logo çizen arkadaşların dikkatine

Logo Tasarımları - logo çizen arkadaşların dikkatine ...

Cevapla
logo çizen arkadaşların dikkatine
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(38)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-01-2009 #21
Sponsorlu Bağlantılar

Yoo bana danışmayın; sitenin kurallarını okuyun yeter. Bu arada konular; belli bir ciddilik gerektiriyorsa hakkını verin ki, konu dağılmasın. Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
oBİwAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

oBİwAN(47)

Grafiker / Yalova

Standart
Alt 18-01-2009 #22
                             Sponsorlu Bağlantılar
peki diyorum bu konuyu ES geçiyorum
Bu mesajdan alıntı yap
designeer_hsn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

designeer_hsn

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-01-2009 #23
ben önce paranın yarısını alırım .. sonra çizmeye başlarım... diğer yarısını vermesede hiç yoktan iyidir...logo çizen arkadaşların dikkatine
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 19-01-2009 #24
bidaha oku anlarsın.
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(45)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

Standart
Alt 19-01-2009 #25
burda mevzu kim ne kadar kazanmış kim ne yapmış değil tedbir amaçlı arkadaşlarımızı uyarmak burda kimin kaç senedir işi yaptığı önemli değil yada ne kazandığı konuyu dağıttınız site kurallarını okuyun yazılarınızı ve cevapları ona göre yazmaya çalışın
Bu mesajdan alıntı yap
gordian isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gordian

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 19-01-2009 #26
Tescilli bir tasarımın sahibinin izni olmaksızın başkası tarafından herhangi bir şekilde kullanılması durumunda, bu kullanımı önlemek için tasarım sahibine birçok hukuki imkân tanınmıştır. Öncelikle, tasarım sahibi haksız olarak tasarımını kullanan kişiden bu kullanımla ilgili olarak uğradığı bütün zararları isteyebilir. Bununla da yetinmeyip tasarımı haksız kullanan kişiye karşı ceza takibatı da yaptırıp çok ciddi para ve hapis cezalarına hükmedilebilir. Hapis cezaları 1 ila 4 yıl arasında para cezaları da 13 bin YTL ile 46 bin YTL arasında değişmektedir. Görüldüğü gibi bu işin şakası yok! Tabiki bunun için öncelikle Türk patent entstütüsine tasarımını tescil ettirmen gerekiyor.:smile:
Bu mesajdan alıntı yap
kurgucu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kurgucu

Grafiker / Mersin

Standart
Alt 11-12-2009 #27
vala bu ptt mevzusunu beğendim ben. Resmi geçerliliği olan bir belge. Ayrıca yayınlatarak da bu patent sağlanabilir. Örneğin sürekliliği ve yayın tarihleri belli olan bir dergi, katolog da çalışmanın yayınlanması sizin için bir delil olur. Ayrıca benim yaptığım gibi yaparsanız çok da fazla bi sorunla karşılaşmazsınız. Ben çizdiğim logoyu 3D animasyonla avi formatında hazırlayıp müşterime video olarak izletiyorum. Bunu yaparken işin biraz hilesine kaçıyorum. VCD formatında hazırladığım logo yada tasarımın video olarak süresi 1 dakikayı geçmiyor ancak ben sonuna 59 dakikalık siyah görüntü ekleyip 60 dakikalık tek bir video dosya yapıyorum. sonra bunu vcd olarak cdye çekiyorum ve cd'nin verialanının en dışına küçük bir çizik atıyorum. Böyle yapınca videoyu izleyebiliyor ama kopyalayamıyorsunuz. verinin sonları okunamadığı için kopyalama yapılamıyor. cd içerisine bir iki tane de başka müşterinin işini yerleştiriyorum. Böylece benden çalışmayı isteyen müşteriye veriyi kopyalayamadığımı cd yi bırakamayacağımı çünkü içinde başka işlerinde olduğun söylüyorum. Böylece müşterimi gücendirmeden işimi bırakmadan ordan ayrılabiliyorum.

Görüldüğü üzere artık 40 takla atar hale geldik kendimizi korumak için. bir kaç kere bedelini alamadığım ve günlerce zamanımı verdiğim işler müşteriler tarafından resmen çalındılar... Ayrıca parasını ver işi göstereyim mevzusu da yemiyor arkadaşlar. Müşteri bana güvenmiyorsan seninle iş yapmamız kabahat diyip işi geri çeviriyor. eeee siz o kadar uğraşmışsınız ha müşteri işinizi çalmış ha işi iptal etmiş farkı yok bence. Sonuçta zarar aynı... verilen emek, harcanan zaman.
Bu mesajdan alıntı yap
pcfaresi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pcfaresi

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 11-12-2009 #28
Bu gerekli bilgi için teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
vatandas2009 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vatandas2009

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 11-12-2009 #29
Güzel sanat eserlerinin Türk patent entstitüsüne tescil ettirme ücreti bir sektör için 1000 tl civarında olması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam.tabiki birde 100 tl 300 tl 500 tl ye logo çizen arkadaşları da düşünecek olursak.bu logoyu nasıl tescil ettirecekler merak konusu
Bu mesajdan alıntı yap
afidanci66 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

afidanci66

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 10-12-2010 #30
Logo her zaman çizilen bir şey değil. Asıl düşünmemiz gereken bir müşterinin iş için çalışma yaptırıp onu mail yolu ile onay istemesi. Onay için yazıların sorunsuz okunması gerekiyor. Yani yüksek çözünürlüklü resim göndermemiz gerekiyor. Ertesi gün o işi farklı bir firma için film alındığını duyuyorsunuz. İşte asıl mesele ve sık sık bizlerin başına gelen olay bu.


Bu sırada Tecrübe puanı geriye giden tek grafiker benim :P
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
arkadaslarin, çizen, dikkatine, logo

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
bunları çizen elleri öpmek lazım gulsah_grafik Karakalem 41 22-04-2010 13:17:44
Infiniti kullanan arkadaşların dikkatine akface Dijital makineler 29 08-10-2009 14:02:03
logo çizen arkadaşlar dikkat edin. yoksa!... N/A2 Logo Tasarımları 17 16-08-2009 15:13:12

Kapat
Şifremi Unuttum?