Logolarda Gizli Anlamlar

Logo Tasarımları - Logolarda Gizli Anlamlar ...

Logolarda Gizli Anlamlar
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Logolarda Gizli Anlamlar

Alt 19-03-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Dünyaca ünlü markaların, organizasyonların logolarındaki gizli anlamları hiç düşündünüz mü?

Her gün hepimiz yüzlerce logo görürüz. Sade, renkli, büyük, küçük, saksının üstünde, ayağımızın altında… Peki bu logoların anlamlarını hiç düşündünüz mü? Bu galerimizde logolardan bazılarındaki anlamları sizler için derledik.

Logolarda Gizli Anlamlar

Amazon’un logosunda alttan gelen sarı çizgi, hem bir gülen yüz gibi duruyor, hem de A’da başlayıp Z’de bittiğinden, “Amazon’da A’dan Z’ye her şey var!” izlenimi bırakıyor.

Logolarda Gizli Anlamlar

Washington Eyalet Üniversitesi’nin maskotu, puma. Yönetim ise basit bir puma resmi koymak yerine, W, S ve U harflerinden bir puma figürü ortaya çıkarmışlar.

Logolarda Gizli Anlamlar

Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyâletinin en büyük şekli olan Milwaukee’nin beyzbol takımı olan Brewers, ’78 yılından ’93 yılına kadar bu amblemi kullandı. Amblem, “M” harfi ile “B” harfinin bir beyzbol eldiveni oluşturmasından, ve ortadaki beyzbol topundan oluşuyor. Ve beyzbolda en bilinen amblemlerden biri.

Logolarda Gizli Anlamlar

Ülkemizde de oldukça yaygın olan, Fransız süpermarketler zinciri Carrefour’un logosu da oldukça anlamlı. “Carrefour” kelimesi, Fransızca’da “kesişen ya da ayrılan yollar” ile ilgili bir kelime. Logodaki kırmızı ve mavi oklar, bu yollarla ilgili. Ayrıca logonun ortasındaki beyazlığa dikkatli bakarsanız, büyük bir C harfi görebilirsiniz.

Logolarda Gizli Anlamlar

İsviçre merkezli ünlü çikolatacı Toblerone’un da sembolü bir garip. İsviçre’nin Bern kentindeki bir dağın temsili olarak çizilen dağın üzerine dikkatli bakarsanız, kente adını veren ayıyı görebilirsiniz.

Logolarda Gizli Anlamlar

Dünyanın en ünlü bisiklet yarışı olan Tour de France’in logosuna bakarsanız, sarı nokta ve üzerindeki R harfini bisiklet ve sürücüsü olarak görebilirsiniz.

Logolarda Gizli Anlamlar

Goodwill’in logosunun sol üstündeki “yarısı kesilmiş gülen yüz”e dikkat edin. Çünkü o aynı zamanda bir G harfi

Logolarda Gizli Anlamlar

Delta Havayolları tarafından satın alınmadan önce, Amerikan Northwest Havayolları’nın amblemi bu şekildeydi. Çember içinde birbiri içine geçmiş W ve N harfleri, beyaz ve kırmızı renkte. Fakat bir ayrıntı daha var. Northwest, İngilizce’de “kuzeybatı” anlamına geliyor. “North”, kuzey ve “west”, batı. O çemberi bir pusula kabul edersek, N harfinin bulunduğu yer kuzeyi, W harfinin başlangıcı gibi duran ok da kuzeybatıyı gösteriyor. Ne numara ama

Logolarda Gizli Anlamlar

Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu’nun logosu da tam bir sanat eseri. Ortadaki ağacı hemencecik görmüşsünüzdür. Ağacın altına dikkat ederseniz, eğer siyahlığı su kabul ederseniz, yüzen balıkları görebilirsiniz. Ayrıca ağacın dalları ile kökleri arasına dikkatli bakarsanız, birbirine bakan bir aslan ve bir maymunu da görebilirsiniz.

Logolarda Gizli Anlamlar

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, üniversite atletizm konferansı olan Big Ten’i ağırlayacak 11. üniversite oldu. Bunun şerefine de Big Ten’in logosunun içine 11 sayısını yerleştirdi. Elbette Nebraska-Lincoln Üniversite yakında konferansı ağırlayacak 12. üniversite olacak. Yeni bir logo da geliştirmeleri gerekecek…

Logolarda Gizli Anlamlar

Amerika’nın ünlü restaurant zinciri Tostitos’un amblemi de oldukça ilginç. İkinci ve üçüncü “T” harfleri, İ harfinin noktası gibi duran salsa sosuna cips batırıyorlar.

