logo çalmak ve tescili hakkında yardım...

Logo Tasarımları - logo çalmak ve tescili hakkında yardım... ...

logo çalmak ve tescili hakkında yardım...
racoon_tr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

racoon_tr(41)

Grafiker / Eskişehir

Dosya22
Alt 30-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar kesin bir sonuca ulaşamadığım bir konu hakkında bir sorum olacak
yeni çalıştığım bir firmanın logosunun uluslar arası bir logo ile (geri dönüşüm logosu) aynı olduğunu gördüm üzerinde çok az bir fark var bu arkadaşlara bunu söyledim yenisini yapalım dedim ancak sıkıntı olmadığını belirttiler.
acaba bu uluslar arası logoyu kendi isimlerini yanına yazarak tescilleyebilirler mi?
acil yardım bekliyorum...
şimdiden teşekkürler.

yaf bir kişide mi bilmiyor

şöyle izah edip biraz daha açayım bu arkadaşların logosu dünyaca bilinen amblemlerden biri misal girilmez işareti bunun içine a ve n harflerini oturtup bu bizim logomuz diyorlar tescilde sıkıntı doğarmı?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

silvershadow isimli Üye şimdilik offline konumundadır

silvershadow(35)

Hiç Biri / Kırklareli

Alt 02-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tescil işini sen neden dert ediyon kendileri düşünsünler... Logo birebir aynı değilse sıkıntı olacağını zannetmem...

Tescil konusunu firma kendisi düşünsün...
Bu mesajdan alıntı yap
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Alt 06-06-2009 #3
yaf bir kişide mi bilmiyor

şöyle izah edip biraz daha açayım bu arkadaşların logosu dünyaca bilinen amblemlerden biri misal girilmez işareti bunun içine a ve n harflerini oturtup bu bizim logomuz diyorlar tescilde sıkıntı doğarmı?
Forumda konu açmadan önce arama yapmanız hem konu kirliliği yaratmayacak hem de flood yapmanıza sebep olmayacak.
İyi çalışmalar.

5833 sayılı ''Markaların Korunması Hakkında Kanun"
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 06-06-2009 #4
Şu maddeyi çok seviyorum...

MADDE 61/A – Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal veya hizmet üreten, satışa arz eden veya satan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
Marka koruması olan eşya veya ambalajı üzerine konulmuş marka koruması olduğunu belirten işareti yetkisi olmadan kaldıran kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.
Yetkisi olmadığı halde başkasına ait marka hakkı üzerinde satmak, devretmek, kiralamak veya rehnetmek suretiyle tasarrufta bulunan kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde ayrıca bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
Bu mesajdan alıntı yap

racoon_tr(41)

Grafiker / Eskişehir

Alt 29-06-2009 #5
teşekkürler arkadaşlar ancak bu kanun da benim soruma yanıt vermiyor maalesef...

neyse ben anlatamıyorum demek ki ben birine ait bir logonun kullanılmasını demiyorum

adamlar park yapılmaz işaretinden logo yapmış bir sıkıntı olur mu acaba diye soruyorum yani bu işaret tescilli mi tescilli ise bütün ülkeler nasıl kafasına göre kullanıyor yok değilse bu bir firmanın logosu olabilir mi demek istiyorum misal firma adı FOX olsun bu arkadaşlar O yerine park yapılmaz işaretini oturtup bu bizim logomuz diyorlar ... nedir ne değildir?
Bu mesajdan alıntı yap
DrN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

DrN

Grafiker / İstanbul

Alt 29-06-2009 #6
Örnek verdiğiniz eğer böyle birşeyse sorun yaratacağını sanmıyorum...Markanızı tescil ettirirken size bunu sağlayan firma bir araştırma yapacaktır zaten...Eğer "tescili alınmış" bir amblem,maskot,logo ise bunun uyarısını size yaparlar...Eğer siz ön araştırma isterseniz dünyadaki tescili alınmış bir çok logo nun bulunduğu Best Brands of the World - vector logos, brand, logo, logotype, photos sitesini ziyaret ederek bakabilirsiniz...Umarım bu açıklama aydınlanmanıza yardımcı olmuştur.İyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
cnqz83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cnqz83

Grafiker / Mersin

Alt 30-06-2009 #7
logoda küçük bi fark bile varsa problem yok..
Bu mesajdan alıntı yap

racoon_tr(41)

Grafiker / Eskişehir

Alt 17-07-2009 #8
hepinize çok teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap