Lorem ipsum

Kitap kapağı, broşür, menü vb. - Lorem ipsum ...

Cevapla
Lorem ipsum
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(55)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Standart

Lorem ipsum

Alt 11-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Lorem Ipsum , masaüstü yayıncılık ve basın yayın sektöründe kullanılan taklit yazı bloğu olarak tanımlanır. Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçerek yazı bloğunu doldurmak için kullanılır.

Lipsum, 1500’lerin başlarında bir matbaacının font model kitabı oluştumak için , bir yazi tipi kütüphanesindeki harflerin sıralamasını bozarak yerleştirdiğinden bu yana endüstri standardı haline gelmiştir.


Nedir?

Lorem Ipsum, 500 yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış ve günümüzde elektronik yazı tipinin gerektiği birçok konuda hazır bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Lipsum 1960’larda içinde Lorem Ipsum paragraflarının bulunduğu letrasetlerin piyasaya çıkması ve 90 larda Lorem Ipsum versiyonlarını içeren Aldus Pagemaker gibi programlarla beraber yaygın hale gelmiştir.

Bilinenin aksine , Lipsum sadece rastgele dizilmiş harflerden oluşan paragraflardan ibaret değildir , tarihi M.Ö. 45 yıllarına dayanan bir klasik Latin edebiyatı eserine dayanir. Yaklaşık 2000 yıldan fazla bir geçmişi verdır. ABD Virjinya’daki Hampden - Sydney Üniversitesi'nden Latin Dili Profesörü Richard McClintock , Lorem Ipsum paragraflarından birinde anlaşılması en güç Latince kelimelerden bir "consectetur" kelimesine rastlamış , klasik Latin edebiyatı eserlerinde de gördüğü bu kelimeden hareketle Lipsum’un aslında işe yarar bir kaynak olduğunu farketmiştir.

Lorem Ipsum, Çiçero’nun M.Ö. 45 yılında yazdığı "de Finibus Bonorum et Malorum – İyi ve Kötünün Uç Sınırları" eserindeki 1.30.32 sayılı paragrafında yer alır. Bu eser Rönesans döneminde etik teorileri üzerine bilimsel inceleme konusu haline gelmiştir.


Lorem Ipsum 1500lü yıllardan itibaren aşağıdaki formuyla standartlaşmıştır:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.


Neden Lorem Ipsum Kullanılır?

Uzun süren çözümlemeler sonrası anlaşılmıştır ki bir çalışma taslağı veya şablonuna bakarken taslağın barındığı içeriğin anlamının etkisiyle okuyucunun dikkati dağılır. Lorem Ipsum ise, "buraya içerik gelecek , buraya içerik gelecek" kısmının yerine konularak , bir düzen halinde sembolik içerik olarak yerleştirildiğinden gerçek içeriğe daha yakın bir sonuç verir. Günümüzde pek çok masaüstü yazılımı ve web tasarımcısı örnek yazı için Lorem Ipsum kullanmaktadır.
Kaynak : Wikipedia

Lorem ipsum
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 11-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çok teşekkürler abi. Çok güzel bilgiler Sağol =)
Bu mesajdan alıntı yap
Yeliz GÖKÇEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yeliz GÖKÇEN

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14-07-2008 #3
paylaşım için teşekkürler!..
Bu mesajdan alıntı yap
LuNaTiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

LuNaTiC(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14-07-2008 #4
Bu yazıyı çok merak ediyordum. Paylaşım için sağol.
Bu mesajdan alıntı yap
osmandinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

osmandinc

Grafiker / Konya

Standart
Alt 17-07-2008 #5
Teşekkürler ...
Bu mesajdan alıntı yap
grafiks isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiks(33)

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 17-07-2008 #6
teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
dizaynplus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dizaynplus

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 17-12-2008 #7
gerçekten çok güzel bir paylaşım teşekkür ederiz.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
aldus pagemaker, basin yayin, cicero, consectetur, endustri, endustri standardi, finibus bonorum, harflerin siralamasi, ipsum, latin dili profesoru, lorem, lorem ipsum, masaustu yayincilik, masaustu yazilimi, matbaacilik kompozisyon basin, richard mcclintock, sektor, sydney universitesi, virjinya, wikipedia, yazi blogu

Kapat
Şifremi Unuttum?