Logolarda Gizli Anlamlar

Amerikalı dondurmacı Baskin Robbins, dondurma aromaları ile ünlü. Tam 31 çeşit dondurma aroması sunan Baskin Robbins’in logosunun ortasında da 31 sayısı mevcut

Logolarda Gizli Anlamlar

Dünyaca ünlü kargo firması FedEx’in logosundaki E ve x harflerinin arasına dikkat edin. Bir ok işareti olduğunu göreceksiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-03-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum cidden başarılı..

Teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Hasan ÇELİK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hasan ÇELİK(29)

Grafiker / Bolu

Alt 19-03-2012 #3
Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum cidden başarılı..

Teşekkürler...
Katılıyorum hatta hayran kaldım Logolarda Gizli Anlamlar
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 19-03-2012 #4
Paylaşım için tşk.ler. Hepsi birbirinden anlamlı ve çizimleri bir o kadar başarılı. Firma isimlerinin baş harflerini birleştirip yuvarlak içine aldıktan sonra "işte sizin yeni logonuz" diyenlere (ben dahil) ufkunu açacak harika çalışmalar ...
Bu mesajdan alıntı yap
Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(33)

Grafiker / Karaman

Alt 19-03-2012 #5
ülkemizdede illaki bu bakış açısında olan birçok grafik sanatçısı mevcuttur.. bunu bilmek bile insana ayrı bir rahatlık ve huzur veriyor.. Logolarda Gizli Anlamlar paylaşım içinde teşekkür ederiz.
Bu mesajdan alıntı yap

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Alt 19-03-2012 #6
Grafik tasarımında en önemli unsur olan logo çalışmasına verilmiş bir önemdir yukarıdaki açıklamalar.
Üzerinde zaman harcanmış fikirler üretilmiş ve logo çalışmasının tanımı olan firmayı sade bir şekilde nasıl anlatırsın sorusuna cevaptır.

Bu tarz çalışmaları inceledikçe özeniyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 19-03-2012 #7
Çok faydalı, teşekürler
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 19-03-2012 #8
Ben bir eklemede bulunmak istiyorum. Baş harflerden logo yapmak fikri genelde bana ait bir fikir olduğu için değil müşterinin isteği doğrultusunda oluyor. Müşteri geliyor "vs. vs. vs. yapalım başına da bir logo yerleştirelim" diyor ve logo için başımda bekliyor. 3-5 dk.'da çizilen logodan başka ne beklenebilir ki? Ben şimdi gidin sonra gelin bitince sizi ararım diyorum ama henüz bekleyen birine denk gelmedim ...
Bu mesajdan alıntı yap

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Alt 19-03-2012 #9
Ben bir eklemede bulunmak istiyorum. Baş harflerden logo yapmak fikri genelde bana ait bir fikir olduğu için değil müşterinin isteği doğrultusunda oluyor. Müşteri geliyor "vs. vs. vs. yapalım başına da bir logo yerleştirelim" diyor ve logo için başımda bekliyor. 3-5 dk.'da çizilen logodan başka ne beklenebilir ki? Ben şimdi gidin sonra gelin bitince sizi ararım diyorum ama henüz bekleyen birine denk gelmedim ...
Grafiker olan sizsiniz müşteri değil o zaman bırakın o yapsın...
Grafikerlik program bilgisi demek değildir.
Şunu anlıyorum evet üzerinde çalıştığınız logonun hakkını alacak mısın?
hayır o halde neden zaman kaybı yaşıyayım diyorsunuz.
Karşılığını almadığınız iş için işin kolayına kaçmak evet mantıklı .
Bu olay sadece sizin sorununuz değil düzen bu şekilde işlemeye başladı.
Toplum bilinciyle ilgili bir durum maddiyat vs Logolarda Gizli Anlamlar

Baş harflerden logo yapmak olumsuz bir durum değildir..
Ama işte logo var logo çalışması var Logolarda Gizli Anlamlar
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 19-03-2012 #10
Siz yazılanları farklı yorumlamışsınız ya da yazdıklarım öyle anlaşılıyor. Konunun maddiyatla bir alakası yok. Grafikerlik demek dahi olmak demek de değildir. Yani logoyu çizmeye başlamadan önce zihinde başlaması lazım, her zaman pratik düşünemeyebiliyorum ve vakti düşünmek için istiyorum. Müşteri bu zamanı bana sağlamadığı sürece istediğini değil istediğimi almaya mecbur kalıyor ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları