denildiği zaman ilk olarak Japonlar akla geliyordu. Ancak Silopili genç mucit icat ettiği uzaktan kumandalı robotu ile robotların Türkiye'de de icat edilebileceğini gösterdi. Genç mucidin kısıtlı imkanlarla yaptığı robot Türkçe konuşuyor, yürüyor ve aynı zamanda Kenan Doğulu'nun 'Cakkıdı' şarkısı eşliğinde dans ediyor. Elektronik cihazlar kullanılarak icat edilen robot 60 santimetre uzunluğunda. Türkçe konuşan robotu için isteyen herkese patent vereceğini belirten Ebubekir Birman elindeki kısıtlı imkanlarla böyle küçük bir robot icat ettiğini söyledi.

Genç mucit Ebubekir Birman, "İmkanlarım olsa daha büyük robotlar yapmak istiyorum. Bu işlerden iyi anlıyorum. Özellikle elektronik tamiratından çok iyi anladığım için böyle bir icat yapmaya karar verdim. Daha önce yaptığım robotu 1 ayda bitirmiştim, ancak bu en son yaptığım robotu 10 günde yaptım. Robot yaparken sadece elektronik malzemeleri kullandım. Elimde fazla imkanlarım yok. Erken yaşlarda babamı kaybettiğim için okulu bırakmak zorunda kaldım. Ancak şu anda liseyi dışarıdan okuyorum. Aile geçimine katkıda bulunmak için çalışmak zorundayım. Kendimi bu konularda geliştirmek için mesleki okullara kaydolmak istiyorum" dedi.

[COLOR="Blue"]alıntıdır. [/COLOR]

Kaynak: (İ.H.A)
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 10-06-2008 #10
bunu ipoddada yapsalarda bizde pc ye takip beklemesek saatlerce sarj olmasi icin
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
liseli turk genc, buyuk bulus, bulus, pilsiz el feneri