Logo tasarım ücreti?

Logo Tasarımları - Logo tasarım ücreti? ...

Cevapla
Logo tasarım ücreti?
gia! isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gia!

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Standart
Alt 07-08-2009 #31
Sponsorlu Bağlantılar

  • Marka adının belirli bir tipografi ile yazılması (örneğin hazır ve ücretsiz (open-free) fontlar) logo değildir.
  • Anlamsız ya da marka adının ilk çağrıştırdığı şekilin yanına marka adının yazılması logo değildir.
  • Photoshopta marka adına efekt vermek logo değildir.
  • 50 liraya yaptırdığınız şey, muhtemelen, logo değildir.

Benim anlamadığım şey tasarımın "yapılıverilen" bir "şey" olarak algılanması.

Sanırım bunun iki önemli nedeni var. Tasarım somut bir iş değil, yani elle tutulmuyor. Yani bir binayı bina yapan mimari ama kalıbı çakan bir usta. Usta iş yapıyor, mimar ise sadece "bıkbık".. Tasarımcı, karşıya bir kağıt bile veremiyor aslında. Diğer neden ise henüz "ham" iken, "oldum" diyenler.

Sadece bir iki programı az buçuk bilmenin tasarım anlamına geldiği düşünülüyor çoğu zaman. Tasarım estetik gibi çok derin ve felsefi kökleri olan bir alanla doğrudan ilgili oysa. Güzel sanatların pek çok dalıyla da. Renk, uyum, denge... Üstelik, çoğu zaman "hmm bu font olmamış" denilen şey; koca bir alan: tipografi! Bütün bunlarla boğuşmanın, yaratmanın sürecini küçümsemek mümkün değil.

Özetle, her "okur yazar" nasıl, "yazar" değilse (ama bu potansiyeli muhakkak taşıyorsa) her program kullanan da tasarımcı değil.
Bu mesajdan alıntı yap
poetmen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poetmen

Grafiker / Mersin

Standart
Alt 08-08-2009 #32
                             Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşlar lütfen tartışmayalım, bu konunun açılma sebebinin SADECE ŞEHİR-ÜCRET farklılığını ölçmek için olduğunu söylemiştim...
arkadaşım öle bir konu açmışsın ki tartışmamak mümkün değil çünki herkes verdiği emegin karşılıgını alamıyor. evet bazılarımız amelelik yapıyor yapmak zorunda bırakılıyor anadan babadan büyük bir sermaye yoksa elinizde ne kadar iyi grafiker rekamcı olursan ol kim takar seni bir süre sonra sende piyasaya ayak uydurmak zorunda kalıyorsun. bununla birlikte işin işçiliğin kaliteside o oranla düşüyor. gelelim soruna iller arasındaki fiyat farklıkları o illerin ekonomisiyle ilgili firmalar esnaflar kazanıyorsa üretiyorsa reklamada ihtiyacak duyuyor kazanan adam üçü beşi aramıyor. bizim gibi fabrika olmayan sadece esnaf ve emekliden oluşan bir ilde ilçede yaşıyorsan karnın doyuyorsa şükredeceksin. mütün meslek taşlarımın allah yardımcısı olsun.
Bu mesajdan alıntı yap
Ufuk Cebeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ufuk Cebeci

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 08-08-2009 #33
arkadaşlar burada iki kesim fikirlerini beyan ediyor,

birincisi 50-10 liraya tasarım yapan veya yapmak zorunda kalan fakat Tasarım.. denilen uçsuz bucaksız yolun daha tarifini bilmeyenler..

ikincisi gerçekten bu işe emek veren, eğitimini almış ve hakkını vererek ve alarak yapanlar..

ben bu işe ilk başladığımda yukarıdaki yorumların bazılarında da belirtildiği gibi birkaç programı biraz bilerek tasarım yaptığımı sanarken 250 liraya logo tasarlıyordum!!! fakat daha sonra bunun gerçekten hem kendi emeğime hem de bu işi gerçekten hakkııyla yapan diğer meslektaşlarıma çok büyük saygısızlık olduğunu anladım, zamanla aldığım eğitim, yaptığım çalışmalar ve çalıştığım şartlar farklılaştıkça herşey değişti ve Tasarım ın ne kadar önemli ve değerli olduğunu kavradım.

şuanda abartmıyorum aç kalsam, sokakda yatsam 50 liraya logo yapmam çünkü bu benim kendime ve işime olan saygımın bittiği andır, ki insan kendisine olan saygısnı yitirdiğinde bitmiştir diye düşünüyorum...

fiyat konusuna gelince, tabiki logoyu isteyen firmanın durumuna, şartlarına ve kuurmsal yapısına gore çok büyük farklılıklar gösterir, arçeliğe 200 bin dolara logo yapabilirsiniz gayet normal ama türkiyede büyük olarak adlanrılan birçok firma için bu rkam çok abartılıdır. aynı zamanda başka bir firmaya 2000 liraya logo yaparsınız bu da birçok firmaya çok abartılı bir rakam olarak görünebilir.
zaten 50 - 100 liraya logo yaptırmak isteyen insanlar ya matbaalara gidip orada çalışmaları yapan arkadaşlardan rica ederek ücretsiz veya çok düşük ücretlere logo yaptıryorlar, ya da kendileri kalemle çizdikleri hiçbir kurumsal kimliği yansıtamayacak şekilleri çevresinde photoshopdan azçok anlayan mahallenin çocuklarına faln yaptırıyorlar.

logo bir firmanın herşeyidir.... tüm kurumsal kimliği logonun üzerine kuruludur... gayet kurumsal bir firmayı logosu yüzünden hiç kaale almayabilirsiniz veya tam tersi olarak bir küçük esnafın öyle bir logosu vardır ki siz onu kurumsal ve çok kaliteli bir firma sanabilirsiniz bu kadar büyük farklılıklar yaratabilir logo bir firma için ve bu farklılıkların değeri 50-100 liraysa bu işi bırakalım derim..

ayrıca kimse burada ne anılla ne de birbaşkasıyla tartışmıyor sadece 50 liraya logo yapan birisi önce kendisine sonrada bizlere çok büyük saygızıslık ediyor, anıl henüz bu piyasanın içinde olmadığı için ve kendisi de tasarımcı olmadığı için ki olmak için büyük çaba gösterdiğine eminim, böyle bir rakam söyledi üzerine gitmenin anlamı yok ..

konunun aslı herkes kendi değerini bilir. herkes yapığı işe bir değer biçer. bana birisi gelip de sana bu işleri yaptıracağım ama logomu da 50 liraya yap dese ozaman o kişiyle ne kadar büyük firma olursa olsun çalışmam çunkü mutlaka yapılan diğer işlerin de değeri onun gözünde 50 lira bile olmayacak belki..

uzun oldu sanırım biraz hatta belkik fevri davranıyorum ama ben 50 liraya logo yapan bir tasarımcıyı sanki piyasaya küfür ediyor gibi görüyorum..

lütfen saygı gösterin bu işe gerçekten emek veren ve gerçekten Tasarım yapan herkese.. ilk başta kendinize!!
Bu mesajdan alıntı yap
The Dude isimli Üye şimdilik offline konumundadır

The Dude(22)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 08-08-2009 #34
Bencede haklısın ''art-izz'' !
Bu mesajdan alıntı yap
harun_asa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

harun_asa(32)

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 08-08-2009 #35
Bu konunun bu kadar uzamasının bir diğer sebebi de sanırım Grafik tasarımın 2 ayrı kulvarda aynı sıfatı taşıyan insanlarla yapılması ve bunun çakışması. Kulvarlardan biri işi daha çok ticaret olarak gören kısım (matbaalar, tabelacılar vs.) işlerini yaptığı firmaya eşantiyon olarak grafik hizmeti vermesi yada çok düşük fiyatlara bunları sunması.Diğeri sanatsal değerine önem veren emeğininin karşılığını almak isteyen ajanslar, grafik tasarım ofisleri. Bence 2 grubunda haklı olduğu yerler var. Bir matbaa sahibi yada tabelacı tasarımını satmaktan çok kendi yaptığı işi satmak ister, bu böyledir. Bu açıdan meslektaşlarımızı suçlamak yanlış bence.Çalıştığı firmaya bağlı tamamen. Sonuçta herkes emek verdiği bir şeyin değerini tam almak ister.
Bu mesajdan alıntı yap
onrbsrkrz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onrbsrkrz

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 08-08-2009 #36
siz olgun insanlarsınız bu kadar abartmanızı dogru bulmuyorum
Bu mesajdan alıntı yap
tugcedilek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tugcedilek

Grafiker / Trabzon

Standart
Alt 10-08-2009 #37
selam trabzonda logolar 200 tl den başlıyor
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 10-08-2009 #38
selam trabzonda logolar 200 tl den başlıyor
Bana 3 kilo logo birazda afiş verirmisiniz? paket olsun evde yiyeceğim :S...

vitrinde satılır gibimi satılıyor? sizin orda logolar..
Bu mesajdan alıntı yap
Yiğidim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yiğidim(47)

Grafiker / Kayseri

Standart
Alt 10-08-2009 #39
Logo tasarımı için ne kadar emek harcadığınıza bağlı çoğu reklamcı (daha doğrusu tabelacı) bu iş için ücret almıyor. Ben 1 defa Freelance bir logo çalışması yaptım 500 tl aldım.(Bu liste fiyatıdır) 1 hafta kadar sürdü. Taslaklar, müşterinin istekleri falan derken (buna Logonun taslaklardan sonra beğenilen bir tanesinin olgunlaştırılması dahil)

Kısaca şunu söylemek istiyorum. Kimi zaman müşteri kimi zamanda meslektaşlarımız tarafından Logo küçümseniyor malesef...
Bu mesajdan alıntı yap
alisenok isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alisenok

Öğrenci (Diğer) / Karaman

Standart
Alt 13-08-2009 #40
başka kimse yokmu?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
istek:Cağ Kebabı resmi cekilmis HQ ücreti ödenecek ofrg9298 Sonuçlanan İlanlar 2 22-05-2009 19:24:10
Google Logo Tasarım Yarışmasında İlk 30'a bile giremediğim logo tasarımım byimaj Logo Tasarımları 19 24-04-2008 16:08:07
logo tasarım Rüveyda SALIK Logo Tasarımları 17 10-11-2007 17:27:21

Kapat
Şifremi Unuttum?