Logo Tasarlama SÜrecİ

Logo Tasarımları - Logo Tasarlama SÜrecİ Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar bu başlığı LOGO nasıl tasarlanır, sizler logo yaparken nasıl bir yol-süreç izliyorsunuz. Herkes burada paylaşırsa baya bir deneyim oluşur bütün arkadaşlarda.. Şimdiden kolay gelsin herkese.....

Logo Tasarlama SÜrecİ

Logo Tasarlama SÜrecİ

Alt 06-08-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar bu başlığı LOGO nasıl tasarlanır, sizler logo yaparken nasıl bir yol-süreç izliyorsunuz. Herkes burada paylaşırsa baya bir deneyim oluşur bütün arkadaşlarda.. Şimdiden kolay gelsin herkese..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(31)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Alt 06-08-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
öncelikli olarak logo ve kurum kimliği yapılacak firma sahipleriyle görüşülür bu firma ne zaman nasıl kurulmuştur ne üretir nasıl üretir hangi sektöre hizmet vermektedir piyasadaki durumu nedir gelmek istediği yer neresidir rakipleri kimlerdir rakipleri neler yapmış nasıl bir yol izlemiştir rakiplerinden bir kaç adım öne atlayabilmesi için nasıl bir yol izlemelidir firma sahiplerinin iş ahlakları ne düzeydedir orta ölçekli mi büyük ölçeklimi bir işletmedir gibi soruların yer aldığı bi liste hazırlanır sonrasında oturulup nasıl bişeyler yapılabileceği firma sahipleri ve işi yapabilecek diğer grafiker arkadaşlarla görüşülür fikirler ortaya atılır tartışılır sonrasında amblem çalışması yapılır amlem çalışmasındaki sektöresel renkler belirlenir bunların pantone kodları verilir bu ambeleme yakışan en estetik ve kurumsal yazı karakteri seçilir ve buna benzer bir kaç logo örneği müşteriye antetli kağıt tasarımı zarf tasarımı kartvizit tasarımı eğer müşteri talep ettiyse tanıtım cdsi stickerının tasarımı ile birlikte yazılı bir metinle müşteriye sunulur müşteriye sunulan yzılı metinde ise ambelmin neyden esinlenerek kurumu nasıl ve neye yönelik anlattığıyla ifade edilir sonrasında logonun karakterinin neye göre belirlendiği ve renklerin kurumsallaşmasa neyi ifade ettiği gibi bilgiler yazılır ve müşterinin beğenisine sunulur.. SAYGILARIMLA EFEM Logo Tasarlama SÜrecİ

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
grafik_adam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafik_adam

Grafiker / Eskişehir

Alt 07-08-2007 #3
Magestic ayrıntılı ve güzel bir bilgi teşekkürler.. Ben Magestic'in yazdıklarına bir iki şey ilave etmek istiyorum. Logoyu şekillendirecek semboller kurumun yapısından esinlenerek ortaya çıkartılırsa daha iyi bir şık görünüm oluşur ve kurumu ifade eden kavramlar ortaya çıkartılarak bunlara ilişkin farklı semboller çizilerek de logo yapımında farklı bir etki yaratmak içinde kullanılabilir. Ve de iyi bir Logo'nun ortaya çıkmasında farklı denemeler yaparak çeşitli örnekleri ile bu süreç sonunda iyi Logo oluşturabilirsiniz. Kolay gelsin, kalın sağlıcakla..Logo Tasarlama SÜrecİ
Bu mesajdan alıntı yap
N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Alt 07-08-2007 #4
Bence logo yapacaksanız , önce fiyatını söyleyin. Böylece Logo isteyen ile kararlı olan ayrışır. Logo Tasarlama SÜrecİ
Hala müşteri karşınızda ve ısrar ile istiyorsa o zaman bu başlıkta anlatılanlar geçerlidir.
Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(31)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Alt 07-08-2007 #5
Bence logo yapacaksanız , önce fiyatını söyleyin. Böylece Logo isteyen ile kararlı olan ayrışır. Logo Tasarlama SÜrecİ
Hala müşteri karşınızda ve ısrar ile istiyorsa o zaman bu başlıkta anlatılanlar geçerlidir.
bu önemli bi konu tabiki işe başlamadan önce fiyat teklfinizi verin ve iş başlancında paranın 1/2sini peşin isteyin iş tesliminde de kalanını yoksa siz boşu boşuna çalışma yapmış olabilirsiniz bu mevzuu bana göre bir tek logo diil tüm işleri için geçerli bir konudur

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap

grafik_adam

Grafiker / Eskişehir

Alt 07-08-2007 #6
Fiyat Konusu elbette çok önemlidir. Yalnız biraz sıkıntılı bir durum, fiyatı söylediğinizde karşıdaki müşteri fiyatı beğenmiyor, hal öyle olunca fiyatta düşme yoluna gidiliyor müşteriyi kaybetmemek için. Ya da daha farkı bir durum olabiliyor da, örneğin müşteri logo işinden fazla anlamıyorsa(ben hiç anlamayanı ile karşılaştım) yaptığımız logoyu görünce sen ne yaptın ki bu kadar para istiyorsun diyebiliyor. İlginç bir durum gelinde müşteriye anlatın. Ona göre orada iki şekil var bundan dolayı fiyatı beğenmiyor. yarısına indim onu da beğenmedi artık al sana bedavaya veriyorum diyecektim nerdeyse. sonunda düşe düşe 100 ytl'ye bir pastaneye logo yaptım.. Aslında bu konuda Türkiyede Reklam Sektöründe ortalama bir fiyat çekilse hiç fena olmaz. Her yer aynı olmaz ama en azından uçurum da yaşanmaz. Böyle olunca özel sektörde müşteriye anlatmak zor oluyor, en azından bizim reklam standart fiyatlarımız böyle diyip Türkiyede hemen hemen aynı fiyat uygulaması yapılmaktadır diyebiliriz. Ben adama pastaneye geldiğimde yediğim ya da içtiğim birşeyin pahalı olduğunu söylesem acaba o müşteri bana ne derdi. En azından anlayan müşteri ile çalışmak gerekli, eğer hakkınızı tam almak istiyorsanız.
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 07-08-2007 #7
Herşeyden önce ilk önce müşterinizin bilgisini sınayın ve bilgilendirin. Kurumsallığı benimsemiş bir şirkete sahip olup olmadığını araştırarak . Kurumsallığın ne gibi getirileri olduğunu izah edin. Kurumsal kimliğin önemini ve çalışmalarını izah ederek müşterinizi bilgilendirdikten sonra . Fiyatı söyliyerek yukarıdaki arkadaşların dediklerinide uygulayın.
Bu mesajdan alıntı yap

grafik_adam

Grafiker / Eskişehir

Alt 07-08-2007 #8
Evet başka bir yol gözükmüyor tek çare güzel bir dille müşteriyi ilk önce bilgilendirmek..
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 07-08-2007 #9
Zaten müşterinin sadece isteği logo olduğunu öğrenip işe başlamak bir hata olur. Öncelikle işletme sahibi yada ortakları yada bu işlerle ilgili kişi ile görüşüp ortaklaşa bir yol izlemek en doğru yoldur. Yoksa yaptığınız logo dünyanın en güzel logosuda olsa müşteri anlamayacaktır.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
mapuskus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mapuskus

Hiç Biri / Osmaniye

Alt 07-08-2007 #10
Bence paranızı almadan kare bile çizmeyin.. Çok defalar bu sorunlar olmuştur.. Yıllardır duyarım.. Bir örnek ; bulunduğum yerde bir deri firması 5 adet logo örneği yaptım.. baktı birini beğendi.. sonra alttaki yazı karekterini italic istedi.. tamam dedim ve teslim ettim.. 7 ay oldu.. hala bizim şirket parasını alacak..adamın gerekçesi ; ben çizdirdim. logoyu dedi yani bir kelimeyi italik istedi..yani logo işi risk.. Adamda benim çizdiğim logoyu gerine gerine kullanıyor. Gerisi yalan..

NOt: Hiç bir müşterinize hakettiğinden fazla değer vermeyin.. Aşırı şımarıyorlar
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
logo, logo tasarlama yollari, sureci, tasarlama